W konferencji - prowadzonej przez dyrektora Zespołu Tomasza Płochockiego, uczestniczyli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Grażyna Borowiec Starszy Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych, pracodawcy. Reprezentowane były także szkoły ponadpodstawowe ZS nr 1 im., ZS im. MSC, LO im. PMS, ZSA, CKZiU oraz podstawowe z naszego miasta SP 2, SP nr 3, SP 5, SP 6,
Podstawą tego projektu była umowa zawarta z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) z siedzibą w Warszawie. Projekt ten realizowany był na zasadach ERASMUS+ i finansowany był z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER) na kwotę 134.765,- EURO.
W ramach projektu pt. Atrakcyjność absolwenta polskiej szkoły zawodowej na europejskim rynku pracy młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 uczestniczyła w trzy tygodniowych praktykach zagranicznych w Budapeszcie, Mediolanie oraz w Wiedniu. Praktyki zagraniczne odbyło łącznie 61 uczniów technikum o specjalnościach: technik informatyk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik cyfrowych procesów graficznych, technik elektryk, technik elektronik i technik mechatronik. Uczniom towarzyszyli nauczyciele Joanna Wójtowicz, Marta Dąbrowska, Piotr Olkowicz, Marek Szczurowski, Michał Abramowski oraz dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki.
Podczas konferencji uczniowie oraz opiekunowie przedstawili prezentacje z przebiegu praktyk oraz udziału w programach kulturowych, poznając historię i kulturę regionów Europy. Prezentacje były urozmaicone zdjęciami wykonanymi w czasie wyjazdów. Ponadto w trakcie realizacji projektu nawiązano kontakt z austriackim partnerem, który jest zainteresowany współpracą z Centrum Nauki i Nowoczesnej Technologii, które zostało otwarte przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2.
Podsumowując trwający od grudnia 2017 r. do listopada 2018 r. projekt pt. Atrakcyjność absolwenta polskiej szkoły zawodowej na europejskim rynku pracy, p. Joanna Wójtowicz, będąca Koordynatorem Projektu, przedstawiła szereg wniosków, które wynikają z jego realizacji. Na podstawie przeprowadzonych badań i opinii w miejscach praktyk, opiekunowie podkreślili, że według zagranicznych pracodawców uczniowie są bardzo dobrze przygotowani, dzięki czemu wypełniali swoje zadania zawodowe w sposób profesjonalny. Młodzi technicy sprawdzając swoją wiedzę i umiejętności w miejscach praktyk udowodnili, że po zakończeniu nauki staną się atrakcyjni dla pracodawców na rynku polskim i zagranicznym.