Wartość tego projektu wynosi ponad 529 mln zł netto i oprócz zakupu nowoczesnych pojazdów obejmuje także koszt 18 – letniego serwisu oraz dwóch napraw w poziomie utrzymania P4. Realizacja tej inwestycji uzyskała dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w wysokości 143,6 mln zł.
Robert Stępień, prezes zarządu, dyrektor generalny Kolei Mazowieckich podkreśla, jak dużą rolę odegrała spółka
w zmianie wizerunku pasażerskiego transportu kolejowego i to nie tylko w aspekcie regionalnym, ale ogólnokrajowym. – A było to możliwe dzięki licznym inwestycjom zrealizowanym zarówno przez właściciela, czyli samorząd województwa mazowieckiego, jak również dzięki efektywnemu pozyskaniu i wykorzystaniu środków unijnych.
- Kolejne, nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne FLIRT umożliwią rozwój oferty przewozowej Kolei Mazowieckich poprzez zwiększenie liczby połączeń na bardzo obciążonych trasach o charakterze regionalnym: Warszawa – Płock, Warszawa – Otwock i Warszawa – Sochaczew – mówi Czesława Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich.
Wszystkie nowe pojazdy dla Kolei Mazowieckich, podobnie jak elektryczne zespoły trakcyjne z poprzednich zamówień, zostaną wyprodukowane w siedleckim zakładzie Stadler Polska.
- Bardzo się cieszymy z otrzymania zamówienia na dodatkowych 10 pojazdów i z przyjemnością rozpoczynamy realizację złożonych przez naszego Klienta zamówień na łącznie 50 nowoczesnych i komfortowych pociągów elektrycznych FLIRT. Zdecydowana większość z nich wyjedzie na Mazowieckie tory już za dwa lata. Mamy nadzieję, że także umowa ramowa zostanie zrealizowana w pełnym zakresie i wkrótce pula zamówionych w siedleckim zakładzie pojazdów powiększy się o kolejne 25 jednostek» – komentuje Arkadiusz Świerkot, członek zarządu Stadler Polska ds. sprzedaży.
Pojazdy FLIRT KM to jednoprzestrzenne, klimatyzowane, wyposażone w urządzenia informacji wizualno-dźwiękowej elektryczne zespoły trakcyjne, poruszające się z prędkością do 160 km/h. We wnętrzu każdego z nich znajduje się 275 miejsc siedzących, a także przestrzeń z wieszakami na rowery oraz półki na większy bagaż. Ezt FLIRT posiadają bezprzewodowy dostęp do Internetu, wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami i ograniczoną mobilnością, tj. platformy i mocowania dla wózków inwalidzkich i dziecięcych, toalety z obiegiem zamkniętym przystosowane dla potrzeb tych osób. W wagonie C zintegrowano pętlę indukcyjną. Wysyła ona sygnał elektromagnetyczny do aparatów słuchowych osób niesłyszących, aby udostępnić im dane z systemu informacji pasażerskiej.
mat. prasowe spółki Koleje Mazowieckie