-1°C

7
Powietrze
Wspaniałe powietrze!
Oddychaj, ile możesz!

PM1: 2.47
PM25: 4.09 (16,37%)
PM10: 5.75 (11,5%)
Temperatura: -1.40°C
Ciśnienie: 1020.00 hPa
Wilgotność: 57.27%

Dane z 30.03.2020 09:00, airly.pl


facebook

Food sharing w naszym mieście

01.02.2020
(fot.: mat. prasowe)

W naszym mieście na początku grudnia pojawił się punkt do food sharingu. Na czym ta inicjatywa polega i jakie możliwości daje mieszkańcom?

Czy wiedzieliście, że 1/3 żywności wyprodukowanej na świecie jest wyrzucana? Ta przerażająca statystyka spowodowała, że my, trzy maturzystki, postanowiłyśmy działać. Chcemy wpłynąć na zmianę tej sytuacji w naszym mieście. Dlatego, dzięki wsparciu władz miasta oraz wielu partnerów, realizujemy projekt społeczny ,,Food sharing w Mińsku Mazowieckim”. Food sharing polega na dzieleniu się jedzeniem, które jest w naszych domach, ale nie jesteśmy w stanie lub nie mamy ochoty go zjeść. Zamiast wyrzucać, możemy przekazać je innym.

Food sharing pozwala również korzystać z żywności pozostawionej przez kogoś innego, dzięki czemu ograniczana jest ilość kupowanych produktów.

Od początku grudnia w punkcie działającym w poczekalni dworca autobusowego można dzielić się jedzeniem. Punkt składa się z lodówek oraz szafek na suchą żywność. W dni robocze, w godzinach 6:00-18:00, można w nim zostawić jedzenie zdatne do spożycia, które było prawidłowo przechowywane i nie zawiera surowego mięsa ani jaj. Pełny regulamin akcji dostępny jest w punkcie oraz na stronie projektu na Facebooku.

Od początku swojego istnienia punkt cieszy się zainteresowaniem mieszkańców miasta. Regularnie pojawiają się oraz znikają różnego typu produkty - głównie artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, jak na przykład kasze oraz przygotowywane własnoręcznie posiłki. Czasami w lodówkach można znaleźć na przykład kanapki zostawione przez uczniów mińskich szkół. Zapraszamy do skorzystania z punktu wszystkie osoby, które również chciałyby zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia.

Szczegóły i aktualności dotyczące projektu można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/food.sharing.w.minsku.mazowieckim. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję!

Karina Krzemińska, Dorota Gruba, Inna Šapkova

Inne aktualności

OK