15°C

54
Powietrze
Bywało lepiej...

PM1: 20.99
PM25: 34.12 (136,47%)
PM10: 48.25 (96,5%)
Temperatura: 15.17°C
Ciśnienie: 1021.01 hPa
Wilgotność: 64.75%

Dane z 20.09.2020 19:40, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Food sharing w naszym mieście

01.02.2020
(fot.: mat. prasowe)

W naszym mieście na początku grudnia pojawił się punkt do food sharingu. Na czym ta inicjatywa polega i jakie możliwości daje mieszkańcom?

Czy wiedzieliście, że 1/3 żywności wyprodukowanej na świecie jest wyrzucana? Ta przerażająca statystyka spowodowała, że my, trzy maturzystki, postanowiłyśmy działać. Chcemy wpłynąć na zmianę tej sytuacji w naszym mieście. Dlatego, dzięki wsparciu władz miasta oraz wielu partnerów, realizujemy projekt społeczny ,,Food sharing w Mińsku Mazowieckim”. Food sharing polega na dzieleniu się jedzeniem, które jest w naszych domach, ale nie jesteśmy w stanie lub nie mamy ochoty go zjeść. Zamiast wyrzucać, możemy przekazać je innym.

Food sharing pozwala również korzystać z żywności pozostawionej przez kogoś innego, dzięki czemu ograniczana jest ilość kupowanych produktów.

Od początku grudnia w punkcie działającym w poczekalni dworca autobusowego można dzielić się jedzeniem. Punkt składa się z lodówek oraz szafek na suchą żywność. W dni robocze, w godzinach 6:00-18:00, można w nim zostawić jedzenie zdatne do spożycia, które było prawidłowo przechowywane i nie zawiera surowego mięsa ani jaj. Pełny regulamin akcji dostępny jest w punkcie oraz na stronie projektu na Facebooku.

Od początku swojego istnienia punkt cieszy się zainteresowaniem mieszkańców miasta. Regularnie pojawiają się oraz znikają różnego typu produkty - głównie artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, jak na przykład kasze oraz przygotowywane własnoręcznie posiłki. Czasami w lodówkach można znaleźć na przykład kanapki zostawione przez uczniów mińskich szkół. Zapraszamy do skorzystania z punktu wszystkie osoby, które również chciałyby zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia.

Szczegóły i aktualności dotyczące projektu można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/food.sharing.w.minsku.mazowieckim. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję!

Karina Krzemińska, Dorota Gruba, Inna Šapkova

Inne aktualności

OK