W Mińsku Mazowieckim w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” posadzono siedem dębów katyńskich w różnych częściach miasta, przeważnie na terenie szkół.
Jednym z katyńczyków jest Piotr Załęski, s. Stanisława, ur. 28 III 1899 r. Podczas I wojny światowej był członkiem POW na terenie dzisiejszego powiatu mińskiego. Podczas wojny z Rosją bolszewicką w latach 1919-1920 r. przeszedł cały szlak bojowy 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Do Policji Państwowej wstąpił w 1923 r. W 1925 r. służbę pełnił w ówczesnym pow. mińskim. We wrześniu 1939 r. był zastępcą komendanta posterunku w Krzynowłodze Małej w pow. przasnyskim. Dostał się do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Został zamordowany strzałem w tył głowy w pomieszczeniach piwnicznych wewnętrznego więzienia Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie (obecnie Twer) przy ul. Sowieckiej 6. Zwłoki zamordowanego wywieziono ciężarówką wraz z innymi ciałami i wrzucono do masowej mogiły w dole ziemnym w lesie na terenie ośrodka wypoczynkowego NKWD nad rzeką Twercą koło wsi Miednoje.
Burmistrz Marcin Jakubowski oraz dyrektor muzeum Leszek Celej złożyli kwiaty i zapalili znicz na symbolicznym grobie Zygmunta Ceglińskiego zamordowanego w Charkowie.
Cześć ich pamięci!
Literaturę naukową na temat tej zbrodni znajdziecie w zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
mat. UM Mińsk Maz.