14°C

29
Powietrze
Dobre powietrze.
Dzisiaj jest dobre i czyste powietrze!

PM1: 12.62
PM25: 17.64 (70,58%)
PM10: 23.65 (47,29%)
Temperatura: 13.71°C
Ciśnienie: 1009.64 hPa
Wilgotność: 94.75%

Dane z 16.07.2019 22:25, airly.pl


facebook

Dariusz Kulma poprowadzi największą lekcję dla maturzystów w Polsce

12.09.2018

Jakiś czas temu powstał pomysł, by przeprowadzić Największą Lekcję Matematyki dla Maturzystów w Polsce. Początkowo miała to być Warszawa, może Kraków, a potem nieoczekiwanie pojawiła się taka okazja w ramach Szczecińskiego Salonu Maturzystów organizowanego przez Perspektywy na Uniwersytecie Szczecińskim.

1000 maturzystów miałoby wspólnie uczyć się dowodów matematycznych? Pomysł wydawał się szalony, bo z reguły maturzyści dowodów nie lubią i się ich boją, ale po pięciu dniach od uruchomienia rejestracji okazało się, że 1000-osobowa sala została zapełniona po brzegi, a lista chętnych szkół jest jeszcze długa.

Widać, że maturzyści lubią wyzwania, tak jak miński nauczyciel Dariusz Kulma, który tę wyjątkową lekcję poprowadzi.

Od dawna marzyłem o przeprowadzeniu dużej lekcji matematyki. Nosiłem taki pomysł w głowie od kilku lat. Przez dwa ostatnie lata zajmuję się, oprócz uczenia matematyki, prowadzeniem wykładów motywujących dla maturzystów, na których spotykam się z coraz większymi grupami słuchaczy.   Pomyślałem, że skoro mogę powiedzieć wykład dla 500 uczniów, to może udałoby się przeprowadzić również lekcję matematyki dla tak dużej grupy osób, a może i większej. Przy współpracy z Perspektywami, które są głównym organizatorem Salonu Maturzystów, zaczęliśmy rozmawiać o realizacji pomysłu największej lekcji dla maturzystów w Polsce. Potrzebowaliśmy dużej auli i taką znaleźliśmy na Uniwersytecie Szczecińskim. Jak usłyszałem, że może pomieścić 1000 osób, to początkowo trochę się przeraziłem. Nie byłem pewien czy na kilka tygodni przed lekcją uda nam się zebrać tak wielką liczbę maturzystów, ale na 10 dni przed lekcją okazało się, że wszystkie miejsca na to wydarzenie zostały zarezerwowane. W Polsce przeprowadzono lekcję dla większej liczby uczniów na stadionie, ale nikt nie przeprowadził lekcji dla jednej grupy wiekowej. Tematem lekcji będą dowody matematyczne. To bardzo wymagające zagadnienia, więc tym bardziej cieszy mnie fakt, że niektórzy, żeby wziąć udział w lekcji, muszą przejechać 200 i więcej kilometrów!mówi Dariusz Kulma, pomysłodawca największej lekcji dla maturzystów w Polsce

Dariusz Kulma już kolejny sezon wraz z Firmą ELITMAT i projektem „Jak zdać maturę z matematyki?” spotyka się z maturzystami w całym kraju, by rozmawiać o maturze. We wrześniu br. w ramach współpracy z Perspektywami bierze udział w Salonach Maturzystów czyli corocznych największych targach edukacyjnych dla maturzystów w Polsce organizowanych na uczelniach w 16 miastach akademickich. Właśnie podczas jednego z takich Salonów 18 września odbędzie się Największa Lekcja Matematyki dla Maturzystów w Polsce.

W tym roku w ramach Salonów Dariusz Kulma wraz z Firmą ELITMAT odwiedzi 11 miast, w tym Toruń, Białystok, Poznań, Wrocław, Warszawę, Katowice, Szczecin, Kraków, Rzeszów, Łódź oraz Lublin, pokonując ponad 5500 kilometrów, a m.in. na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie Śląskim czy Politechnice Wrocławskiej poprowadzi 14 wykładów dla blisko 4500 maturzystów.

Choć Dariusz Kulma to głównie nauczyciel matematyki, to jego wykłady bardziej można nazwać motywacyjnymi niż matematycznymi. I widać, że uczniowie tego potrzebują, ponieważ zainteresowanie wykładami jest ogromne, a miejsca na wykładach są rezerwowane w ciągu kilku dni, a w niektórych miastach nawet w ciągu kilku godzin od uruchomienia zapisów. Jak się zmotywować? jak skutecznie się uczyć i zapamiętywać? jak wyznaczyć cel i go osiągnąć? Jak poradzić sobie z maturalnym stresem? – z takim problemami często borykają się maturzyści przed egzaminem dojrzałości.

Miałam okazję zabrać swoich przyszłych Maturzystów na wykład Dariusza. Obiecałam im, że będzie to bardzo dobrze spędzony czas i nic a nic się nie pomyliłam. Tak jak ja, wyszli zachwyceni i jeszcze bardziej zmotywowani do pracy. Niech moc będzie z nimi! Wykład był rewelacyjny! Sala pękała w szwach, a ogrom chętnych nie zmieścił się nawet na schodach. – tak spotkanie podsumowała jedna z nauczycielek w Białymstoku.

Chciałam podziękować za pełen koszyk motywacji, który pan Dariusz wręczył mi na spotkaniu. To on zaszczepił we mnie chęć osiągnięcia czegoś więcej. 30%? Czemu ja tak mało chce?! Pójdę i napiszę to na 60%! I tak było. Napisałam maturę, podwajając początkowe pragnienie wyniku. – tak jedno ze spotkań z maturzystami podsumowała maturzystka, która maturę ma już za sobą.

Tegorocznym maturzystom również życzymy zadowalających wyników i wytrwałości w przygotowaniach do matury.

Inne aktualności

OK
##FOOTER##