Jak zaznaczył poseł Daniel Milewski rozpoczynając konferencję budowa autostrady to nie tylko realizacja wyborczego zobowiązania, to coś znacznie bardziej istotnego, gdyż „drogi są krwioobiegiem kraju”. - Budowa autostrady do Warszawy to szczególny projekt, ponieważ możemy ją porównać do tętnicy będącej bardzo blisko serca, serca naszego kraju, naszej stolicy - dodał. Miński poseł zauważył, że polityka obecnego rządu kładzie szczególny nacisk na rozwój tych części Polski, które leżą na wschód od Warszawy. - Ta autostrada może okazać się kręgosłupem tego rozwoju. Jest spełnieniem tego to obiecaliśmy mieszkańcom powiatu mińskiego i dotrzymujemy słowa – podkreślił poseł Milewski. Będąca współgospodarzem konferencji wicemarszałek Senatu Maria Koc zwróciła szczególną uwagę na fakt, że poza rozpoczęciem realizacji odcinka do Warszawy, ruszył także projekt budowy autostrady w kierunku Siedlec. Ze strony GDDKiA w konferencji udział wzięli Marian Gołoś - Dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, Tomasz Kwieciński - Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Inwestycji oraz Leszek Sekulski - Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Zarządzania Drogami i Mostami.
Autostradę pomiędzy Warszawą, a Mińskiem Mazowieckim rozpoczynać ma Południowa Obwodnica Warszawy. Projekt i budowa drogi ekspresowej S2 Południowa Obwodnica Warszawy na odcinku od węzła „Puławska” do węzła „Lubelska” podzielone są na trzy zadania: Zadanie „A” od węzła „Puławska” do węzła „Przyczółkowa” o długości ok. 4,6 km; Zadanie „B” od węzła „Przyczółkowa” do węzła „Wał Miedzeszyński” o długości ok. 6,5 km; Zadanie „C” od węzła „Wał Miedzeszyński” do węzła „Lubelska” o długości ok. 7,5 km.
Południowa Obwodnica Warszawy połączona będzie z istniejącą obwodnicą Mińska Mazowieckiego nowym odcinkiem autostrady. Prace na odcinku Węzeł Lubelska - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego realizowane są w oparciu o następujący harmonogram:
- data podpisania umowy - 25.07.2017,
- data rozpoczęcia robót - 16.10.2017,
- data zakończenia robót - 06.2020.
Wykonawcą jest Polaqua sp. z o.o., natomiast nadzór inwestorski sprawuje Drogowa Trasa Średnicowa S.A. z siedzibą w Katowicach – jako lider oraz MP Mosty sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.
Budowa podzielona jest na dwa odcinki:
Zadanie A: „Projekt i budowa autostrady A2 Warszawa – Kukuryki na odcinku węzeł „Lubelska” – początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego” odcinek I od węzła „Lubelska” (bez węzła) do węzła „Konik” (z węzłem) o długości około 5,6 km
Zadanie B: „Projekt i budowa autostrady A2 Warszawa – Kukuryki na odcinku węzeł „Lubelska” – początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego” odcinek II od węzła „Konik” (bez węzła) do początku obw. Mińska Mazowieckiego o długości około 9 km
Budowa autostrady A2 na odcinku węzeł Ryczołek (koniec obwodnicy Mińska Mazowieckiego) - Siedlce (z włączeniem do obwodnicy Siedlec) również podzielona będzie na dwa odcinki. Umowa na wykonanie Elementów Koncepcji Programowej została podpisana w styczniu 2018 roku. Jest wykonywana przez Multiconsult Polska Sp. z o.o. i ma zostać odebrana za rok. W wyniku tych prac, w maju przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg w systemie ,,Projektuj i Buduj”. Czas realizacji wynosić ma 34 miesiące (15 miesięcy wraz z okresami zimowymi - projektowanie oraz 19 miesięcy bez okresów zimowych - realizacja robót budowlanych). Szacunkowy łączny koszt tej części inwestycji wynosi: 1,7 mld zł.
Władze powiatu mińskiego podczas konferencji na temat realizacji autostrady reprezentowała przewodnicząca rady powiatu Anna Czyżewska, wicestarosta Krzysztof Płochocki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Solonek, przewodniczący komisji przedsiębiorczości i rozwoju Norbert Wielgos, radni: Piotr Stępień, Grzegorz Gańko, Marek Kaim, Leonard Zdanowicz, Zdzisław Tarczyński oraz Robert Grubek. Wśród licznych samorządowców w spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrzowie Marcin Jakubowski i Dariusz Jaszczuk, wójtowie Hanna Wocial, Janusz Piechoski, Krzysztof Kalinowski, Bogdan Świątek Górski, Marcin Uchman oraz Piotr Chmielewski. Na spotkanie zaproszono także radnych i sołtysów z gmin powiatu mińskiego, spośród których obecna była m.in. przewodnicząca rady gminy Mińsk Mazowiecki Jolanta Bąk, przewodniczący rady gminy Latowicz Wiesław Świątek oraz przewodniczący rady miejskiej w Halinowie Marcin Pietrusiński. Służby i straże reprezentowane były m.in. przez powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej Pawła Parobczaka, jego zastępcę Krzysztofa Komorowskiego oraz zastępcę komendanta powiatowego Policji Sebastiana Ciastonia.
Podczas konferencji poruszono także realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad inne projekty mające szczególne znaczenie dla mieszkańców powiatu mińskiego, czyli budowę obwodnicy Kołbieli na drodze nr. 50, co do której w lutym 2018 roku podpisano umowę na prace przygotowawcze oraz kwestia przebudowy drogi nr. 50 w miejscowości Stanisławów (umowa również podpisana w lutym 2018).
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obsługuje i działa pod bezpośrednim kierownictwem Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, który jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach dróg krajowych. Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad podlega Centrala GDDKiA w Warszawie i 16 oddziałów terenowych, których obszar działania pokrywa się z województwami. Oddziały mają w swej strukturze Rejony Dróg Krajowych zarządzające drogami w terenie.
Opracowanie: mat. prasowe, fot.: Marek Łodyga