-6°C

69
Powietrze
Bywało lepiej...
Uważaj, jakość powietrza zaczyna się pogarszać.

PM1: 30.82
PM25: 48.52 (194,08%)
PM10: 77.19 (154,38%)
Temperatura: -6.20°C
Ciśnienie: 1009.54 hPa
Wilgotność: 81.91%

Dane z 23.01.2019 05:50, airly.pl


facebook

Forum

Apel włodarzy gmin powiatu mińskiego do władz kolei

24.01.2018
(fot.: UM w Mińsku Maz.)

Włodarze kilku gmin powiatu mińskiego oraz starosta podpisali wspólne pismo kierowane do prezesa PKP PLK S.A., w którym przedstawiają postulaty dotyczące możliwych inwestycji kolejowych na trasie Warszawa – Mińsk Mazowiecki. Mowa m.in. o budowie przystanków w Józefinie i Stojadłach oraz o budowie trzeciego toru z Warszawy do naszego miasta, czy dworca na stacji Nowe Dębe Wielkie.

- W ostatnich tygodniach, wraz z samorządowcami z powiatu mińskiego, zainteresowanymi rozwojem trasy kolejowej Warszawa - Terespol, wypracowywaliśmy postulaty odnośnie rozwoju infrastruktury kolejowej na terenie naszych miast i gmin. – mówi burmistrz Marcin Jakubowski. - Owocem tego jest pismo do prezesa zarządu PKP PLK, w którym, podnosząc najważniejsze problemy pojawiające się na styku samorządy – PKP, deklarujemy daleko idącą współpracę, łącznie ze wsparciem finansowym na miarę naszych samorządowych możliwości. Cieszę się, że w podobnym kierunku idą rozmowy naszych parlamentarzystów z władzami spółek kolejowych, o co wielokrotnie apelowałem. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli chodzi o te największe inwestycje kolejowe na naszym terenie, dodatkowo niezbędna będzie pomoc Ministerstwa Infrastruktury.

Sygnatariuszami pisma do Prezesa Zarządu PKP PLK S.A. są: starosta miński Antoni J. Tarczyński, burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski, Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, Wójt Gminy Dębe Wielkie Krzysztof Kalinowski i Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki A. Janusz Piechoski. Priorytety stanowią takie inwestycje, jak trzeci tor z Warszawy do Mińska Mazowieckiego i budowa nowego dworca kolejowego. Ponad to w postulatach ujęto nowy przystanek na granicy miasta Mińsk Mazowiecki i miejscowości Stojadła, budowę dworca dla przystanku Nowe Dębe Wielkie, wybudowanie bezpiecznych przejść dla pieszych na przejazdach kolejowych (Nowe Dębe Wielkie, Chrośla), czy budowę peronów w Józefinie.

Wszystkie wspomniane inwestycje są bardzo ważne z punktu widzenia gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Wójt gminy pozytywnie się do nich odnosi, jednocześnie kładąc nacisk na przystanek kolejowy w Stojadłach.

- Warto zaznaczyć, że już na początku mojej pierwszej kadencji w 2011 r. rozmawiałem o tym pomyśle z jego inicjatorem, czyli byłym burmistrzem Mińska Mazowieckiego Zbigniewem Grzesiakiem – wspomina wójt A. Janusz Piechoski – Teraz, dzięki współpracy kilku gmin i starosty, pojawia się szansa na jego realizację. - To bardzo cenna inicjatywa, która wypłynęła od byłego burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki pana Zbigniewa Grzesiaka. W pełni ją popieram, bowiem wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. – mówi starosta Antoni J. Tarczyński. - Jej realizacja poprawi komunikację na trasie Warszawa – Mińsk Mazowiecki oraz rozwiąże kwestie parkowania samochodów w rejonie dworca PKP w Mińsku Mazowieckim.

Inne aktualności

OK