Zarejestruj
16°C
Materiał sfinansowany przez KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Apel włodarzy gmin powiatu mińskiego do władz kolei

(fot.: UM w Mińsku Maz.)

Włodarze kilku gmin powiatu mińskiego oraz starosta podpisali wspólne pismo kierowane do prezesa PKP PLK S.A., w którym przedstawiają postulaty dotyczące możliwych inwestycji kolejowych na trasie Warszawa – Mińsk Mazowiecki. Mowa m.in. o budowie przystanków w Józefinie i Stojadłach oraz o budowie trzeciego toru z Warszawy do naszego miasta, czy dworca na stacji Nowe Dębe Wielkie.

- W ostatnich tygodniach, wraz z samorządowcami z powiatu mińskiego, zainteresowanymi rozwojem trasy kolejowej Warszawa - Terespol, wypracowywaliśmy postulaty odnośnie rozwoju infrastruktury kolejowej na terenie naszych miast i gmin. – mówi burmistrz Marcin Jakubowski. - Owocem tego jest pismo do prezesa zarządu PKP PLK, w którym, podnosząc najważniejsze problemy pojawiające się na styku samorządy – PKP, deklarujemy daleko idącą współpracę, łącznie ze wsparciem finansowym na miarę naszych samorządowych możliwości. Cieszę się, że w podobnym kierunku idą rozmowy naszych parlamentarzystów z władzami spółek kolejowych, o co wielokrotnie apelowałem. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli chodzi o te największe inwestycje kolejowe na naszym terenie, dodatkowo niezbędna będzie pomoc Ministerstwa Infrastruktury.

Sygnatariuszami pisma do Prezesa Zarządu PKP PLK S.A. są: starosta miński Antoni J. Tarczyński, burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski, Burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski, Wójt Gminy Dębe Wielkie Krzysztof Kalinowski i Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki A. Janusz Piechoski. Priorytety stanowią takie inwestycje, jak trzeci tor z Warszawy do Mińska Mazowieckiego i budowa nowego dworca kolejowego. Ponad to w postulatach ujęto nowy przystanek na granicy miasta Mińsk Mazowiecki i miejscowości Stojadła, budowę dworca dla przystanku Nowe Dębe Wielkie, wybudowanie bezpiecznych przejść dla pieszych na przejazdach kolejowych (Nowe Dębe Wielkie, Chrośla), czy budowę peronów w Józefinie.

Wszystkie wspomniane inwestycje są bardzo ważne z punktu widzenia gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Wójt gminy pozytywnie się do nich odnosi, jednocześnie kładąc nacisk na przystanek kolejowy w Stojadłach.

- Warto zaznaczyć, że już na początku mojej pierwszej kadencji w 2011 r. rozmawiałem o tym pomyśle z jego inicjatorem, czyli byłym burmistrzem Mińska Mazowieckiego Zbigniewem Grzesiakiem – wspomina wójt A. Janusz Piechoski – Teraz, dzięki współpracy kilku gmin i starosty, pojawia się szansa na jego realizację. - To bardzo cenna inicjatywa, która wypłynęła od byłego burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki pana Zbigniewa Grzesiaka. W pełni ją popieram, bowiem wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. – mówi starosta Antoni J. Tarczyński. - Jej realizacja poprawi komunikację na trasie Warszawa – Mińsk Mazowiecki oraz rozwiąże kwestie parkowania samochodów w rejonie dworca PKP w Mińsku Mazowieckim.

Aktualności

Komentarze

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Silencium (postów: 404)
 • Środa, 24 stycznia 2018 23:32:57

Trzy papugi jak pojawił się news o spotkaniu w Warszawie to kopiują w Mińsku. BJM niech w końcu skończy procedurę mpzp to dopiero będzie można cokolwiek mówić o dworcu.

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Alinerri (postów: 47)
 • Środa, 24 stycznia 2018 23:35:37

Starosta niech uporządkuje też kwestię pozwolenia na budowę bloku przy Sosnowej wtedy ludzie poczują się pewniej.

-1
+1 -2
Tylko dla zalogowanych użytkowników

Hym, stacja kolejowa w Stojadłach budowana specjalnie dla kierowców? Jest już jeden parking P+R i jest on w Mińsku. Z tego co tu ludzie piszą to nie cieszy się popularnością, a co dopiero P+R w Stojadłach. Musiałby być za darmo...

+3
+3 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: janusz14 (postów: 93)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 08:47:02

Marian_Koniuszko
Co masz na myśli, że parking „nie cieszy się popularnością”?

Przystanek kolejowy w Stojadłach to bardzo potrzebna inwestycja
1.W Mińsku brakuje miejsc parkingowych dla samych mieszkańców
2. Wydaje się, że z parkowaniem w okolicach dworca samo miasto sobie nie poradzi, a PKP nie zależy by coś pomóc, KM i tak dostają dofinansowanie do funkcjonowania
3. Mińsk staje się nieprzyjazny dla mieszkańców przyległych gmin próbując uniemożliwić dostęp do stacji

-1
0 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: voodoo30 (postów: 21)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 09:07:02

Pomysł trzeciego toru z Mińsk do Warszawy naprawdę zacny i fantastyczny, jednak w moim odczuciu, ze względu na ilość robót i finanse nie do ruszenia w tym 10-20 leciu. W grę wchodzi nie tylko położenie dodatkowego toru, ale przebudowanie WSZYSTKICH stacji kolejowych po trasie, łącznie z "poszerzeniem" tunelu pod DK2 w Dębem! Pod tym wiaduktem zwyczajnie nie ma miejsca na trzeci tor! PKP od lat ma ból du...y, żeby wyremontować chociaż jedną stację/dworzec, a co dopiero kilkanaście (na dodatek stosunkowo nowych) i to na jednej linii kolejowej. Samorządowo powiatowy koncert życzeń i obietnic można uznać za rozpoczęty :)

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Shapeshifter (postów: 4)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 09:13:59

P&R w Mińsku właśnie cieszy się taką popularnością, że jest więcej chętnych niż miejsc. No i poza tym ma kilka innych wad, np godziny i dni otwarcia, ale to nie wpływa na frekwencję zbytnio, i nie zmienia faktu, że spokojnie mógłby być dwa razy większy.

Inna sprawa, że przystanek w Stojadłach to służyć będzie jedynie dojeżdżającym z południowej strony Mińska, ewentualnie północnej. To dużo, ale też i mało. No i nie każdemu pasuje stanie w pociągu, a to czeka wsiadających w Stojadłach, więc nadal jeździć będą do centrum, żeby zająć sobie miejsce.

-2
0 -2
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Wóz z węglem (postów: 1211)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 09:40:15

ciekawe jaka będzie nazwa tego przystanku kolejowego? Stojadła czy Mińsk Mazowiecki Zachód albo Mińsk Mazowiecki Zachodni.

0
+1 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: adnaw (postów: 2)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 10:22:06

"Ale to już było" przecież 17 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie w tej sprawie, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów i kolei oraz posłowie i senatorowie. Zostały podjęte konkretne działania. Spóźniliście się Panowie. Czyżby brakowało własnych pomysłów przed wyborami?

+2
+2 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: goncik (postów: 22)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 11:33:19

@voodoo30 remont stacji - co masz na myśli? Nowe wiaty i ogrodzenia? To raczej nie poprawi przepustowości trasy a 3 tor choć nie na całej trasie (sam jakoś tego nie widzę) już tak. Więcej mijanek, rozjazdów to krótsze czasy przejazdów choćby ze względu na czas oczekiwania pociągu podmiejskiego na dalekobieżny.

Wcześniej jeszcze czytałem, że dodatkowe stacje nie wpłyną na czas podróży - to fikcja, dlaczego pociąg nie zatrzymujący się na wszystkich stacjach ma krótszy czas przejazdu? To nie magia ani ufo :)

-1
0 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Travis (postów: 264)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 14:57:05

No i kolejne spotkanie w ramach "kiełbasy wyborczej".
"Przypadkowo", nagle wszyscy wkoło zatroskali się o infrastrukturę kolejowo-drogową.
Na forum, ta słabsza umysłowo cześć mińskiej społeczności, oczywiście układa już dla tej infrastruktury nowe rozkłady jazdy, nazwy przystanków i rozwiązania komunikacyjne wokół inwestycji które pozostają w sferze co najwyżej pobożnych życzeń:)
Szkoda że decydenci nie wykazywali się taką inicjatywą w tych tematach 2-3 lata temu.
Kabaret...

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: dianaro (postów: 537)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 15:17:54

Ludzie piszą? I co z tego, że nieprawdę, głupoty można powtarzać. Akurat w sprawie parkingu P+R w Mińsku na chwilę obecną jest on niewystarczający. Wystarczy popatrzeć na dziki parking, który powstał na prywatnej działce tuż przy stacji. Obecnie parkuje tam ok. 50 aut dziennie. Zatem powstanie parkingu przy Stojadłach byłoby wskazane. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże.

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: SRK (postów: 1)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 18:01:55

Dziwny polityczny strumień z tym trzecim torem. Trzeciego toru nie będzie i szczerze mówiąc nie jest on do niczego potrzebny. To absurd, jakieś daleko idące uproszczenie lub robienie ludziom wody z mózgu. Ta magistrala to nie kolejowy most średnicowy z kilkuminutowym taktem. Istotą poprawy przepustowości na E20 jest powrót do rozwiązań, które spaprano wielkim remontem sprzed lat. Starsi użytkownicy powinni pamiętać o co chodzi. Młodszym pozostawiam łamigłówkę- co różni przystanek Dębe Wielkie od innych na tej linii, jaka jest widoczna różnica i skąd on się mogła wziąć...

Ciekawe, że działania w kierunku rozwiązania problemów wschodniej strony warszawskiego węzła kolejowego już od lat się toczą i nie sa do tego potrzebne aktualne napinki polityków (z wyjątkiem pomysłów o przystanku w Stojadłach).

A kuku... etap 1, ogłoszenie i wyłonienie wykonawcy już z nami...
http://www.plk-inwestycje.pl/inwestycje/program-operacyjny-infrastruktura-i-srodowisko/poiis-51-18/

+1
+2 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Wóz z węglem (postów: 1211)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 20:15:33

burmistrz senior za swoich rządów też starał się o przystanek w Stojadłach i jakoś nie miał szczęścia do tego. ciekawe jak puściliby trzeci tor pod wiaduktem w Dębem Wielkim...

0
+1 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Travis (postów: 264)
 • Czwartek, 25 stycznia 2018 22:34:09

Oświeć nas co "spaprano" wielkim remontem z przed lat i do jakiż to rozwiązań trzeba powrócić???
A w Dębe Wlk. zlikwidowano peron wyspowy (tak jak na całej remontowanej trasie aby "wyprostować" torowisko które z jednej strony "objeżdżało tego typu peron) tamtejszy przystanek miał być zlikwidowany a jego rolę miał przejąć przystanek Nowe Dębe Wlk.
Ludzie zaprotestowali i przystanek pozostał z dwoma peronami jedno krawędziowymi.
Przez długi czas te perony były praktycznie w stanie surowym / tymczasowym bo PKP nie zamierzało ich dokończyć ponieważ nie było tego w budżecie a gmina była za biedna (zresztą chyba do dziś jej tak zostało...).

+2
+2 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Alinerri (postów: 47)
 • Sobota, 27 stycznia 2018 22:42:17

Specjalista od kolejnictwa Pan Jakubowski zapewne znowu rzuci hasło w stylu skm do Mińska.

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: kumak (postów: 17560)
 • Sobota, 27 stycznia 2018 22:52:56

"ciekawe jak puściliby trzeci tor pod wiaduktem w Dębem Wielkim..." normalnie - wsadzą go w kiełbasę wyborczą

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: darek69 (postów: 290)
 • Sobota, 3 lutego 2018 14:07:04

Zblizaja sie wybory samozadowe to kacyki lokalne Po-wiatowo gminne wykazuja aktywnosc , Po-nadprzecietna, bo serce im i zwieracze sie buntuja za korytkiem i jego utratą, ale to ruchy pozorowane i spoznione co najmniej o dekade, reasumujac dzidki korytowe kampanie juz zaczely na dobre!

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Aron (postów: 2256)
 • Sobota, 3 lutego 2018 15:05:37

Darku czy tam w Kałuszynie śpiewają na ludową nutę "oj dana dana".

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.