23°C

32
Powietrze
Dobre powietrze.

PM1: 14.40
PM25: 19.34 (77,36%)
PM10: 24.74 (49,47%)
Temperatura: 22.55°C
Ciśnienie: 1023.19 hPa
Wilgotność: 82.94%

Dane z 07.08.2020 23:00, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

600-lecie Mińska Mazowieckiego

30.01.2020

Za rok będziemy świętować 600-lecie naszego miasta. Właśnie powstał krótki film, który zapowiada to wydarzenie. A co nas jeszcze czeka? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Łaziuk, kierowniczką wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta.

Jaka była idea nakręcenia tego krótkiego filmu?

Katarzyna Łaziuk (K. Ł.) –Film wyrasta z pytań, jak sądzę, podstawowych: po co? dla kogo? I dlaczego organizujemy wydarzenia z okazji 600-lecia miasta? Odpowiedź na nie doprowadziła nas do pomysłu na ten krótki film. Zależy nam na pokazaniu tożsamości Mińska poprzez jego mieszkańców. Bo miejsce tworzą ludzie. Wszystkie nasze działania mają wspólny mianownik: relacje. Rozwijanie pozytywnych związków z ludźmi, budowanie i wzmacnianie dobrych relacji między ludźmi to nasz cel. Nie tylko na czas jubileuszu. Ten króciutki film pokazuje przecież zwykłych nas. Chcieliśmy uchwycić pozytywne konotacje z miastem. Pokazać, że łączy nas Mińsk. Nie wszystkie osoby pojawiające się w filmie są mińszczanami, ale wszyscy czują się z naszym miastem bardzo związani. Jubileusz 600-lecia to przede wszystkim święto jego mieszkańców. Cieszę się, że możemy go wspólnie przeżywać.

Powstało Forum Kultury, które zajmuje się przygotowaniami do rocznicy 600-lecia naszego miasta. Co to za inicjatywa?

K. Ł. – Burmistrz Marcin Jakubowski poprosił dyrektorów mińskich placówek o wytypowanie osób, które w szczególny sposób zaangażowane są w życie społeczno-kulturalne miasta. I tak powstała grupa zrzeszająca społeczników, artystów, dziennikarzy, nauczycieli, mieszkańców, którzy chcą współtworzyć życie kulturalne miasta. Uważamy, że wspólnie możemy zdziałać więcej. Pierwsze spotkanie poświęcone było idei sieciowania, rozpoznania naszych kompetencji. Kolejne wygenerowaniu pomysłów na 600-lecie. Następne spotkania dedykowane było określeniu cech odbiorcy, dla którego projektujemy wydarzenia. Ten rzadko brany pod uwagę aspekt jest naprawdę ważny w poznaniu potrzeb mieszkańców. Chcielibyśmy, aby oferta przyszłych wydarzeń była na tyle różnorodna, aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. A niewielka innowacja może mieć już duże znaczenie. Członkowie Forum Kultury odwiedzili także wystawę Gdynia – Tel Awiw i wzięli udział w warsztatach na temat polityki miejskiej instytucji kultury. Za chwilę rozpoczniemy pracę w mniejszych grupach, wybierzemy najciekawsze pomysły i zaczniemy je realizować. A pomysły są bardzo oryginalne. Warto na przykład czekać na pakiet mińszczanina.

Czy można jeszcze dołączyć do Forum Kultury?

K. Ł. – Oczywiście, to grupa otwarta. Serdecznie zapraszam. Już kilkakrotnie informowałam o takiej możliwości. Jeśli ktoś z państwa chciałby się włączyć w prace społecznego Forum, będzie to dla nas ogromną radością. Prace FK są ważne ze względu na projektowanie wydarzeń, ale także ze względu na integrowanie środowiska mińskich społeczników, ludzi z pasją, ciekawymi pomysłami. Ja sama bardzo wiele uczę się od moich koleżanek i kolegów.

Można już zdradzić, czego mogą spodziewać się mieszkańcy Mińska w związku z 600-leciem powstania miasta?

K. Ł. – Zaplanowaliśmy już kilka wydarzeń, które na pewno się odbędą. Inne są w fazie planów i będą poddane konsultacjom. Niektóre uzależnione są od otrzymania funduszy zewnętrznych. Choć jubileusz to przede wszystkim święto mieszkańców, to chcemy także wykorzystać tę okoliczność do promocji miasta poza jego granicami. W trasę wyruszy mińskobus (może ktoś z mieszkańców wymyśli fajną nazwę?) Mińsk na kółkach – przyczepa pełna mińskich ciekawostek. Przez dwa miesiące w każdy weekend do małych i większych ośrodków na Mazowszu zawita nasza przyczepa. Dzięki niej zapoznamy naszych sąsiadów z ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej, Domu Kultury czy Muzeum Ziemi Mińskiej, które działają w naszym mieście. Będziemy promować Mińsk i jego dziedzictwo kulturowe. Inne działanie to projekt Karawana. Wędrujący festiwal sztuki i animacji. Karawana to letni cykl jednodniowych wydarzeń artystycznych. Przyjeżdża do miasta i czyni widzów współtwórcami wydarzeń artystycznych, inspiruje do samodzielnej pracy twórczej. Wydarzenie będzie możliwe dzięki współpracy miasta z Mazowieckim Instytutem Kultury. Udało się nam także nawiązać partnerstwo z Fundacją Koncept Kultura, dzięki któremu zrealizujemy dwa działania: fotoplastykon i projekt poświęcony twórczości Stanisława Lema. Zaplanowany jest także wyjątkowy koncert w Filharmonii Narodowej, podczas którego wykonany będzie utwór specjalnie napisany na rocznicę nadania praw miejskich. To jedno z największych i najkosztowniejszych przedsięwzięć.

Wspominałam o wydarzeniach towarzyszących wydarzeniom głównym. W maju 2021 będziemy celebrować jubileusz razem z naszymi przyjaciółmi z miast partnerskich. Tradycji stanie się zadość. Zasłużonym dla miasta wręczymy wyróżnienia. Z pewnością odbędzie się też uroczysta sesja Rady Miasta.

Wkrótce rusza nowa strona internetowa miasta. W zakładce 600-lecie znajdziecie Państwo aktualne informacje o przygotowywanych działaniach. Zaprosimy mińszczan także do śledzenia Instagrama 600-lecia, będzie tam można znaleźć wizytówki mińszczan. Chcemy pisać, mówić o ludziach, o ich pasjach, radościach, zmartwieniach. Inspiracją do tego pomysłu była seria Humans of NY. Jeśli ktoś z Państwa chciałby podzielić się swoją historią, dołączyć krótki tekst i przysłać swoje zdjęcie zapraszam do kontaktu.

Skąd miasto weźmie pieniądze na obchody? Czy z budżetu, czy może z innych źródeł?

K. Ł. – Już teraz szukamy sponsorów i sprzymierzeńców naszych działań. Oczywiście, bez wsparcia z zewnątrz finansowanie takiego przedsięwzięcia byłoby dla miasta bardzo trudne. Wspomniana Karawana będzie finansowana przede wszystkim z budżetu MIK, miasto poniesie tylko koszty związane z zakwaterowaniem artystów na jedną noc. Na sfinansowanie koncertu w Filharmonii złożyliśmy już trzy wnioski na pozyskanie środków zewnętrznych. Przygotowaliśmy także projekt współpracy z lokalnym biznesmenami, których chcemy zaprosić do współtworzenia jubileuszu. Nie zdradzamy jeszcze wszystkich planów związanych z wydarzeniami 2021r. Na pewno będzie wiele się działo kulturalnie, sportowo i muzycznie. Zachęcam Państwa do realizowania własnych pomysłów, zgłaszania ich do nas, abyśmy mogli się w nie włączyć i je promować.


Inne aktualności

OK