- To jest nie tylko ekologia, ale również ogromna oszczędność ze strony samorządów. W związku z tym bardzo dziękuję za to, że nasze wnioski złożone w Regionalny Programie Operacyjnym mogły dzięki tej alokacji finansowej zostać zauważone. - powiedział burmistrz Marcin Jakubowski.
Przedmiotem projektu „Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim” jest poprawa efektywności energetycznej budynku użyteczności publicznej poprzez przeprowadzenie głębokiej modernizacji energetycznej wraz z wymianą oświetlenia wewnętrznego, montażem pomp ciepła oraz budową instalacji fotowoltaicznej. W ramach projektu termomodernizacji poddany zostanie jeden budynek użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej 3 059 m2. Projekt zrealizowany zostanie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wybrani wykonawcy prac termomodernizacyjnych oraz instalacji fotowoltaicznej zostaną zobowiązani do przygotowania dokumentacji technicznej oraz uzyskania decyzji i pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji.
Zakres rzeczowy projektu obejmuje:
1) prace przygotowawcze:
- opracowanie ekspertyzy przyrodniczej,
- opracowanie audytów energetycznych ex-ante,
2) termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w trybie „zaprojektuj i wybuduj”:
- wykonanie dokumentacji technicznej,
- prace termomodernizacyjne, w tym montaż 2 szt. pomp ciepła o łącznej mocy 50 kW,
- modernizacja oświetlenia wewnętrznego,
3) wykonanie instalacji fotowoltaicznej w budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w trybie „zaprojektuj i wybuduj”:
- wykonanie dokumentacji technicznej,
- montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 47,94 kW,
W wyniku realizacji przedsięwzięcia zapotrzebowanie na energię zostanie ograniczone o 51,81%, wpływając na obniżenie emisji CO2 do atmosfery. Osobami, które w największym stopniu odczują pozytywne następstwa termomodernizacji, głównie poprzez poprawę komfortu cieplnego pomieszczeń są dzieci i młodzież uczęszczające do szkoły oraz osoby w niej zatrudnione.
Podpisanie umowy miało miejsce w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki, a samorząd Mazowsza reprezentowały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz Janina Ewa Orzełowska.
- Spotykamy się z samorządowcami, którzy dla inwestycji w swoich lokalnych wspólnotach podejmują wysiłki, podejmują działania, które służą jednemu. Przede wszystkim te programy termomodernizacyjne służą nowemu życiu obiektów, ale to też efekt ekologiczny. W czasach, gdy tak dużo płacimy za energię, to szczególnie samorządowcy wiedzą, że dzięki temu te koszty energii będą zdecydowanie mniejsze. - mówiła członkini Zarządy Elżbieta Lanc.
- Pamiętajmy o tym, że wnioski dotyczące termomodernizacji są to środki, które z jednej strony pokazują, jak ważna jest ekonomia i jak ważne jest, byśmy walczyli z drożyzną, jeśli chodzi o energię elektryczną, ale z drugiej strony chodzi również o to, że środowisko, w którym żyjemy, jest ważne i byśmy je w odpowiednim stanie oddali następnym pokoleniom. - zaznaczyła członkini Zarządu Janina Ewa Orzełowska.