Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim serdecznie zaprasza na niezwykłe spotkanie historyczno-antropologiczne w ramach ogólnopolskiego święta archiFEST 2026 (Dni Archiwów Społecznych) "Zapomniane postacie Mazowsza Wschodniego: Marcjanna Oborska i Zofia Ścisłowska – dziewiętnastowieczne kobiety na drodze do niezależności".
Będzie to fascynujący dialog o dwóch wyjątkowych, choć niesłusznie zapomnianych kobietach żyjących w XIX wieku na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Prelegentki przybliżą nam ich odmienne losy, walkę o niezależność, kształtowanie własnej roli społecznej oraz determinację w staraniach o prawo do osobistej twórczości. Bogatą, ilustrowaną unikalnymi dokumentami opowieść o tym, co łączyło i dzieliło oba kobiece życiorysy, zwieńczy otwarta dyskusja z uczestnikami.
Niezwykłe historie bohaterek przybliżą nam znakomite badaczki:
Szczegóły organizacyjne:
Wstęp wolny.
To idealna okazja dla wszystkich miłośników historii regionalnej, biografii oraz emancypacji, by odkryć nieznane dotąd karty z przeszłości naszego regionu.
Serdecznie zapraszamy!