Pieniądze szczęścia nie dają, ale bez grosza w portfelu znacznie trudniej się żyje…
Doceniając znaczenie pieniądza i jego wpływ na zmiany ekonomiczne i społeczne w Polsce na przestrzeni lat, Muzeum Ziemi Mińskiej przygotowało wyjątkową wystawę z okazji 100-lecia reformy Grabskiego. Wprowadzenie w miejsce marki polskiej nowej waluty, jaką był złoty, zmiana zasad płacenia podatków i utworzenie Banku Polskiego – to wszystko miało wpływ na ówczesny spadek cen i realny wzrost płac pracowników. Rząd profesora Grabskiego rozbudował system banków państwowych i założył potężny Bank Gospodarstwa Krajowego. Zapoczątkował zmiany w strukturze polskiego eksportu i utworzył zasiłki dla bezrobotnych.
W 100-lecie reformy Grabskiego zapraszamy na wystawę 100 LAT ZŁOTEGO, na której zaprezentowane zostaną banknoty oraz monety z dawnych lat. W ekspozycji znajdą się nawet pieniądze z 1917 r., czyli sprzed reformy walutowej Grabskiego wprowadzonej dokładnie w 1924 r.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września o godzinie 18:00, natomiast sama wystawa dostepna będzie do 27 października 2024r. w Muzeum Ziemi Mińskiej przy ul. S. Okrzei 16.
Zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji. Zapraszamy na tę wyjątkową podróż w czasie.