-5°C

56
Powietrze
Jakość powietrza jest średnia.

PM1: 19.59
PM25: 36.42 (97,34%)
PM10: 43.80 (242,8%)
Temperatura: -4.71°C
Ciśnienie: 1016.14 hPa
Wilgotność: 92.38%

Dane z 06.12.2023 09:15, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

"Pamfir" bezdyskusyjne spotkanie filmowe w MDK

Sobota, 4 listopada 2023   18:00

"Pamfir" bezdyskusyjne spotkanie filmowe w MDK

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zaprasza 4 listopada o godzinie 18:00 na bezdyskusyjne spotkanie filmowe "Pamfir".

Wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach?
 
Entuzjastycznie przyjęty w Cannes „Pamfir” pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych glin i przemykających lasem przemytników. 
Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady.

Tytułowy Pamfir, niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w Zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. Pamfir odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.
Jeden z najlepszych ukraińskich filmów roku mistrzowsko splata filmowe konwencje, pogańskie mity i ukraińską rzeczywistość. W „Pamfirze” migracja zarobkowa wydaje się jedyną szansą ucieczki od braku perspektyw i wszechobecnej korupcji – na lata rozdziela jednak rodziny. 
Pobrzmiewają tu też dalekie echa wojny, dopisując filmowi nowe, zaskakujące znaczenia. Bo choć nie mówi o niej wprost, wizjonerski „Pamfir” stał się metaforą obecnej sytuacji.

Bilet 20 zł: "Pamfir"

Szczegóły: "Pamfir" bezdyskusyjne spotkanie filmowe


"Pamfir" bezdyskusyjne spotkanie filmowe w MDK

Aktualności

OK