15°C

19
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 8.89
PM25: 11.52 (76,81%)
PM10: 12.33 (27,4%)
Temperatura: 15.30°C
Ciśnienie: 1013.71 hPa
Wilgotność: 87.88%

Dane z 18.06.2024 05:35, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Chorea Antiqua i Leo Volodko Kunicki koncert w MDK

Niedziela, 17 września 2023   18:00

Miejski Dom Kultury w MIńsku Mazowieckim zaprasza 17 września o godzinie 18:00 na koncert Leo Volodko Kunicki i Zespołu Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA.

Koncert będzie składał się z dwóch części: Pierwsza część, to opowieść o historii i występ Zespołu Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA z programem dawnych tańców dworskich. Tu królował polonez, kujawiaki, contredanse czy menuety. Wszystko to w pięknej oprawie muzycznej z opowieściami o Mazowieckich dworach i balach na królewskim dworze oraz XIX wiecznych salonach Warszawskich, a druga część to współczesność, zaś Polonez jest mostem, który połączył te dwie różne epoki.

Polonez to wielowiekowy, najpopularniejszy polski taniec narodowy w takcie trójmiarowym o uroczystym, podniosłym charakterze. To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków, który zachował swoją żywotność aż do dzisiaj. Tańczony niezmiennie tak jak trzysta lat temu w chodzonym korowodzie, stanowi obecnie kontynuację obyczajów polskiej kultury dworskiej i mieszczańskiej. W drugim znaczeniu, polonez jest formą muzyczną odzwierciedlającą charakter tego tańca. W XIX wieku stał się symbolem polskiej kultury narodowej. I taką rolę pełni po dziś dzień. Obecnie trwają starania o wpisanie Poloneza na listę niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W części tanecznej z programem dawnych tańców dworskich wystąpi Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA, który w tym roku obchodzi 35-lecie działalności. Poza Polską występował m.in. w Danii, na Ukrainie (Lwów, Kijów, Odessa, Mikołajewo), Białorusi, w Rumunii, na Łotwie, Estonii i na Węgrzech. Zespół wystąpi w historycznych, tradycyjnych polskich strojach kontuszowych. Zaprezentuje m.in. Poloneza A dur Chopina, „Poloneza Rycerskiego” i „Cześć ci Polsko” Karola Kurpińskiego (1816), kujawiaka, walca a mol Chopina i contredanse.

 
W części drugiej - wokalnej usłyszymy znakomitego solistę Leo Volodko Kunickiego - pieśniarza, poetę, autora melodii i tekstów, tłumacza z języka francuskiego i angielskiego. Występuje w bogatym repertuarze: klasyczne ballady i romanse, własne kompozycje w języku polskim, francuskim, angielskim i rosyjskim oraz przeboje światowe w 14 językach. Występował w Niemczech, we Francji, na Słowacji, we Włoszech i w Chinach. W 2014 roku zajął pierwsze miejsce na pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z Zespołem CHOREA ANTIQUA.

Całość zakończy współcześnie napisany i skomponowany przez Leo Kunickiego Polonez „Tollere liberum” („Urodzony Wolnym”) zaśpiewany po polsku, angielsku i francusku z piękną choreografią Marii Czerwińskiej i w wykonaniu Zespołu CHOREA ANTIQUA.
Koncert poprowadzi Paweł Świętorecki i Zofia Czernicka

Wstęp wolny

Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego i MDK w Mińsku Mazowieckim. 

Szczegóły: Chorea Antiqua i Leo Volodko Kunicki


Chorea Antiqua i Leo Volodko Kunicki koncert w MDK

Aktualności

OK