7°C

36
Powietrze
Cóż... Bywało lepiej.

PM1: 12.41
PM25: 21.55 (143,66%)
PM10: 25.15 (55,88%)
Temperatura: 7.34°C
Ciśnienie: 1001.97 hPa
Wilgotność: 95.50%

Dane z 23.02.2024 23:35, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

232. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Środa, 3 maja 2023  

232. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania 232. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja, uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 3 maja 1791 roku stanowiła pierwszy tego typu dokument w Europie i drugi na świecie. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmieniła ona ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

W naszym mieście rokrocznie obchodzimy święto 3 maja, bo to okazja do rozmowy o demokracji, przypomnienia ważnych dla nas wartości i spotkania z mieszkańcami. W programie oprócz oficjalnych obchodów z udziałem przedstawicieli 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, Komendy Powiatowej Policji, Hufca ZHP „Mazowsze” przewidzieliśmy animacje rodzinne, które poprowadzą pracownicy miejskich instytucji Kultury MZM, MDK i MBP. Uroczystości będzie towarzyszyła Orkiestra Dęta Miasta Mińsk Mazowiecki.

W tym roku współorganizatorem święta jest Muzeum Historii Polski, które zaprezentuje wystawę stworzoną wraz z  Instytutem Historii Litwy w Wilnie pt. „Konstytucja 3 Maja”. Ekspozycja przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wystawa pokazuje też dumę i radość towarzyszące uchwaleniu pionierskiego aktu prawnego, entuzjastyczne reakcje prasy zagranicznej, a także siłę, jaką do dziś, pamięć o Konstytucji 3 Maja daje Polakom. Ekspozycja pokaże też, w jaki sposób Konstytucja i jej dziedzictwo stały się również częścią dzisiejszej litewskiej pamięci historycznej. Autorzy wybrali najbardziej charakterystyczne teksty kultury ilustrujące poszczególne zjawiska: dzieła malarskie i literackie, druki z epoki oraz fotografie.


Program:

9.30 Msza Święta w intencji ojczyzny (parafia NNMP)

10.50 Uroczystości przy pomniku Konstytucji 3 Maja

  • przemarsz kolumny delegacji i kompanii honorowej
  • odegranie hymnu Polski
  • wystąpienie burmistrza miasta Marcina Jakubowskiego
  • przemówienia okolicznościowe
  • złożenie kwiatów

12.00-13.30 Konstytucja. Słowo i obraz.

  • wystawa plenerowa Muzeum Historii Polski pt. "Konstytucja 3 Maja"
  • zajęcia animacyjne dla rodzin (skwer przy Rondzie gen. Józefa Hallera)

Świętujmy razem!


232. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Aktualności

OK