12°C

10
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 4.52
PM25: 6.25 (41,65%)
PM10: 6.81 (15,13%)
Temperatura: 11.94°C
Ciśnienie: 1018.14 hPa
Wilgotność: 65.88%

Dane z 17.05.2024 08:20, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Wkroczenie Armii Czerwonej do MM w 1944 r.

41 postów
Żabodukt Postów: 78466
kumak
Żabodukt, postów: 78466
Poniedziałek, 13 stycznia 2014 21:27:28
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Wnuczek pierwsze groby były w okolicach Przyjaźni- (tam gdzie potem stał rozwalony przez kolegę P. pomnik)Dopiero potem powstał cmentarz na Warszawskiej gdzie leży ponad 1500 żołnierzy którzy zginęli w okolicach Mińska (Choszczówka ,Dębe,Pogorzel i inne).Co z nich pozostało widać po wielkości cmentarza .
Post edytowany
Siennica Postów: 818
Wnuczek
Siennica, postów: 818
Poniedziałek, 13 stycznia 2014 21:39:13
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
OT. @Kumak Gdzie były miejasca "tymczasowego" grzebania oraz gdzie polegli żołnierze pochowani na cmentarzu wojennym w Mińsku Mazowieckim to ja wiem. Szkoda, że Kolega Marian_Koniuszko tego nie wie.
Żabodukt Postów: 78466
kumak
Żabodukt, postów: 78466
Poniedziałek, 13 stycznia 2014 21:47:31
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Nie tylko Marian- większość mińszczan nie wie że był czas że miasto administracyjnie podlegało Siennicy a teraz to dla nich wiocha
Mińsk Mazowiecki Postów: 717
Sharex
Mińsk Mazowiecki, postów: 717
Poniedziałek, 13 stycznia 2014 22:16:21
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Kumak napisał:
"Rząd Londyński nie wyzwalał naszych ziem od okupanta i nie bardzo miał mandat na decydowanie. Pokażcie w którym miejscu Alianci dogadali się z Sowietami że wyzwolone przez nich ziemie przechodzą na jurysdykcje Rządu Londyńskiego.Śmiech na sali.."

To teraz napisz mi dlaczego rząd moskiewski oprócz spod okupanta wyzwalał nas także spod AK? I czy Rosjanie i polscy komuniści bardzo mieli mandat na decydowanie? Pokaż mi, w którym miejscu ziemie przechodzą w jurysdykcję sowiecką LEGALNIE? Śmiech na sali... Bo to zwykły podbój i uzurpacja.
Żabodukt Postów: 78466
kumak
Żabodukt, postów: 78466
Poniedziałek, 13 stycznia 2014 22:55:24
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Proponuję zapoznać się z ustaleniami w Jałcie oraz wcześniejszymi w Teheranie.Nie jest tajemnicą że Alianci oddali nas w ręce Stalina i że wraz z postępem wojska przyjdzie ich władza.Trzeba pogratulować wyczucia politycznego dowódców Kościuszkowców bo to dzięki nim mamy granicę z Niemcami na Odrze a nie na Warcie.Każde postępowanie AK sprzeczne z wolą sojuszników było skazane na porażkę(przejęcie władzy w Mińsku i inne oraz PW.)
Strach pomyśleć jak by wyglądały nasze granice gdyby powiódł się zamach na Hitlera.Być może była by Polska "Londyńska" ale bez ziem odzyskanych i Gdańska oraz Mazur.Za Bugiem już nikt nie miał planów zwracać.
Nie ma nic darmo.Stalin oddał Wileńszczyznę Litwinom a Śląsk Opolski Polakom-ŁATWO DZIELIĆ NIE SWOJE ALE TO DOMENA ZWYCIĘZCY-600 000 mogił zostało na obecnych naszych ziemiach(razem z dawnymi ponad milion)
Mińsk Mazowiecki Postów: 717
Sharex
Mińsk Mazowiecki, postów: 717
Poniedziałek, 13 stycznia 2014 23:04:56
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
W ogóle się nie odniosłeś do mojego poprzedniego postu.
Żabodukt Postów: 78466
kumak
Żabodukt, postów: 78466
Poniedziałek, 13 stycznia 2014 23:15:24
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
odniosłem- co Stalin zdobył nie oddał i przywiózł ze sobą "swoich Polaków"
zmartwię Cię ta mowa władza wielu się spodobała i sporo naszych rodaków wzięło ziemię z reformy rolnej i co dziwne mino powszechnego antykomunizmu nie słyszałem żeby ktoś tę pańską ziemię oddawał.Mińsk wsławił się tym że pierwszy rozdał ziemię z reformy rolnej.
Nie Wierzysz? jedź do Wielgolasu tam nienaturalnie postawione domy w polach- gdzie kto dostał tam pozostał .
Mińsk Mazowiecki Postów: 3025
Marian_Koniuszko
Mińsk Mazowiecki, postów: 3025
Wtorek, 14 stycznia 2014 08:14:05
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Wiesz kto leży na tym wojennym cmentarzu oraz gdzie pierwotnie grzebano poległych w czasie ofensywy 1944?


Miejsce pierwotnego grzebania poległych nie ma żadnego znaczenia dla mojej wypowiedzi. Zaznaczyłem, że na cmentarzu w Mińsku przy ul. Warszawskiej leżą żołnierze Armii Czerwonej, którzy zginęli od własnych kul (choć nie tylko oni), o czym napis na pomniku już nie wspomina.
Post edytowany
Żabodukt Postów: 78466
kumak
Żabodukt, postów: 78466
Wtorek, 14 stycznia 2014 08:21:40
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Nawet w najlepiej uzbrojonej armii USA w Iraku ginęli żołnierze od własnych kul-na każdej wojnie s pomyłki co nie zmniejsza bohaterstwa zaginionych ponieważ zginęli na służbie lub w walce
Mińsk Mazowiecki Postów: 3025
Marian_Koniuszko
Mińsk Mazowiecki, postów: 3025
Wtorek, 14 stycznia 2014 08:42:25
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Nie pomniejszam bohaterstwa tych żołnierzy.
Miańsk Postów: 3104
independent
Miańsk, postów: 3104
Wtorek, 14 stycznia 2014 10:35:43
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Z relacji ustnych wiem,że niemieccy żołnierze w Mińsku brzydzili się ,,naszymi" pannami i paniami,a rosyjscy wręcz przeciwnie używali gdzie popadło!.Ciekawe w ilu z nas płynie ruska krew?,a na pewno płynie u niektórych.
Żabodukt Postów: 78466
kumak
Żabodukt, postów: 78466
Wtorek, 14 stycznia 2014 18:34:27
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
pitu pitu- wcześniej już były rosyjskie wojska ale były też francuskie i niemieckie.Mi pokazano jedną panią której kiedyś ogolono głowę ponieważ do niej przyjeżdżał Niemiec.Ten Niemiec robił wszystkim na wsi fotki i dzięki temu wiem jak wyglądała moja 3 letnia matka i jej starsza siostra.
u babci stało rosyjskie wojsko i nie było problemów.Babcia opowiadała że spali w stodole i sporo pili a ludzie sami im bimber przynosili i kwitł handel wymienny.
Miańsk Postów: 3104
independent
Miańsk, postów: 3104
Wtorek, 14 stycznia 2014 20:56:02
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
To nie pitu-pitu,tylko fakty!,na pewno nie można twierdzić,że wszyscy rosjanie tacy byli,ale dużo więcej niż szkopów.Właśnie po alkoholu wychodziła z nich dzika bestia samcza i jest to temat tabu.
Żabodukt Postów: 78466
kumak
Żabodukt, postów: 78466
Wtorek, 14 stycznia 2014 22:14:57
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
żadne tabu..Źródła niemieckie podają 2 miliony zgwałconych Niemek.Może doczekamy się jakiś opracowań polskich historyków na temat tego co się działo u nas.Wojna to nie bajka-każda przynosiła gwałty i zniszczenia oraz mordy
Miańsk Postów: 3104
independent
Miańsk, postów: 3104
Wtorek, 14 stycznia 2014 22:23:24
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
zgadzam się co do zniszczeń i mordów,bo to można udowodnić,ale z gwałtami w czasie działań wojennych jest zupełnie inaczej,bo spora część zgwałconych nie przyznaje się do tego z różnych powodów.
Postów: 2329
yanoosh1
postów: 2329
Środa, 15 stycznia 2014 08:47:55
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
"Wojna to nie bajka-każda przynosiła gwałty i zniszczenia oraz mordy"

Dobrze kumak, że u Twojej babci było spokojnie i bez problemów.
Mińsk Mazowiecki Postów: 1
Zmińska
Mińsk Mazowiecki, postów: 1
Środa, 15 stycznia 2014 09:03:34
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Ksiązki na temat wkroczenia Armii Czerwonej jest bez liku, zaczynają pojawiać się też publikacje - i to poważne, dotyczące sytuacji cywilów w pierwszym okresie po wojnie. Np. Marcin Zaremba, Wielka trwoga (jak ktoś leniwy i nie chce kwerendy przeporowadzić, to można skorzystać z pomocy katalogu biblioteki narodowej, hasła przedmiotowe).
Informacje o sytuacji w powiecie mińskim znajdują się w Archiwum IPN, pod hasłem PUBP mińsk maz. To raporty miejscowej bezpieki, oczywiście dalekie od obiektywizmu i na pewno nie pokazujące skali zjawiska - nie wszyscy zgłaszali przypadki kradzieży, gwałtów itd, ale zabójstwa są odnotowane.
Zresztą te materaiły oglądał już Andrzej Gągol , ich analiza i namiary w artykule w roczniku mińskomazowieckim.
Nie lepiej poczytać, niż dywagować? Do dyskusji trzeba mieć jakieś podstawy, a nie jedna baba drugiej babie... bo to nie poważne
Miańsk Postów: 3104
independent
Miańsk, postów: 3104
Środa, 15 stycznia 2014 11:21:06
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Dywagować też można jak się chce,a opisy tych wydarzeń przez niektórych,też mogą być niepoważne i niewiarygodne,a z logicznego punktu widzenia,kobieta zgwałcona,której mąż jest na wojnie,po co ma wracać do tego,skoro ma problemy dnia codziennego.
Mińsk Mazowiecki Postów: 14
Sybil
Mińsk Mazowiecki, postów: 14
Czwartek, 16 stycznia 2014 22:09:24
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Trochę panowie zboczyliście z tematu, ale dzięki powstała ciekawa dyskusja. Skoro Mińsk Maz. został "zagospodarowany" przez oddziały AK w dniu 30 sierpnia 1944 r. to zastanawiam się, czy Armia Czerwona zmierzająca na zachód w stronę Warszawy ominęła Mińsk szerokim łukiem, czy przemaszerowała przez miasto nie interesując się nim zbytnio. W wielu miejscach można wyczytać o Rosjanach stacjonujących na warszawskiej Pradze w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego. Czy dotarli tam z innych kierunków niż wschodniego?
Żabodukt Postów: 78466
kumak
Żabodukt, postów: 78466
Czwartek, 16 stycznia 2014 23:06:48
-1
0 -1
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
sybil.Jak sam czytałeś wojska niemieckie opuściły nasze miasto więc nie było od kogo wyzwalać i Mińsk nie miał znaczenia strategicznego.Większe walki były w okolicach Pogorzeli oraz za Choszczówką)po prawej stronie tuż przy drodze stoją 2 pomniki-zatrzymaj się i przeczytaj tablice

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.

Aktualności

OK