7°C

37
Powietrze
Cóż... Bywało lepiej.

PM1: 14.77
PM25: 22.42 (149,46%)
PM10: 25.21 (56,03%)
Temperatura: 7.35°C
Ciśnienie: 1011.81 hPa
Wilgotność: 73.68%

Dane z 27.04.2024 00:35, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Kolęda 2015 niesmak po wizycie

30 postów
Postów: 76
BESTIA
postów: 76
Sobota, 24 stycznia 2015 11:49:30
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
W ubiegłym tygodniu miałem księdza po kolędzie na ul.Sosnkowskiego i pozostał straszny nie smak po wizycie jak ksiądz wychodził to zapytał ile jest w kopercie pieniążków?????i zapisał sobie w swojej karcie.Sąsiadkę też pytał.Skoro zapisywał to musiał każdego zapytać.Czy to normalne?Ja pierwszy raz się spotkałem z takim zachowaniem.
Mińsk Mazowiecki Postów: 103
Noise
Mińsk Mazowiecki, postów: 103
Sobota, 24 stycznia 2015 12:00:02
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Trochę lipa, kiedyś rozmawiałam z księdzem 'normalnym' i powiedział, że 'co łaska, to znaczy co łaska' to raz, a dwa, jeżeli np ksiądz nakazuje Ci dać za ślub tyle i tyle, możesz to zgłosić do biskupa, bo ksiądz nie ma prawa żądać ani kwoty ani wskazywać minimum.
A że zapisał sobie? No tak, potem coś będziesz chciał w kancelarii to będzie patrzeć ile żeś dał -.-
Nieładnie, dobrze, że ja nie mam takich doświadczeń.
Postów: 514
AgnieszkaK
postów: 514
Sobota, 24 stycznia 2015 13:51:10
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Od kilku lat jest już taka praktyka w tej parafii. Ksiądz wyjmuje pieniądze z koperty, kopertę oddaje, sumę zapisuje. A w tym roku zapytał wprost, bez zaglądania" "20 czy 30zł ?". Mnie już nic nie zdziwi w tej parafii.
Mińsk Mazowiecki Postów: 50642
sailor
Mińsk Mazowiecki, postów: 50642
Sobota, 24 stycznia 2015 16:03:22
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
aby uniknąć niesmaku wystarczy podziękować biznesmenowi w sutannie w drzwiach, nie ma przymusu wpuszczania go do mieszkania podobnie jak nie ma przymusu aby pakować cokolwiek do koperty amen
minsk maz Postów: 66
RENA
minsk maz, postów: 66
Niedziela, 25 stycznia 2015 19:39:35
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
oczywiscie po co im drzwi otwierac , wiadomo ze przylaza tylko i wylacznie po pieniadze
Postów: 514
AgnieszkaK
postów: 514
Niedziela, 25 stycznia 2015 20:04:51
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Opisane przeze mnie sytuacje miały miejsce w domu moich rodziców. Ja księdza nie przyjmuję, ale drzwi otwieram zawsze, dziękuję i już.
Jeszcze u rodziców zapytałam: "Kiedy mogę przyjść do księdza z wizytą i ile dostanę w kopercie? Układam podłogi w nowym mieszkaniu i też organizuję zrzutkę". Ksiądz Marian miał dziwną minę...
MMz Postów: 92
millani
MMz, postów: 92
Niedziela, 25 stycznia 2015 20:48:17
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Wiecie co, nie mierzcie wszystkich jedną miarą. To że zdarzają się takie sytuacje (co i mnie zbulwersowało!) to nie znaczy że tak jest wszędzie. Nie wiem czy wiecie ale darowiznę na kościół mozna odpisać od podatku. Wystarczy tylko że będzie dowód wpłaty, np przy wpłacie na konto. My nigdy nie dajemy gotówki, zawsze na konto, przy kolędzie też i git.
Ze względu na niskie oceny posty użytkownika Phi Beta są widoczne tylko i wyłącznie dla zalogowanych użytkowników
Postów: 2329
yanoosh1
postów: 2329
Niedziela, 25 stycznia 2015 22:00:20
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Znów oszczędzasz na lekach?
Postów: 514
AgnieszkaK
postów: 514
Poniedziałek, 26 stycznia 2015 12:13:43
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Z moich podatków utrzymuję księży, więc odpisanie sobie darowizny na kościół jakoś mnie nie przekonuje.
MMz Postów: 92
millani
MMz, postów: 92
Poniedziałek, 26 stycznia 2015 13:11:31
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
W Polsce nie funkcjonuje system francuski czyt. Ksiądz to urzędnik państwowy - utrzymywany przez państwo. W Niemczech jest system oparty na podatku kościelnym, którego również u nas nie ma, więc nie, nie utrzymujemy księży z podatków (dla pocieszenia ;) )
Ksiądz dostaje wypłatę "od państwa" tylko wtedy gdy uczy w szkole. Tak na prawdę księża utrzymują się z intencji mszalnych.
Mińsk Mazowiecki Postów: 476
moni.r
Mińsk Mazowiecki, postów: 476
Poniedziałek, 26 stycznia 2015 15:25:42
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Taka praktyka w parafii św. Jana Chrzciciela jest niestety od dawna. A kościół jest budowany od około 20 lat - sporo (a końca nie widać). Kiedyś mieszkałam na terenie parafii św. Antoniego i tam takie rzeczy się nie zdarzały (nie wiem jak jest teraz). Ksiądz nawet sam nie wziął koperty leżącej na stole i generalnie samo przekazanie koperty nie wydawało się być głównym celem kolędy.
MMZ Postów: 212
ciekawska
MMZ, postów: 212
Poniedziałek, 26 stycznia 2015 20:33:33
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Byłam w tej parafii i powiem że ks. Marian S. chytry zawsze był na kasę. Chciałam dać na zapowiedzi to bez zastanowienia się krzykną mi 200 zł. nie wspomnę że przez prawie 3 lata byłam bielanka, chodziłam do kościoła na wszystkie uroczystości w orszaku. To mi jeszcze powiedział żebym się cieszyła że tak mało powiedział mi. Rudy jest to mówi samo za siebie:)
MIńsk Mazowiecki Postów: 4937
Zagłoba
MIńsk Mazowiecki, postów: 4937
Poniedziałek, 26 stycznia 2015 22:19:38
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Minimalnie zmienię temat.
Niedawno oglądałem wraz ze znajomymi, wystawione na witrynie sklepu z pamiątkami zestawy (apteczki pierwszej pomocy :) ) o nazwie: "KOMPLET/ZESTAW KOLEDOWY' . I coś nam w nich nie pasowało. Czegoś w nich brakowało. Dopiero po chwili wpadliśmy czego brakuje ...
A jest to rzecz niezbedna, przy procedurze wizyty domowej zwanej "KOLĘDĄ", oczym powyżej wspominaliście.

Żabodukt Postów: 78393
kumak
Żabodukt, postów: 78393
Poniedziałek, 26 stycznia 2015 22:53:24
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Będę zgadywał... brakuje koperty.. czy byłe zestawy do odmawiania różańca bo mam spore ilości koralika i zastanawiam się czy nie wziąć się za produkcję.
Ze względu na niskie oceny posty użytkownika Phi Beta są widoczne tylko i wyłącznie dla zalogowanych użytkowników
MIńsk Mazowiecki Postów: 4937
Zagłoba
MIńsk Mazowiecki, postów: 4937
Poniedziałek, 26 stycznia 2015 23:51:42
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Zgadza się : koperty, lub nawet pliku kopert, zważywszy że zestaw ma służyć przez wiele lat, elegancko spakowany i zapakowany na lato do szafy.
Mogła by też być w zestawie buteleczka ze święconą wodą, ale producenci wyszli widocznie z założenia że wszyscy kupujący raczej maja już wodę w kranach.
Co do świec to o ile sięgam pamięcią zawsze musiały być. Może jest to nawiązanie do zanikłej już w domach tradycji ołtarzyków (ze świecznikami).
MIńsk Mazowiecki Postów: 4937
Zagłoba
MIńsk Mazowiecki, postów: 4937
Poniedziałek, 26 stycznia 2015 23:56:12
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Przykład:
(nie widać koperty)

foto: z Internetu
Post edytowany
Postów: 152
ArturC
postów: 152
Wtorek, 27 stycznia 2015 13:21:20
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
jak dla mnie to bijecie pianę, żeby nie powiedzieć inaczej... jak już zapraszasz księdza do domu na wizytę duszpasterską, to jaki to niesmak powiedzieć wprost: chcieliśmy dać ofiarę na kościół w kwocie 10,20,30 czy więcej i dać banknot prosto z ręki do ręki? albo powiedzieć wprost, że dziękujemy za wizytę i za wspólną modlitwę ale na ofiarę na kościół nas nie stać, bo cośtam cośtam (mam kredyt we franku, mam siedmioro dzieci, komornika na głowie, niezapłacone alomenty za osatnie 15 lat itp itd :)albo bez tłumaczenia. po co komu koperta?? księża na poczcie nie pracują:) a dawanie koperty z pociętymi gazetami w środku, albo pustej....to jest dopiero niesmak.
MMz Postów: 92
millani
MMz, postów: 92
Wtorek, 27 stycznia 2015 15:07:25
0
0 0
+ -
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Świece to symbol światłości świata, które mają na celu oświetlać stojący w centrum krzyż...
Jedno pytanie, po co poruszacie temat, który was nie dotyczy?

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.

Aktualności

OK