
Od września na wschodnim brzegu Wisły stały wojska sowieckie, ale nie udzieliły pomocy powstańcom. Zrzuty z alianckich samolotów były nieliczne a straty pilotów ogromne. Warszawa umierała samotnie na oczach świata...
Gry planszowe przeżywają renesans. Na całym świecie zdobywają coraz to szersze grono fanów w każdym wieku. Wbrew obawom, gry dostępne na tabletach i telefonach nie wyparły tych bardziej tradycyjnych. Granie w planszówki ma wiele bezcennych zalet stąd pomysł aby w ten sposób upamiętnić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Bo „Uprising 44” to wspólny edukacyjny projekt Fundacji Dziękujemy za Wolność i wydawcy „Taktyki i Strategii”.
- Pamięć o bohaterskiej walce powstańców z niemieckim okupantem obecna jest dziś w popkulturze. To ogromna zasługa Muzeum Powstania Warszawskiego, które od 2004 roku inspiruje do działań upamiętniających to wydarzenie - mówi Adam Zawadzki, prezes Fundacji Dziękujemy za Wolność – Chcąc godnie uczcić bohaterów Powstania Warszawskiego zdecydowaliśmy się na wydanie gry. Nasz partner „Taktyka i Strategia” od wielu lat wydaje gry strategiczne. Ich wydawnictwa cieszą się międzynarodową sławą. Dlatego „Uprising 44” to projekt, który ma trafić nie tylko do polskiego odbiorcy, ale również przygotowane są 3 wersje językowe: angielska, włoska i hiszpańska – dodaje.
Czy można „grać” w Powstanie i wygrać?
Gra „UPRISING 44” jest grą umożliwiającą rozegranie działań wojennych jakie toczył się na obszarze Warszawy w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Znane w pamięci Narodu Polskiego jako Powstanie Warszawskie w istocie było polskim niepodległościowym zrywem militarnym skierowanym przeciwko III Rzeszy okupującej miasto od 1939 r, a politycznie przeciwko ZSRR dążącemu do sowietyzacji Polski. Jeden z graczy dowodzi oddziałami polskimi a drugi formacjami niemieckimi i kolaboranckimi. Obie strony czeka niełatwe zadanie. Dla gracza polskiego ustawicznym problemem będzie niedostatek broni i amunicji oraz utrzymanie morale. Gracz niemiecki musi walczyć z upływającym czasem jaki ma na zmuszenie strony polskiej do zaprzestania walki oraz trudnym charakterem walki w terenie zurbanizowanym. Edukacyjny charakter gry przedstawiający miejsca walk, wydarzenia, jednostki wojskowe i sprzęt wojskowy ma służyć kultywowaniu pamięci o bohaterstwie powstańców Warszawy. Wybiła godz. 17.00. „Godzina W’’. Czas na bój o wolną Warszawę, Czas na bój o niepodległą Polskę.
Polecamy:
- Fundacja Dziękujemy za Wolność https://www.facebook.com/dziekujemyzawolnoscmmz/
- Taktyka i Strategia: https://www.facebook.com/TaktykaIStrategia/
mat. prasowe Fundacji "Dziękujemy Za Wolność"