W całej Polsce od 18 listopada 2022 r. trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji. Zebrano już ponad 300 tys. podpisów z wymaganych 100 tys., ale akcja trwa dalej. Obywatele nadal dopytują, gdzie mogą wesprzeć to działanie.
24 lutego Małgorzta Rozenek-Majdan wraz z inicjatorką piątkowego objazdu posłanką Kamilą Gasiuk-Pihowicz rozpoczęły od Garwolina, dalej były Siedlce, a na koniec dnia Mińsk Mazowiecki. Przy rondzie gen. Hallera odbył się krótki briefing z udziałem również posła Czesława Mroczka, wicemarszałkini województwa mazowieckiego Elżbiety Lanc (odpowiedzialnej w Urzędzie Marszałkowskim m.in. właśnie za program samorządowy in vitro), burmistrza Marcina Jakubowskiego, wicestarosty Witolda Kikolskiego i przewodniczącej komisji zdrowia i spraw społecznych w radzie powiatu Alicji Cichoń. Po briefingu i zbiórce podpisów w kilku punktach w okolicy centrum gościni specjalna, parlamentarzyści i samorządowcy udali się na spotkanie do burmistrza, gdzie rozmawiali m.in. o profilaktycznych programach zdrowotnych, które mogą realizować samorządy, o ich kosztach, o możliwościach małych i średnich gmin w tym zakresie.
Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że w na niepłodność choruje około 3 milionów osób. Leczenie niepłodności jest bardzo złożone i dotyczy kompleksowej diagnostyki. Niestety, metody leczenia niepłodności, takie jak zapłodnienie pozaustrojowe (IVF, inaczej in vitro) nie są objęte rządowym finansowaniem. Dzieje się to ze szkodą dla pacjentów, społeczeństwa i naszego państwa. Między innymi z tego powodu dostępność w Polsce do leczenia niepłodności jest oceniana jako jedna z najniższych spośród wszystkich krajów Europy. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego, jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności.
Dlatego powołano do życia obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji. Więcej o inicjatywie oraz karty poparcia do zbiórki podpisów i projekt ustawy na stronie www.takdlainvitro.pl
mat. prasowe