Należy pamiętać, że woda w fontannach może być zanieczyszczona drobnoustrojami chorobotwórczymi takimi jak: bakterie gronkowca, salmonelli, bakterie kałowe (enterokoki, E. coli) oraz pałeczki legionelli. Latem, wysokie temperatury, sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów, co zwiększa ryzyko zachorowania. Ponadto, woda w fontannach może być zanieczyszczona odchodami zwierząt, pasożytami i ich jajami, mogą znajdować się w niej zanieczyszczenia mechaniczne (typu: szkło, metal, kamienie) oraz chemiczne, powstałe na skutek przenikania do niej szkodliwych związków chemicznych.
Dlatego Kąpiel, schładzanie ciała lub picie wody z fontanny może powodować wiele groźnych chorób m.in.: zapalenie płuc, oskrzeli, ucha, spojówek, infekcje dróg moczowych i pęcherza, reakcje alergiczne, zatrucia pokarmowe oraz grzybice. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, aby móc zwalczyć poważne infekcje.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim informuje, że woda w fontannach nie jest badana (brak uregulowań prawnych w tym zakresie), w związku z tym, mając świadomość ww. zagrożeń zdrowotnych, należy pamiętać o właściwym postępowaniu w pobliżu tego typu urządzeń wodnych.
Oprac. na podst. mat. PPiS MM