14°C

11
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 4.73
PM25: 6.37 (15,2%)
PM10: 6.84 (42,48%)
Temperatura: 14.26°C
Ciśnienie: 1014.38 hPa
Wilgotność: 90.25%

Dane z 20.07.2024 06:05, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Lepiej tego nie robić!

28.06.2024

Lato w pełni, a co za tym idzie, zaczęły się upały. Tymczasem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim informuje, że woda w fontannach miejskich nie nadaje się do picia oraz nie jest przeznaczona do kąpieli i schładzania ciała. Co nam grozi?

Należy pamiętać, że woda w fontannach może być zanieczyszczona drobnoustrojami chorobotwórczymi takimi jak: bakterie gronkowca, salmonelli, bakterie kałowe (enterokoki, E. coli) oraz pałeczki legionelli. Latem, wysokie temperatury, sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów, co zwiększa ryzyko zachorowania. Ponadto, woda w fontannach może być zanieczyszczona odchodami zwierząt, pasożytami i ich jajami, mogą znajdować się w niej zanieczyszczenia mechaniczne (typu: szkło, metal, kamienie) oraz chemiczne, powstałe na skutek przenikania do niej szkodliwych związków chemicznych.

Dlatego Kąpiel, schładzanie ciała lub picie wody z fontanny może powodować wiele groźnych chorób m.in.: zapalenie płuc, oskrzeli, ucha, spojówek, infekcje dróg moczowych i pęcherza, reakcje alergiczne, zatrucia pokarmowe oraz grzybice. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, aby móc zwalczyć poważne infekcje.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim informuje, że woda w fontannach nie jest badana (brak uregulowań prawnych w tym zakresie), w związku z tym, mając świadomość ww. zagrożeń zdrowotnych, należy pamiętać o właściwym postępowaniu w pobliżu tego typu urządzeń wodnych.

Oprac. na podst. mat. PPiS MM


Inne aktualności

OK