Średniowieczni wojowie, walczący między sobą, piękne białogłowy, starodawne narzędzia i przedmioty, pokazy konne i tańca z ogniem… Stary Rynek zmienił się w średniowieczny gród nad Srebrną. Dzięki temu i duzi i mali mogli się przekonać, jak wyglądało życie w dawnych czasach. A nawet spróbować swoich sił w różnych rycerskich aktywnościach. Wystąpił również Zespół Muzyki Dawnej. A Towarzystwo Przyjaciół Mińska wybijało okolicznościową monetę – grosz miński.
Podczas rodzinnego pikniku odsłonięto pomnik rycerza Jana z Gościańczyc, założyciela naszego miasta. 29 maja 1421 roku otrzymał on przywilej lokacji miasta na prawie chełmińskim. I tak powstało Mensko. Podczas odsłonięcia pomnika można było usłyszeć hejnał w wykonaniu 6 trębaczy. Orkiestra FUD grała go po II wojnie światowej. W latach 90. zapis nutowy odnalazł p. Kwaśnik, dyrygent orkiestry dętej i opracował jego aranżację. Odświeżony utwór wybrzmiał właśnie przy pomniku rycerza Jana.
Piknik zorganizowało Bractwo Rycerskie Ziemi Mińskiej, Samorząd Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Muzeum Ziemi Mińskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z tego wydarzenia.