1°C

21
Powietrze
Wspaniałe powietrze!
Biegaj, spaceruj i śmiało wietrz mieszkanie!

PM1: 8.43
PM25: 12.74 (50,96%)
PM10: 17.38 (34,75%)
Temperatura: 1.26°C
Ciśnienie: 1025.09 hPa
Wilgotność: 81.37%

Dane z 22.01.2020 21:50, airly.pl


facebook

Ałbena Grabowska w Mińsku

28.10.2019

Autorka sagi „Stulecie Winnych” mówiła w czwartek, 24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej o swoich dwóch ostatnich książkach „Kościach proroka” i „Matkach i córkach”. To było niezwykłe spotkanie z czytelnikami...

Ałbena Grabowska opowiadała o swoich bułgarsko-polskich korzeniach, zdradziła również, że jej imię po bułgarsku znaczy „kwitnąca jabłoń”. Powiedziała, że współczesna część książki „Kości proroka” rozgrywa się w Płowdiwie, do którego jako dziewczynka przyjeżdżała do babci, że opisała w książce część wydarzeń ze swojego dzieciństwa. Przygotowanie do książki zajęło jej też sporo czasu, bo musiała zebrać materiały zarówno o Bogomiłach, odłamie chrześcijańskim, jak i o Janie Chrzcicielu i jego apostołach. Akcja powieści rozgrywa się bowiem w trzech płaszczyznach czasowych, ale dzięki temu czyta się ją z wypiekami na twarzy, jak książki Dana Browna.

Zupełnie inną jest najnowsza powieść autorki „Stulecia Winnych”, która ukazała się zaledwie kilka dni temu. „Matki i córki” to historia czterech kobiet, które doświadczają tego, jak ogromny wpływ na nasze życie mają doświadczenia poprzednich pokoleń. Traumy prababek, babek, matek są dziedziczone i odbijają się na życiu kolejnych pokoleń.

A po oficjalnej części był czas na podpisywanie książek przez Ałbenę Grabowską i kuluarowe rozmowy o życiu i książkach. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze spotkania.

Nie przegap!

Miejska Biblioteka Publiczna i wydawnictwo Znak zapraszają w czwartek, 7 listopada o godz. 18.30 w ramach cyklu „Spotkanie z Wydawcą” na spotkanie z Jerzym Illgiem – redaktorem naczelnym wydawnictwa „Znak”. W swojej książce „Mój Znak” opowiada on o przyjaźniach, literackich odkryciach i swojej pracy z noblistami. Jerzy Illg jest wydawcą m. in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Josifa Brodskiego, Seamusa Heaneya, Normana Daviesa, a także Joanny Bator, Wiesława Myśliwskiego, Wojciecha Manna. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Inne aktualności

OK