Ałbena Grabowska opowiadała o swoich bułgarsko-polskich korzeniach, zdradziła również, że jej imię po bułgarsku znaczy „kwitnąca jabłoń”. Powiedziała, że współczesna część książki „Kości proroka” rozgrywa się w Płowdiwie, do którego jako dziewczynka przyjeżdżała do babci, że opisała w książce część wydarzeń ze swojego dzieciństwa. Przygotowanie do książki zajęło jej też sporo czasu, bo musiała zebrać materiały zarówno o Bogomiłach, odłamie chrześcijańskim, jak i o Janie Chrzcicielu i jego apostołach. Akcja powieści rozgrywa się bowiem w trzech płaszczyznach czasowych, ale dzięki temu czyta się ją z wypiekami na twarzy, jak książki Dana Browna.
Zupełnie inną jest najnowsza powieść autorki „Stulecia Winnych”, która ukazała się zaledwie kilka dni temu. „Matki i córki” to historia czterech kobiet, które doświadczają tego, jak ogromny wpływ na nasze życie mają doświadczenia poprzednich pokoleń. Traumy prababek, babek, matek są dziedziczone i odbijają się na życiu kolejnych pokoleń.
A po oficjalnej części był czas na podpisywanie książek przez Ałbenę Grabowską i kuluarowe rozmowy o życiu i książkach. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze spotkania.
Nie przegap!
Miejska Biblioteka Publiczna i wydawnictwo Znak zapraszają w czwartek, 7 listopada o godz. 18.30 w ramach cyklu „Spotkanie z Wydawcą” na spotkanie z Jerzym Illgiem – redaktorem naczelnym wydawnictwa „Znak”. W swojej książce „Mój Znak” opowiada on o przyjaźniach, literackich odkryciach i swojej pracy z noblistami. Jerzy Illg jest wydawcą m. in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Josifa Brodskiego, Seamusa Heaneya, Normana Daviesa, a także Joanny Bator, Wiesława Myśliwskiego, Wojciecha Manna. Wstęp na spotkanie jest wolny.