16°C

17
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 7.30
PM25: 9.95 (28,11%)
PM10: 12.65 (66,36%)
Temperatura: 16.10°C
Ciśnienie: 1016.89 hPa
Wilgotność: 79.50%

Dane z 08.06.2023 08:20, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

IX Gala Alei Gwiazd Literatury

Sobota, 27 maja 2023   17:00

IX Gala Alei Gwiazd Literatury

27 maja 2023 r. odbędzie się IX Gala Alei Gwiazd Literatury. Jak co roku, zapraszamy miłośników książek na to wyjątkowe, plenerowe wydarzenie na skwer przy Pl. Kilińskiego, o godzinie 17:00.

Laureatem tegorocznej Gwiazdy będzie Jacek Dukaj, znakomity prozaik, eseista i krytyk. Jest on autorem powieści z gatunku fantastyki, publikowanych w Wydawnictwie Literackim. Dotychczas na rynku książkowym ukazały się m.in. „Czarne oceany”, „Inne pieśni”, „Perfekcyjna niedoskonałość”, „Lód”, „Wroniec”, „Starość aksolotla”, „Imperium chmur” oraz liczne opowiadania – w tym zekranizowana przez Tomka Bagińskiego „Katedra”. Jacek Dukaj jest wielokrotnym laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla, wielokrotnie był nominowany także do Paszportu „Polityki” oraz do nagrody literackiej Nike i Angelusa. Jest laureatem nagrody Kościelskich oraz Europejskiej Nagrody Literackiej. Warto dodać, że na podstawie powieści jego autorstwa „Starość aksolotla” Netflix wyprodukował serial „Kierunek: Noc”.

W ten wyjątkowy, majowy wieczór będziemy świadkami odsłonięcia Gwiazdy w naszej Alei przez Jacka Dukaja i wręczenia pisarzowi statuetki, ale też będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim z naszym laureatem. Rozmowę poprowadzi Michał Cetnarowski, redaktor działu literatury polskiej w magazynie „Nowa Fantastyka”.

Gali, jak co roku, towarzyszy konkurs. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie, uszycie i zaprezentowanie stroju inspirowanego postacią z popkultury, utrzymanego w stylistyce fantastycznej. Biblioteczny konkurs Cosplay jest kierowany do młodzieży w wieku 13+ oraz do osób dorosłych. Zachęcamy do uczestnictwa i wspólnej zabawy.

Oprawa artystyczna wydarzenia również zostanie utrzymana w estetyce nawiązującej do literatury z gatunku fantastyki. Na plenerowej scenie wystąpi światowej sławy zespół „Motion Trio” – trio akordeonowe, łączące ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Oryginalny repertuar „Motion Trio” zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze lidera – Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna. Znakiem rozpoznawczym zespołu jest niezwykle oryginalne brzmienie, osiągnięte przy zachowaniu dźwięku akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki. Muzyka „Motion Trio” łączy w sobie minimal music, jazz, rock, folk, czyli „motion music” definiowane przez Janusza Wojtarowicza jako „muzyka, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument”.

Galę poprowadzi Miłka Skalska, dziennikarka, prezenterka telewizyjna, reżyserka i scenarzystka programów publicystycznych, reportaży oraz filmów dokumentalnych.

Gali patronuje Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Wydawnictwo Literackie i magazyn „Nowa Fantastyka”.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

mat: MBP


IX Gala Alei Gwiazd Literatury

IX Gala Alei Gwiazd Literatury

IX Gala Alei Gwiazd Literatury

Aktualności

OK