16°C

50
Powietrze
Bywało lepiej...
Uważaj na siebie - zbyt długa ekspozycja na substancje zawarte w powietrzu może źle wpłynąć na Twoje zdrowie.

PM1: 20.79
PM25: 30.18 (120,73%)
PM10: 45.25 (90,49%)
Temperatura: 15.89°C
Ciśnienie: 1014.37 hPa
Wilgotność: 77.12%

Dane z 19.10.2019 12:15, airly.pl


facebook

Prof. Dariusz Rosati na wykładzie dla seniorów

18.05.2019
(fot.: mat. prasowe)

W czwartek, 16 maja, na Mińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku swój wykład o Unii Europejskiej wygłosił prof. Dariusz Rosati, poseł do Parlamentu Europejskiego. Poza słuchaczami MUTW nie zabrakło też innych seniorów, ponieważ wykład miał formułę otwartą.

Prof. Rosati wyjaśniał zebranym na przykład to, że rodzina, wartości chrześcijańskie, czy wysokość zarobków to nie są tematy, w których Unia Europejska ma coś do powiedzenia. W tych sprawach prawo ustala się w państwach członkowskich. Państwa członkowskie ustanawiają prawo dotyczące np. oświaty, czy służby zdrowia, ale w PE rozstrzyga się kwestia dofinansowania np. szpitali i szkół. O oświatę, a w zasadzie o gimnazja, pytała na spotkaniu radna Joanna Kowalska, będąca jednocześnie dyrektorką jednej ze szkół. Dariusz Rosati odpowiedział, że prawdopodobnie nie ma sensu powracanie do systemu sprzed obecnej reformy likwidującej gimnazja, bo ponownie prowadzi się zamieszanie w polskich szkołach.

Według Dariusza Rosatiego obecna władza oszukała Polaków w sprawie wieku emerytalnego. Nigdy nie było z ich strony jasnej deklaracji, że albo Polacy będą krócej pracować i emerytury będą głodowe, albo chcecie mieć godne emerytury i wtedy musicie dłużej pracować. W tym temacie oraz wielu innych dotyczących polityki krajowej pojawiało się równie dużo pytań, jak o obecność Polski w Unii Europejskiej. Przytaczając przykłady z naszego miasta można było posłuchać o korzyściach płynących z pozyskiwania środków europejskich, które przeznaczane są m.in. na rozwój samorządów. W temacie pieniędzy pozyskiwanych z Unii Europejskiej padło pytanie przewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów o geriatrię o politykę senioralną. Tak się składa, że dyrektor mińskiego szpitala pozyskał dofinansowanie do stworzenia Dziennego Domu Opieki Medycznej, gdzie będzie możliwość uzyskania konsultacji geriatrycznej, co zaznaczyła obecna na sali Alicja Cichoń, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych w Radzie Powiatu.

Wśród tematów poruszonych na wykładzie pojawiło się wejście do strefy euro. Dariusz Rosati zaznaczył, że jest wiele statystyk pokazujących, że wypowiedzi posłów partii rządzącej są niezgodne z prawdą i jest to klasyczne straszenie obywateli. Potrzebna jest w Polsce debata z prawdziwego zdarzenia, debata ekspertów, nie populistów. Obywatele, niestety, w większości nie zdają sobie sprawy z tego, że Parlament Europejski stanowi ponad połowę przepisów prawa, które w Polsce obowiązują. Dlatego tak ważny jest udział w wyborach, by mieć wpływ na to, jacy przedstawiciele naszego kraju będą mieli wpływ na to prawo zgodnie z polskim interesie.
Wykład zakończyło zaproszenie zebranych przez dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej Leszka Celeja na Noc Muzeów, a rozmowy zebranych z prof. Dariuszem Rosatim toczyły się jeszcze po zakończeniu spotkania. Kolejna okazja do zadawania pytań o Polskę i Unię Europejską już 22 maja.

Inne aktualności

OK