20°C

10
Powietrze
Wspaniałe powietrze!
Oddychaj ile sił w płucach!

PM1: 4.61
PM25: 6.13 (24,52%)
PM10: 8.36 (16,73%)
Temperatura: 19.91°C
Ciśnienie: 1030.17 hPa
Wilgotność: 57.88%

Dane z 22.08.2019 11:05, airly.pl


facebook

Będą odstraszać ptaki w parku

19.03.2019
(fot.: Facebook UM Mińsk Maz.)

Chodzi o płoszenie metodą sokolniczą przez jastrzębie i sokoły m.in. gawronów i kawek. Wszystko ze względu na ochronę sanitarną Parku Dernałowiczów.

Jeszcze do niedawna korzystano z odstraszania dźwiękowego, czyli głośników zamontowanych na pałacu, które emitowały głos drapieżnych ptaków, jednak nie była to metoda skuteczna. Gawrony i kawki w dużych ilościach gnieżdżą się na drzewach, a pobrudzone ich odchodami alejki, także na placu zabaw stanowią zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Dlatego RDOŚ wydała zezwolenie w związku z brakiem alternatywnych i skutecznych rozwiązań wypłoszenia ptaków, jednocześnie zaznaczając, że nie spowoduje to zagrożenia dla dziko występujących populacji chronionych gatunków zwierząt.

Urząd Miasta wynajął więc sokolnika. Podpisana z nim umowa obejmuje płoszenie ptaków krukowatych (gawrony, kawki, sroki, wrony siwe) od 1 marca do 15 kwietnia. Pan Łukasz na teren parku przywozi zamiennie cztery ptaki różnych gatunków. Jednym z nich jest widoczna na zdjęciu Hera, 4-letni Jastrząb Harrisa. To jeden z najbardziej wszechstronnych gatunków ptaków łowczych. Zwany myszołowcem towarzyskim jest chętnie używanym w sokolnictwie ptakiem z uwagi na swoją inteligencję oraz przywiązanie do człowieka i świetną współpracę.

Odstraszone obecnością jastrzębi i sokołów gawrony, czy kawki będą unikały pojawiania się w najbliższej okolicy, sądząc, że jest to rewir łowiecki drapieżników. Powinien przez to poprawić się komfort mieszkańców podczas przebywania w parku. 

Oprac. na podst. mat. UM Mińsk Mazowiecki


Inne aktualności

OK