15°C

4
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 1.79
PM25: 2.31 (9,25%)
PM10: 3.03 (6,05%)
Temperatura: 14.84°C
Ciśnienie: 1022.52 hPa
Wilgotność: 72.06%

Dane z 13.07.2020 10:45, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Zostać dawcą szpiku

13.10.2013 Dariusz Mieczysław Mól

A właściwie zarejestrować się do międzynarodowej bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego można było w niedzielę, 13 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku pamięci Moniki Pietrak-Więch...

Rejestracja, jako potencjalnego dawcy polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza przez wolontariusza i pobraniu materiału genetycznego do badania (za pomocą specjalnych pałeczek do pobrania wymazu z jamy ustnej), który jest niezbędny do określenia cech zgodności antygenowej. Faktycznym dawcą zostaje się wtedy, gdy okaże się, że posiada się takie same cechy zgodności antygenowej, jak chory pacjent.

Już po raz trzeci organizujemy akcję. Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku, a druga w marcu tego roku, kiedy szukaliśmy dawcy szpiku dla Moniki Pietrak-Więch i innych. Monika przegrała walkę z chorobą, ale to nie oznacza, że przestaniemy szukać dawców. Przecież na całym świecie co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi lub białaczkę. Dla osób z taką diagnozą przeszczep szpiku jest jedyną szansą na wyleczenie. Dawcę szpiku to praktycznie nic nie kosztuje, nie doznaje uszczerbku na zdrowiu, a może uratować komuś życie. A że takie przedsięwzięcia warto organizować, niech świadczy przykład Daniela Śmietańskiego, który zarejestrował się w bazie podczas naszej marcowej akcji i po dwóch miesiącach od rejestracji dostał telefon, że ma bliźniaka genetycznego i 5 sierpnia tego roku został dawcą szpiku – powiedziała Ewelina Oberzig, prezeska Stowarzyszenia „Pozytywka”, które organizowało akcję.

Kiedy dowiedziałem się, że mogę zostać dawcą, bardzo się ucieszyłem, że mogę pomóc. Okazało się, że moim bliźniakiem genetycznym jest 36-letnia kobieta ze Stanów Zjednoczonych. Wszystkie badania i pobranie szpiku odbyło się w Niemczech. Uważam, że jeśli ktoś może i chce, powinien się zarejestrować w bazie, bo kiedyś sam może potrzebować takiej pomocy – zapewnił Daniel Śmietański.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku pamięci Moniki Pietrak-Więch do bazy dawców zarejestrowało się w Mińsku 97 osób.

Inne aktualności

OK