8°C

58
Powietrze
Jakość powietrza jest średnia.

PM1: 21.92
PM25: 38.40 (153,61%)
PM10: 49.65 (99,3%)
Temperatura: 7.89°C
Ciśnienie: 1023.29 hPa
Wilgotność: 95.00%

Dane z 28.10.2021 22:50, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Z Dalajlamą w Himalajach

15.11.2013 oprac. DM

W środę, 13 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej można było zobaczyć film o niezwykłym spotkaniu mieszkańców Ladakhu z Dalajlamą w sercu Himalajów w Indiach. A także porozmawiać z jego autorami – Elżbietą Dziuk-Renik oraz Krzysztofem Renikiem.

Dalajlama był gościem niedawnego Światowego Zjazdu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który odbył się w Warszawie. Z tym większą przyjemnością do MBP przyszło wiele osób, które chciały obejrzały film „Z Dalajlamą w Himalajach”. W jego trakcie można się było przekonać, że najistotniejsze aspekty nauczania Jego Świątobliwość to wciąż sprawa pokoju i dobrej współpracy ludzi różnych religii.

Film opowiada o spotkaniu XIV Dalajlamy z mieszkańcami Ladakhu w Himalajach i wędrówce na to spotkanie. Mamy tę ogromną radość, że ten film, w wersji tybetańskiej, trwającej ponad dwie godziny jest w tej chwili kolportowany w Ladakhu, aby mieszkańcy tego wysokogórskiego regionu mogli spotkać się ze swoim duchowym przywódcą – zapewnił Krzysztof Renik.

Oczywiście, w polskiej wersji film był krótszy, ale i tak jego duchowe przesłanie było przejmujące. Poza tym, można go zobaczyć tylko podczas takich spotkań. A po projekcji można było obejrzeć wystawę fotografii Elżbiety Dziuk-Renik zatytułowaną „Tybetańczycy w Indiach. 50 lat na uchodźstwie”.

Wystawa dotyczy diaspory tybetańskiej w Indiach, która liczy 130 tys. osób. Powstała ona w 1959 r. w wyniku migracji mieszkańców Tybetu, który został opanowany przez Chińczyków. Są to ludzie w różnym wieku. Pomysł wystawy zrodził się z okazji 50. rocznicy przebywania Tybetańczyków na wychodźstwie w Indiach, którzy z tej okazji pokazali, jak wiele działań podejmują, aby zachować swoje dziedzictwo kulturowe i jak wiele troski w to wkładają. To ogromna szansa, aby zachować dla dziedzictwa kulturowego ludzkości tę wspaniałą cywilizację, bo w Tybecie jest to już niemożliwe, gdyż jest ona tam niszczona – powiedziała Elżbieta Dziuk-Renik.

Wystawę można oglądać w sali konferencyjnej do końca listopada w godzinach otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wstęp wolny.

Inne aktualności

OK