18°C

24
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 11.00
PM25: 14.57 (40,89%)
PM10: 18.40 (97,1%)
Temperatura: 17.88°C
Ciśnienie: 1014.60 hPa
Wilgotność: 73.00%

Dane z 08.06.2023 22:45, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Z bibliotekarzami warto kręcić

09.06.2014 Dariusz Mieczysław Mól

Co ma rower do biblioteki? Wydawać by się mogło, że nic, ale to nieprawda. W niedzielę, 8 czerwca spod Miejskiej Biblioteki Publicznej wystartował rajd rowerowy z atrakcjami, czyli „Odjazdowy Bibliotekarz 2014”. Jego trasa wiodła przez Chmielew do Julianówki...

ro

Na starcie przy MBP stawili się bibliotekarze, czytelnicy, pasjonaci książek i rowerów w różnym wieku, co świadczyło o tym, że fajne społecznie inicjatywy łączą pokolenia. Zanim jednak wszyscy ruszyli w drogę, musieli się zarejestrować, a w zamian każdy otrzymał pomarańczową koszulkę z logo biblioteki i rajdu. W sumie zgłosiło się 110 osób (w ubiegłym roku było 64 uczestników), które podzielone na 7 grup wyruszyły w trasę w kilkuminutowych odstępach. Nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwali członkowie Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Mazowsze”.

Pierwszy przystanek miał miejsce w Muzeum Ziemi Mińskiej. Następnie rajdowcy zatrzymali się przy najstarszej sośnie w Polsce. Potem peletony ruszyły do Chmielewa i gościnnej „Rowerowej Przystani” Krzysztofa Jagodzińskiego. Ten emerytowany strażak poruszający się na wózku jest wyjątkowym artystą – przy malowaniu swych dzieł wykorzystuje krzywik – przyrząd geometryczny do wykreślenia linii. Ale nie tylko obrazy można podziwiać w jego przydomowej galerii „BeeMka”. Jagodziński tworzy artreycycling, czyli zaklina nowe życie w przedmioty, które inni wyrzucają, np. w drewniane skrzynki po warzywach i owocach, kapsle, zakrętki, części od rowerów, korzenie – tak powstają ciekawe rzeźby i instalacje. Gospodarz oprowadzał po swoim królestwie i opowiadał o własnej twórczości.

Z Chmielewa uczestnicy rajdu pojechali do „Mazowieckiego Sioła” w Julianówce. Tam przygotowano dla wszystkich kiełbaski z grilla, domowe ciasta, napoje. A że był to ostatni przystanek na trasie, każdy mógł robić co chciał – odpoczywać, oglądać zwierzaki w mini zoo, obejrzeć przedmioty ludowe zgromadzone w ogromnej stodole. Tam również odbyły się warsztaty dla najmłodszych uczestników imprezy – czyli wyplatanie z siana. Czas płynął leniwie, ale najważniejsze, że wszyscy byli zadowoleni.

W tym roku trasa rajdu była trochę trudniejsza niż w ubiegłym, bardziej zróżnicowana i liczyła ok. 14 km. Bardzo pięknie ugościli nas pan Jagodziński i pani Mariola Kowalska z „Mazowieckiego Sioła”. Wsparło nas też wielu sponsorów i burmistrz Marcin Jakubowski, za co bardzo dziękujemy. Co ważne, wszyscy pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej zaangażowali się w organizację rajdu i bardzo nas to zintegrowało. Zapraszamy za rok. Mamy nadzieję, że jeszcze więcej osób wyruszy w drogę w „Odjazdowym Bibliotekarzu” – powiedziała portalowi minskmaz.com Karolina Wieczorek, kierownik rajdu.

Inne aktualności

OK