8°C

6
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 2.57
PM25: 3.62 (14,49%)
PM10: 4.70 (9,4%)
Temperatura: 8.35°C
Ciśnienie: 1019.89 hPa
Wilgotność: 99.63%

Dane z 14.06.2021 04:45, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Wszystko zagrało, czyli Amerykanie w Mińsku

11.04.2013 Dariusz Mieczysław Mól

Przez dziesięć dni gościliśmy w Mińsku orkiestrę młodzieżową z North Thurston High School w Lacey, naszego miasta siostrzanego w USA. Gości nie zraził śnieg i mróz, a gorące przyjęcie przez mieszkańców i organizatorów ich wizyty sprawiło, że wszystko przebiegło koncertowo.

Młodzi muzycy z Lacey oraz ich opiekunowie przyjechali 2 kwietnia na zaproszenie burmistrza miasta Marcina Jakubowskiego oraz Mińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Lacey „MiLa”. W hali sportowej Zespołu Szkół Miejskich nr 1 Amerykanie spotkali się ze swoimi rodzinami goszczącymi i udali się do ich domów. Także burmistrz  gościł w swoich progach członka orkiestry.

Następnego dnia, w środę, 3 kwietnia amerykańscy goście odwiedzili mińskie gimnazja, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Np. w Gimnazjum Miejskim nr 3 im. Janusza Kusocińskiego „mieli możliwość obejrzenia filmu i prezentacji multimedialnej, w której starano się gościom przybliżyć uroki naszego miasta oraz opowiedzieć o nowoczesnym budynku szkoły, kadrze oraz rozmaitych zainteresowaniach i talentach uczniów. Odbyła się też lekcja języka angielskiego, przeprowadzona przez panie Agnieszkę KowalczykMagdalenę Zygnerską. A nauczyciele wychowania fizycznego: Krzysztof Bartnicki, Bernard Orłowski, Agnieszka Bartnicka-MaguzaUrszula Rudzka przygotowali pokazowy mecz piłki ręcznej szkolnej reprezentacji. Mecz o tyle ciekawy, iż rozgrywany w dyscyplinie sportu zupełnie nieznanej przez amerykańskich uczniów. W kolejnym meczu, tym razem piłki koszykowej, rozpoczętym przez pokaz cheerleaderek, mogliśmy zmierzyć się z naszymi gośćmi w przyjacielskiej atmosferze i zgodnie zasadami fair play. Chwili relaksu i odpoczynku dostarczyły piosenki wykonane przez szkolnych wokalistów, oczywiście w języku angielskim, z oprawą muzyczną pana Stanisława Halagiery oraz niezwykłe pokazy sztuki walki taekwon-do. Amerykanie mogli też podziwiać prace plastyczne szkolnych artystów, które zostały wykonane  pod opieką pań plastyczek Agnieszki SzostakBeaty Zdankowskiej-Wasążnik. Goście stanęli również w szranki z polskimi uczniami w konkursie dotyczącym wiedzy o Polsce i Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie pobytu w GM3, przygotowanej przez szkolną społeczność pod wodzą pań Marty Łuniewskiej – nauczycielki wychowania fizycznego i Agnieszki Kurel, zmierzyliśmy się z „łamańcami” językowymi, dzięki którym temu mały chrząszcz ze Szczebrzeszyna zyskał międzynarodową sławę. Wykonano też „Plakaty przyjaźni”, na których uwiecznione zostały odciski rąk wszystkich uczestników”.*

Po opuszczeniu szkolnych murów, młodzież i opiekunowie z North Thurston High School zwiedzili Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich, gdzie wysłuchali opowieści o polskich żołnierzach. Mogli też spróbować „ćwiczeń” z szablą i usiąść w siodle. Potem, w Gimnazjum Miejskim nr 2 obejrzeli film „Kołbielskie wesele”.

Amerykanie przez dwa dni (czwartek i piątek) zwiedzali Warszawę, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Kopernik i starówkę. Z kolei wieczorami odbywały się próby przed zaplanowanymi koncertami. Pierwszy odbył się w sobotę, 6 kwietnia w hali sportowej ZSM nr 1, a goście zagrali wspólnie z Orkiestrą Dętą Miasta Mińsk Mazowiecki. Gorące brawa zebrane od publiczności świadczyły, że bardzo podobał się kunszt młodych muzyków. Dzień później, w niedzielę, 7 kwietnia Amerykanie wystąpili w kościele pw. NNMP. To był wzruszający koncert – w murach mińskiego sanktuarium utwory zagrane przez młodzieżową orkiestrę z North Thurston High School zabrzmiały bardzo poruszająco.

W poniedziałek, wtorek i środę amerykańscy goście pojechali zwiedzać, m.in. Kraków, Wieliczkę i obóz w Auschwitz. A w czwartek, 11 kwietnia w Zespole Szkół Miejskich nr 1 odbyło się spotkanie pożegnalne.

Czas płynie bardzo szybko. Niedawno się witaliśmy, a już musimy się pożegnać. Mam nadzieję, że pobyt w naszym kraju zapadnie wam w sercach głęboko i zapamiętacie go do końca życia. Tak, jak zostanie on w naszych sercach. Nam pozostaną też w pamięci dwa wspaniałe koncerty, których mogliśmy wysłuchać w waszym wykonaniu. Były to niezwykłe wydarzenia kulturalne. Dziękuję też wszystkim rodzinom goszczącym, stowarzyszeniu „MiLa” i wszystkim osobom, które zaangażowały się i przygotowywały wizytę naszych przyjaciół – powiedział burmistrz Marcin Jakubowski.

Goście otrzymali też pożegnalne prezenty. Były to m.in.: albumy ze zdjęciami Mińska, najnowsza płytę z nagraniami Orkiestry Dętej Miasta Mińsk Mazowiecki oraz pendrive z reportażem dokumentującym pobyt orkiestry z North Thurston High School w naszym mieście. Drobne upominki otrzymały też rodziny goszczące, które opiekowały się Amerykanami.


* Oprac. na podst. mat. Aleksandry BieleckiejAgnieszki Kurel (GM3)

Inne aktualności

OK