Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.
Zaloguj Zarejestruj Zaloguj
przez FB
Szukaj Radio
minskmaz.com
23°C

Co, gdzie, kiedy?

30.05.2017 (dziś) 20:00
Nocnik, czyli rowerem po zmroku

Lista aktualności

Tomasz Jastrun w Mińsku

Czwartek, 20 kwietnia 2017
Poeta, prozaik, eseista, reporter i krytyk literacki był w środę, 19 kwietnia gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pretekstem do spotkania z czytelnikami były dwie książki Tomasza Jastruna „Kolonia karna. Sceny z życia małżeńskiego” oraz „Rzeka podziemna”...

fot.: Valdi Piekarski

– Często patrząc na to samo, widzimy zupełnie co innego, dlatego postanowiłem napisać „Kolonię karną”, pokazując małżeństwo widziane z perspektywy mężczyzny i kobiety. O ile nie miałem problemu, aby wczuć się w sytuację męża, o tyle z głosem żony miałem trochę trudniej. Ale pomogły mi zaprzyjaźnione kobiety. Można powiedzieć, że to ich głos zbiorowy – wyjaśnił Tomasz Jastrun.

I o ile z książki wynika, że współcześnie o dobry związek jest dosyć trudno, to być może sposobem na udane małżeństwo jest przyjaźń dwojga ludzi, która przetrwa miłosną fascynację i późniejsze rozczarowania, a przede wszystkim czułość. Czułość na wielu poziomach. Zupełnie jak w wierszu Tomasza Jastruna – „ (…) Wszystko w nas / Jest bardziej kwestią czasu / Niż w przypadku cegieł / A nawet kruchego szkła / Kamień posiada nad nami / Druzgocącą przewagę / Więc przytul się do mnie / Tylko czułość idzie do nieba”.

Autor szczerze mówił także o swoich zmaganiach z depresją. O tym, jak oswaja ją i w swoisty sposób leczy poprzez pisanie. „Nawet w najtrudniejszych dla mnie momentach, gdy byłem naprawdę w ciężkim stanie starałem się zapisać choćby kilka zdań” – zapewnił. Zanurzaniu się w depresji poświęcił Tomasz Jastrun wznowioną niedawno powieść „Rzeka podziemna”, a także wydany w ubiegłym roku „Osobisty przewodnik po depresji”.

Podczas spotkania mińszczanie mogli również wysłuchać czytanych po raz pierwszy przez poetę najnowszych wierszy, które „nie odleżały się” przed drukiem. To zawsze wielka wartość, gdy autor prezentuje czytelnikom swoje nieopublikowane jeszcze teksty. A po spotkaniu tradycyjnie był czas na podpisywanie książek i tomików poezji oraz już bardziej prywatne rozmowy z Tomaszem Jastrunem.

Galeria zdjęć: Tomasz Jastrun w Mińsku
Fot. Valdi Piekarski (MBP)

Pozostałe aktualności

„Parasolki” wracają na plac przed byłym kinem „Światowid” 22. Mazowiecka Piętnastka - fotoreportaż Dariusz Rosati w Mińsku Mazowieckim Olga Tokarczuk odsłoniła swoją gwiazdę Przyjechały pierwsze moduły przedszkola "na dołku" Nadzieja w szpiku. Jest Dawca dla Beaty! Gwiazdy plenerowych festiwali i koncertów 2017 Lekcje na Malcie Rozpoczęło się odmulanie rzeki Srebrnej w parku Wydarzenie muzealne roku 2016 Zmiany w mińskim Lidlu Piknik lotniczy na lotnisku 23BLT Piknik w Szkołach Salezjańskich - fotoreportaż Święto Kwiatów 2017 - fotoreportaż XXII Mazowiecki Rajd Weteranów Szos MAGNET 2017 - fotoreportaż Pyun Hye-young w Mińsku
Niniejszy serwis jest strona prywatną i nie jest oficjalną stroną miasta Mińsk Mazowiecki. Wszystkie treści i komentarze napisane przez użytkowników są ich własnością, autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ta strona wykorzystuje cookies, więcej informacji.

© 2004-2017 "Wirtualny Mińsk Mazowiecki - minskmaz.com"
Do góry