17°C

11
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 4.88
PM25: 6.73 (17,85%)
PM10: 8.03 (44,86%)
Temperatura: 17.33°C
Ciśnienie: 1011.68 hPa
Wilgotność: 86.57%

Dane z 23.09.2023 15:55, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

O kobiecie, która wymyśliła się na nowo

15.11.2014 Opracowanie: Dariusz Mól

Czy można całkowicie wymazać swoją przeszłość i zacząć życie jako ktoś zupełnie inny? Bohaterka książki „Wybór Ireny” tak właśnie zrobiła. Jej autor, Remigiusz Grzela, opowiadał w czwartek, 13 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej o kobiecie, która wymyśliła się na nowo...

„Jesteśmy sobą, tylko dzięki pamięci o przeszłości”. Dla Ireny Gelblum pamięć o wojennych czasach była niejako kulą u nogi. Postanowiła więc się jej pozbyć. Nie poznawała swoich dawnych towarzyszy, niszczyła dokumenty i fotografie, zacierała ślady. Stała się dziennikarką Ireną Waniewicz, urodziła córkę, wyjechała do Włoch. Wróciła do Polski jako Irena Conti di Mauro, włoska poetka, tłumaczka, dziennikarka.


– I właśnie taka Irenę poznałem – poetkę, która recytowała swoje wiersze, która przyciągała do siebie ludzi jakąś zadziwiającą aurą, mieszkającą w ogromnym domu w Konstancinie. Nie miałem pojęcia, że to jej kolejne wcielenie. Nie wiedziałem, że zniszczyła swoją wcześniejszą tożsamość. „Zdemaskował” ją Marek Edelman w jednym z wywiadów w Gazecie Wyborczej. Ale nie odważyłem się zadzwonić do niej, aby potwierdziła jego słowa. Zresztą, pewnie i tak by zaprzeczyła. Dopiero po jej śmierci postanowiłem napisać o niej książkę – mówił podczas spotkania Remigiusz Grzela.

Ale nie była to łatwa praca. Irena Conti dążyła do całkowitego unicestwienia prawdy o sobie. Dla autora okazała się bardzo wymagającą bohaterką. Na szczęście udało się mu dotrzeć do wielu dokumentów i ludzi, którzy ją znali, coś o niej wiedzieli i zgodzili się o tym opowiedzieć.
– Nie wszystkie tajemnice udało się wyjaśnić. I na pewno nigdy nie poznamy prawdziwej Ireny, zbyt skutecznie zacierała za sobą ślady. Ale uważam, że powinniśmy przywrócić pamięć o tym wszystkim, co zrobiła. I widzę, że dzięki tej książce tak właśnie się dzieje – zapewnił Remigiusz Grzela.

„Wybór Ireny” wciąga jak thriller, w którym z niecierpliwością oczekujemy rozwiązania zagadki. To opowieść o kobiecie o trzech twarzach, o zgłębianiu tajemnicy, mistyfikacji, o potrzebie kamuflażu, o mieszaniu fikcji z prawdą. Ale przede wszystkim o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Nie przegap!
W środę, 19 listopada o godz. 18.30 Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w ramach cyklu „Biblioteka podróży” na spotkanie z miłośnikami i znawcami Toskanii – Anną Goławską i Grzegorzem Lindenbergiem, którzy opowiedzą o swoich wyprawach do Włoch i książce „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny”. Wstęp wolny.

Inne aktualności

OK