8°C

59
Powietrze
Jakość powietrza jest średnia.

PM1: 22.16
PM25: 38.87 (155,48%)
PM10: 50.45 (100,9%)
Temperatura: 7.75°C
Ciśnienie: 1023.24 hPa
Wilgotność: 96.00%

Dane z 28.10.2021 23:10, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Niepodległościowe wyzwania, czyli gra miejska

12.11.2013 Dariusz Mieczysław Mól

Jednym z elementów świętowania Narodowego Dnia Niepodległości w poniedziałek, 11 listopada była II Mińska Patriotyczna Impreza na Orientację, zorganizowana przez Harcerski Klub Turystyczny „Mobilek”, PTTK O/Mińsk i Hufiec ZHP „Mazowsze”...

Do udziału w grze zgłosiło się 27 drużyn, łącznie 137 osób. Jej fabuła była powiązana z komiksem o Mińsku „Brama Czasu” - kadry z tego wydawnictwa wskazywały kolejne punkty kontrolne na trasie. Pierwsza ekipa wystartowała o godz. 11.11 z holu Miejskiego Domu Kultury, gdzie znajdował się sztab imprezy. Kolejne wyruszały co pięć minut. W sumie trzeba było dotrzeć do sześciu punktów kontrolnych, w których oprócz odpowiedzi na pytania, często podchwytliwe, należało także wykonać zadania sprawnościowo-zręcznościowe, np. rozbroić bombę, wcelować do celu kopią siedząc na barkach członka drużyny, przejść wyznaczoną drogę z zamkniętymi oczami, przeciągnąć kolegę na deskorolce, łowić błędy w hymnie narodowym. Każdy z uczestników gry, który dotarł do mety otrzymał dyplom, a najlepsi nagrody.

Ciężko było przedostać się z jednego miejsca do drugiego, dlatego staraliśmy się jak najszybciej dotrzeć do kolejnych punktów, czyli biegliśmy. Pytania dotyczyły tekstów, które nam czytano, więc daliśmy radę. Super były zadania sprawnościowo-zręcznościowe, choć podczas przeciągania kolegi na deskorolce zerwał się sznurek. Z bombą też w sumie poszło nam szybko. Cieszę się, że takie gry są organizowane z okazji Święta Niepodległości. To świetny pomysł – zapewnił portal minskmaz.com Mateusz Ulicki ze zwycięskiej drużyny „Poziom rozszerzony”, składającej się z uczniów GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej.

Ponadto, nagrody otrzymali:

Kategoria Wiedza:
1 miejsce: Wembley Patrol
2 miejsce: Winners
3 miejsce: Wiercioch Team

Kategoria Sprawnościowa:
1 miejsce: Magulon Tel-Aviv
2 miejsce: Kusociński Tim
3 miejsce: Młode Wilki

W ubiegłym roku w naszej grze wzięło udział ok. 60 osób, w tym zgłosiło się dwa razy więcej. Bardzo się z tego powodu cieszę się. Fajnie też, że dopisała pogoda. I było chyba trochę trudniej, bo trzeba było, oprócz odpowiedzi na pytania, również wykonać zadania sprawnościowo-zręcznościowe. Na pewno to trochę wydłużyło czas zabawy. Ale nie spoczywamy na laurach, będziemy dopracowywać grę i już chciałbym wszystkich zaprosić na kolejną Mińską Patriotyczną Imprezę na Orientację podczas przyszłorocznego Narodowego Dnia Niepodległości – powiedział portalowi minskmaz.com Piotr Gazda z Harcerskiego Klubu Turystycznego „Mobilek”.

Inne aktualności

OK