Zarejestruj
3°C

Nazwy ulic zostały zdekomunizowane

We wrześniu 2016 roku weszła w życie tzw. ustawa dekomunizacyjna, na podstawie której, każda miejscowość w Polsce zobowiązana jest do zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, wydarzenia, organizacje lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.

W przypadku Mińska Mazowieckiego zastrzeżenia Instytutu Pamięci Narodowej budziły nazwy pięciu ulic. W związku z tym w czerwcu i lipcu Rada Miasta Mińsk Mazowiecki podjęła uchwały je zmieniające. Oto ich lista.

Była ul. Armii Ludowej to największa z dekomunizowanych ulic jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę mieszkańców i działalności gospodarczych. Dlatego też w tym przypadku w dyskusjach internetowych pojawiało się najwięcej głosów sprzeciwu przed jakimikolwiek zmianami. Decyzją Rady Miasta nowa nazwa ulicy to Jana Pawła II. Wraz z tą zmianą automatycznie zmianie uległy dane adresowe między innymi Miejskiej Szkoły Artystycznej, Kina Muza czy ciepłowni PEC.

W sprawie  zmiany nazwy byłej ulicy Berliga było najwięcej zwrotów akcji. Najpierw w uchwale Komisji ds. zmiany nazw ulic pojawiła się nazwa Sąsiedzka, później Rada Miasta  podjęła uchwałę zmieniającą nazwę na ul. Miasto-Ogród  po czym uchwała ta została uchylona i ostatecznie mamy ulicę Uroczą. Przeglądając mapę  można zauważyć, że łącznik pomiędzy ul. Huberta a Żwirową to także ulica Urocza. Jednak ta ulica Urocza położona jest poza granicami administracyjnymi miasta stąd też jedyną ulicą o takiej nazwie na terenie miasta zostaje była ulica Berlinga.

Nowym patronem jednej z najbardziej położonych na północ ulic miasta został Janek Paruzel - lokalny bohater z czasów II Wojny Światowej, szesnastoletni harcerz Szarych Szeregów, który po aresztowaniu przez Niemców był więziony i torturowany na warszawskim Pawiaku (nie wydał nikogo) a następnie rozstrzelany. Jego pamięci poświęcone jest graffiti w parku miejskim. Wcześniej ulica ta miała nazwę A. Rapackiego.

W uchwale Komisji ds. zmiany nazw ulic padła propozycja aby ul. Rodziny Nalazków przyjęła nazwę Marii Skłodowskiej-Curie. Jednak na wniosek mieszkańców ostatecznie podjęto uchwałę o zmianie nazwy tej ulicy na Szkolną. 

Nowa nazwa ul. Gen. Popławskiego to Powstańców Warszawy.

Aktualności

Komentarze

+2
+2 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: marta.mikiciuk (postów: 2)
 • Środa, 23 sierpnia 2017 09:03:45

"W uchwale Komisji ds. zmiany nazw ulic padła propozycja aby ul. Rodziny Nalazków przyjęła nazwę Marii Skłodowskiej-Curie. Jednak na wniosek mieszkańców ostatecznie podjęto uchwałę o zmianie nazwy tej ulicy na Szkolną. "

O jaki wniosek chodzi?? mieszkam przy Rodziny Nalazków i pierwsze słyszę żeby było w tej sprawie jakieś referendum

+3
+3 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: hizy (postów: 30)
 • Środa, 23 sierpnia 2017 19:26:57

Artykuł zawiły jak du*a węża. Gdyby nie zdjęcia to nie wiedziałbym co i jak.

+2
+2 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: tatko (postów: 633)
 • Czwartek, 24 sierpnia 2017 10:40:01

Chemik- Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie ul.1 PLM "Warszawa"

Sp2- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr.1 ul. Dąbrówki

a przy Szkolnej jest jakaś szkoła?
marta.mikiciuk - nie tylko ty jesteś ciekawa o jaki wniosek chodzi

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: ak6 (postów: 30)
 • Czwartek, 24 sierpnia 2017 14:21:20

Gdyby ktoś chciał trafić na ulicę z nową nazwą, to powinna poprowadzić do nich darmowa nawigacja Waze. Poprawiłem w niej nazwy ulic i już są prawidłowo wyświetlane. Wyjątkiem może być ul. Urocza. Wpisałem wcześniej nazwę: Miasto-Ogród, a poprawiłem na Uroczą dopiero dziś. Potrzeba ze dwa dni na odświeżenie mapy w aplikacji.

-1
+3 -4
Tylko dla zalogowanych użytkowników

"Urocza" - nazwa godna różowej słodkiej idiotki... Współczuję mieszkańcom byłej ulicy gen. Berlinga, siara sie teraz przyznać na jakiej ulicy się mieszka...

+2
+4 -2
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: mariusz1972 (postów: 2)
 • Czwartek, 24 sierpnia 2017 16:20:01

Wszyscy z tej rodziny zginęli za Polske
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzina_Nalazków

+2
+2 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: tatko (postów: 633)
 • Czwartek, 24 sierpnia 2017 18:05:15

Mariusz1972- można by było strzelić jakiś mural ma garażach.

0
+1 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników

@jaroslavPOLSKEzbav xD Mieszkasz tam, że tak ci nazwa przeszkadza? W wielu miastach jest taka nazwa ulicy i nikt dramatów nie robi. Chyba najbardziej neutralna nazwa z tego pakietu zmian.

+1
+2 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: _AG_ (postów: 2650)
 • Sobota, 26 sierpnia 2017 11:57:39

"można by było strzelić jakiś mural ma garażach"


Jana Nalazka "można by było strzelić" w mundurze armii czerwonej i koniecznie w czapce budionówce. A Stanisława Nalazka "można by było strzelić" jak przed wojną kolportował antypaństwowe pisma i odezwy.


"Tragiczny los rodziny, która stała się ofiarą niemieckiego totalitaryzmu, nie zmienia faktu ich służby w szeregach konspiracji na rzecz totalitarnego systemu komunistycznego. Działając w szeregach komunistycznych przed wojną, byli narzędziem stalinowskiej działalności dywersyjnej przeciw państwu polskiemu. W czasie wojny, walcząc w szeregach PPR i GL, wciąż byli częścią ruchu podporządkowanego ośrodkom dowódczym w Moskwie, wykorzystywanego zarówno do walki z Niemcami, jak i do akcji propagandowych przeciw walczącej o niepodległość Polsce."

na podstawie:
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany/40925,ul-Rodziny-Nalazkow.html

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: minor (postów: 9)
 • Sobota, 26 sierpnia 2017 18:21:57

"weźniemy pod uwagę " drogi państwo proszę nie kaleczyć ojczystego języka !

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: marta.mikiciuk (postów: 2)
 • Wtorek, 29 sierpnia 2017 08:57:25

w sumie fajnie że o wprowadzeniu takich zmian mieszkańcy dowiadują się z portalu. Moim zdaniem powinno być wrzucane do skrzynek pocztowych jakieś oficjalne zawiadomienie z urzędu miasta w tej sprawie, bo szczerze mówiąc nie wiem jaką teraz ulicę wpisywać wypełniając jakieś dokumenty czy zwykły przekaz pocztowy ?!?! a do tego osoby starsze nie mające dostępu do tego portalu pewnie jeszcze długo się nie dowiedzą że nazwy zostały zmienione-brawo za organizację !!!

0
+1 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Adenal (postów: 7)
 • Środa, 30 sierpnia 2017 11:12:00

Totalny brak konsekwencji - należało te ulice zdekomunizować zrywając także nawierzchnie jezdni oraz rozbierając stojące przy nich domy, które powstały w okresie "komuny". Idąc dalej zabrać wszystkim uzyskane w okresie "komuny" uprawnienia, będące efektem skończenia w tamtym okresie szkół i wyższych uczelni jak najbardziej komunistycznych. A co z urodzonymi już po okresie komunizmu w Polsce? Należy się zastanowić, czy ich nauczyciele przypadkiem nie kończyli komunistycznych szkół, bo pewnie sączyli komunistyczny jad w umysły tych niewinnych dzieciaczków. A tak na poważnie - czy Nalazkowie zabijali Polaków, czy Niemców? Działali pod wpływem zbrodniczej ideologii, ale to wiemy dzisiaj. Łatwo jest oceniać ludzi z ahistorycznej perspektywy. Nie mieli racji, pokazuje to historia, ale nie mogli wtedy tego ocenić. Nie powinno być ulicy Rodziny Nalazków, ale czy jej najmłodsi członkowie nie byli bohaterami? Helenka miała 16 lat, gdy po aresztowaniu przeszła przez piekło tortur na Szucha, a potem przez Pawiak. Nikogo nie wydała, została rozstrzelana w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Władzio Nalazek miał 13 lat, kiedy zastrzelili go Niemcy podczas obławy w Legionowie. Czy to byli komuniści? Czy dzieci odpowiadają za grzechy rodziców? Polecam książkę B.Dymka "Mazowieckie rodziny", wydaną przez Wyd.MON. Książka nosi podtytuł "Z dziejów walk w szeregach PPR", ale proszę się nie zrażać, jest w niej wiele b.ciekawych i nieznanych szerzej faktów z historii naszej okolicy.

-4
0 -4
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: kumak (postów: 19119)
 • Środa, 30 sierpnia 2017 17:45:42

Adenal- teraz kur... oni -resztę zakłamią.Każdy okres ma swoich bohaterów i wielu dzisiejszych wielkich patriotów siedziało spokojnie i ciszej niż mysz pod miotłą a dziś drze swoje prawckie ryje.Masz przykład z Kaczyńskimi- pisali swoje komunistyczne prace naukowe kiedy MICHNIK I KUROŃ SIEDZIELI PO WIĘZIENIACH A Macierewicz SYPAŁ KOLEGÓW Z OPOZYCJI

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Aron (postów: 2261)
 • Środa, 30 sierpnia 2017 22:12:56

A kumak zbierał do puszek dla mateuszka.

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.