-13°C

54
Powietrze
Bywało lepiej...

PM1: 19.34
PM25: 33.52 (134,09%)
PM10: 45.13 (90,25%)
Temperatura: -12.70°C
Ciśnienie: 1017.02 hPa
Wilgotność: 88.81%

Dane z 16.01.2021 03:50, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Muzyczna podróż z CostaNova

21.04.2013 Dariusz Mieczysław Mól

To była niezwykła i pełna emocji podróż przez muzyczne style, przez miasta, kraje... W niedzielę, 21 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystąpił miński zespół CostaNova, który promował swoją płytę „Voyage”...

Grupę CostaNova powołała do życia Ela Sieradzińska, „romanistka z zamiłowania i wykształcenia, muzyk z serca i duszy, kompozytorka, autorka tekstów, podróżniczka i bibliotekarka. Na pewnym życiowym zakręcie spotkała Cesárię Évorę i muzykę Cabo Verde”. Przez wiele lat śpiewała sama, ale w 2010 r. dołączyli do niej inni muzycy. Po kilku miesiącach ustalił się muzyczny kształt i charakter zespołu, a także jego nazwa CostaNova, co oznacza „nowy brzeg”. W składzie grupy, obok Eli znaleźli się Jan Kaczorek (gitara), Stanisław Krzemiński (perkusja) i Jerzy Gryz (gitara basowa). W grudniu 2012 r. ukazała się autorska płyta „Voyage”. Kilka miesięcy temu do zespołu dołączył Padre Almeida ze swoimi perkusyjnymi „przeszkadzajkami”. I już w tym składzie grupa CostaNova wystąpiła w MBP.

Trochę żałuję, że nasza płyta nie została nagrana z Padre, bo w muzycznej podświadomości tak właśnie wyobrażałam sobie niektóre piosenki – z brazylijskimi wstawkami. Dlatego bardzo się cieszę, że te rytmy brzmią teraz w naszych utworach – powiedziała portalowi minskmaz.com Ela Sieradzińska. – Myślę, że zagraliśmy niezły koncert, który poprzedziło wiele prób. Właśnie w sali konferencyjnej MBP, bo tutaj, można powiedzieć, ukształtowała się muzyczna forma zespołu – dodała.

Jedno jest pewne – CostaNova to grupa niezwykła, łącząca różne style muzyczne (jazz, blues, rock, piosenkę poetycką) z wokalną charyzmą Eli Sieradzińskiej, która śpiewa po polsku, francusku i kreolsku. Świat stoi przed nimi otworem, co potwierdzały opinie wielu osób obecnych na koncercie w MBP. Sala konferencyjna była wypełniona po brzegi, a publiczność każdą piosenkę nagradzała gromkimi brawami. Przed i po występie można też było otrzymać płytę „Voyage” w zamian za cegiełkę o wartości 10 zł. Całkowity dochód z cegiełki przeznaczony będzie na organizację koncertu zespołu muzycznego „Allegro”, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mińsku Mazowieckim CARITAS Diecezji Warszawsko-Praskiej. Długa kolejka, jaka ustawiła się po autografy, także świadczyła o tym, że każdy ze słuchaczy był pod ogromnym wrażeniem występu CostaNova.

Organizatorem koncertu było Mińskie Towarzystwo Muzyczne.

Piosenek z „Voyage” można również posłuchać na stronie www.costanova.net

Do utworu  „Dans la lune” powstał teledysk, który nakręcił Tomasz Hryciuk (był on również realizatorem nagrań na płytcie „Voyage”).

##YOUTUBE:OJBCeVPSbKY##

Inne aktualności

OK