-13°C

51
Powietrze
Bywało lepiej...

PM1: 17.49
PM25: 31.05 (124,21%)
PM10: 41.92 (83,85%)
Temperatura: -12.95°C
Ciśnienie: 1017.10 hPa
Wilgotność: 88.75%

Dane z 16.01.2021 03:05, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Magiczny świat Hasiora

26.04.2013 Dariusz Mieczysław Mól

W galerii Miejskiego Domu Kultury w Mińsku można oglądać unikatową wystawę prac Władysława Hasiora. Większość eksponatów pochodzi z prywatnych kolekcji, a spora ich część jest po raz pierwszy pokazywana publicznie.

„Jak większość twórców, Władysław Hasior miał swoje ulubione tworzywo. Nie było to jednak drewno czy kamień, Hasior jako głównego materiału używał przedmiotów codziennego użytku, często zdegradowanych lub zwyczajnie porzuconych. To właśnie sprawia, że jego twórczość jest wyjątkowo autentyczna, przez co łatwiej dociera do ludzkiej świadomości i bardziej szokuje. Mimo, że myślimy o nim jak o rzeźbiarzu, wielu jego prac nie da się jednoznacznie sklasyfikować, wiele z nich stoi na pograniczu malarstwa, rzeźby czy architektury. Twórczość Hasiora to sojusz jego wyobraźni i użytych do ich stworzenia przedmiotów codziennego użytku. Sam mówił o tym w ten sposób: Używam materiałów, które coś znaczą. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dają aforyzm. Aforyzm jest bardzo podobny do prawdy, ale nie jest samą prawdą. Działalność artystyczną uważam za prowokację: intelektualną, twórczą.
Jego symbolem rozpoznawczym stały się sztandary oraz pomniki – w rzeczywistości będące ogromnymi instalacjami wkomponowanymi w przestrzeń. Władysław Hasior należy do grona najwybitniejszych współczesnych artystów polskich, a na  Zachodzie mówiono o nim jak o „najzdolniejszym uczniu Rauschenberga i Warhola”*. Twórczość Władysława Hasiora nigdy nie była jeszcze prezentowana w Mińsku. Wystawa w MDK składa się z 17 prac.

Na wystawie pokazujemy między innymi 5 sztandarów zrobionych we współpracy z krakowską Piwnicą pod Baranami – zostały one cudownym trafem odnalezione w piwnicy Piwnicy pod Baranami. Jest wśród nich, np. „Sztandar Czarnego Anioła”, czyli z Ewą Demarczyk, a także sztandar z Piotrem Skrzyneckim – zachęcał Paweł Adamski, kolekcjoner prac Władysława Hasiora podczas wernisażu wystawy, który odbył się w czwartek, 25 kwietnia.

Znałam Władysława Hasiora przez 25 lat. Był to człowiek pozytywnie nastawiony do młodych ludzi, który miał dużo entuzjazmu do życia i sztuki. Wystawa w Mińsku jest czymś wspaniałym – nie jest duża, ale zgromadzone na niej prace są niezwykle piękne i dobrze pokazują charakter sztuki Hasiora. Trzeba też wiedzieć, że pomysł stworzenia sztandarów był jednym z największych osiągnięć twórczych artysty w skali światowej. Każdy z tych sztandarów jest poświęcony jakiejś osobie, czy idei i daje nam dużo do myślenia – mówiła Anna Żakiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka monografii Władysława Hasiora.

Na wernisażu obecny był także ks. Konrad Hasior z parafii pw. NNMP, wnuczek Władysława Hasiora. Zaprezentowano też film „Nie buduję już pomników”. Był to reportaż połączony z wywiadem, który stanowił swojego rodzaju spowiedź artysty totalnego, rozliczającego się z własną przeszłością twórczą.

Wystawę „Hasior – magiczny świat” można oglądać w galerii MDK do 30 maja.

* mat. MDK przygotowane na wystawę

Inne aktualności

OK