– Chcieliśmy wyposażyć absolwentów naszej szkoły we wszystko, czego rynek pracy może od nich oczekiwać. Chcieliśmy też uatrakcyjnić treści nauczania i wzbogacić je o nowe elementy oraz zapewnić młodzieży komfortowe warunki do nauki i pracy. A także wzajemnej integracji. Mam nadzieję, że efekty tego projektu będą prawdziwe, trwałe i długofalowe – powiedziała Danuta Miraszewska, dyrektor ZSA.
Projekt trwał dwa lata. Zajęcia odbywały się średnio dwa razy w miesiącu w soboty. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego „Kapitał Ludzki – priorytet 9”, uczestnikom projektu zapewniono optymalne warunki szkolenia, catering w trakcie zajęć, stroje, sprzęt komputerowy i zwrot kosztów dojazdów na praktyki zawodowe, które odbywały się, m.in. w warszawskich hotelach Sheraton i Westin. W ramach projektu zrealizowana następujące zadania: język angielski w zawodzie, matematyka w zawodzie, przygotowanie do egzaminu zawodowego w zawodach hotelarz, kucharz, agrobiznes oraz architektura krajobrazu i florystyka. Odbyły się też wyjazdy integracyjne, praktyki zawodowe, a także założono kolekcję botaniczną przy szkole.
– Trzeba też podkreślić, że ogromną rolę w realizacji projektu odegrali wolontariusze – uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, a nawet nasze rodziny – zapewniła Dorota Glinka, wicekoordynator i pomysłodawczyni projektu.
Podczas konferencji w ZSA młodzi uczestnicy projektu podkreślali, że podnieśli swoje kompetencje zawodowe, a to na pewno ułatwi im start na rynku pracy. Można też było przekonać się o zdobytych umiejętnościach uczniów, którzy pokazali, np. jak wykonać bożonarodzeniową kompozycję florystyczną oraz przygotowali pyszne dania główne oraz desery na poczęstunek. Wszystkim uczestnikom projektu wręczono dyplomy oraz drobne upominki.