11°C

9
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 3.93
PM25: 5.11 (20,46%)
PM10: 6.11 (12,23%)
Temperatura: 11.49°C
Ciśnienie: 1024.28 hPa
Wilgotność: 79.75%

Dane z 28.09.2021 11:50, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Latanie i gadanie... o lataniu

24.09.2013

Niewiele osób wie, ale Powiat Miński z pokazami lotniczymi Air Show w Radomiu łączy coś więcej niż tylko „występy” MiG-ów z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od kilku lat komentuje je Witold Sokół - były pilot bazy, mieszkaniec bliskich okolic Mińska. Postanowiliśmy zapytać go o kilka szczegółów odnośnie organizacji tej największej imprezy lotniczej w kraju.

Witold Sokół (po prawej) oraz Tomasz Białoszewski (z lewej) na stanowisku komentatorskim Air Show 2013 w Radomiu.
Fot.: Andrzej Artymowicz

„Wirtualny Mińsk Mazowiecki": Który to już raz można było Cię usłyszeć na Air Show w Radomiu?

Witold Sokół:  Pokazy w Radomiu komentowałem już, a może dopiero trzeci raz. Swoją przygodę rozpocząłem w 2009 roku, zadzwonił wtedy do mnie Mariusz Adamski, znany w świecie fotografii lotniczej spotter, fotografik, autor wielu wspaniałych albumów, i zapytał, czy nie zechciałbym poprowadzić Air Show w Radomiu, gdyż ówcześni organizatorzy szukali kogoś kto wesprze Pana Tadeusza Sznuka. Przyznam, że byłem nieco zaskoczony, ale bez wahania zgodziłem się na to.

I chyba był to dobry wybór :). To dla Ciebie  taka praca czy raczej hobby?

Praca? I tak i nie, to jest dzielenie się pasją, w związku z tym sprawia mi wiele przyjemności, choć przygotowania są dość ciężkie. Trzeba opracować szereg danych o pilotach, samolotach, o wykonywanych przez nich figurach, tzw. wiązankach, wychwycić ciekawostki, które będzie można przekazać widzom. Na stanowisko komentatorskie idę obładowany przynajmniej dwoma segregatorami. Oczywiście nie czytam tego ludziom, jest to raczej swego rodzaju podręczna deska ratunku, zawsze może coś umknąć, a tam mam całe kompendium wiedzy o tym co dzieje się w powietrzu. Staram się mówić z pamięci, bardzo pomaga w tym obecność drugiego komentatora, gdyż można przyjąć formułę dialogu, który zdecydowanie ożywia przekaz.

To ile w sumie czasu zajmuje Ci przygotowanie się do imprezy?

Całe życie, oczywiście żartuję, ale coś w tym jest. Bazuję na swojej wiedzy i zdobytym doświadczeniu, a nad tym pracowałem od szeregu lat jako pilot wojskowy. Taka właściwa praca związana z przygotowaniem do pokazów zaczyna się około trzech miesięcy przed, kiedy przychodzą do biura organizacyjnego pierwsze potwierdzenia udziału w Air Show poszczególnych ekip. Studiuję wtedy kto lata, na czym i z jakiej jednostki, pomocne są formularze, ale proszę mi wierzyć, większość pilotów nie cierpi wypełniać dokumentacji, więc są one delikatnie mówiąc, niekompletne. Wtedy uruchamiam swoje zasoby wiedzy, a pilotów „przesłuchuję", gdy pojawiają się w Radomiu dwa-trzy dni przed pokazami. Zdecydowanie pomaga mi w nawiązaniu kontaktu moje doświadczenie. Poza tym mam doskonałą okazję porozumiewać się branżowym angielskim. Jak widać mam czas na „pisanie" opasłych tomów informacji.

Miewasz  tremę?

Może mam jakiś defekt ;) ale nie odczuwam tremy, oczywiście mam tu na myśli takiej zwykłej wynikającej z obecności takiej liczby ludzi. Jednak nie robię tego tak zupełnie na spokojnie, zawsze czuję lekkie spięcie, ale ma to związek z obawami, czy aby wszystko na pewno mam dobrze przygotowane. Bez wahania mogę to porównać do odczuwania strachu przez pilota, przecież kiedyś nim byłem, pilot boi się, ale nie lotu, boi się tego czy wszystko dobrze zaplanował i przygotował, czy nie zaskoczy go jakaś sytuacja, której nie wziął pod uwagę, a na którą może być nieprzygotowany. W zdecydowanej większości przypadków są to płonne obawy.

Wróćmy do tegorocznych pokazów. Czy było w nich coś, Co cię zaskoczyło?


##YOUTUBE:CsNHxIvGEWo:300:200##
Air Show Radom 2013 - pokaz "bombardowania"

Mnie nie, ale publikę :)  Jednym z elementów pokazów był symulowany atak na lotnisko w wykonaniu dwóch par samolotów: Su-22 i F-16. Dodatkową atrakcją były wybuchy na ziemi, za to odpowiadali saperzy, którzy założyli ładunki i w momencie przelotu samolotów mieli je odpalić. Jak to w lotnictwie bywa, jak zaplanowali tak też zrobili, jednak ani ja, ani Tomek Białoszewski nie zapowiedzieliśmy tej „atrakcji". Efekt był taki, że część ludzi pobiegła do bramy sądząc, że rozbił się samolot, zaś druga część, zdecydowanie większa, nie bacząc na swe dzieci, czy cokolwiek innego, chwyciła w garść wszystko co robi zdjęcia i pobiegła robić fotki tej „tragedii". Właśnie to mnie zaskoczyło, to „zimne" wyrażenie uczuć za pomocą obiektywu. Ale co zrobić, to jest znak czasu.

Czy był jakiś może w tym roku pokaz, który wywarł na Tobie największe wrażenie? Czy był taki na którym się zawiodłeś?

##YOUTUBE:ZDdn_BHeEFg:300:200##
Air Show Radom 2013 - Tureckie F16

Wszystkie pokazy były ciekawe, a piloci wkładali w przygotowanie ich wiele trudu i wysiłku, znam to z autopsji, przez kilka lat sam latałem na pokazach, dlatego doceniam każdy lot dla publiki. Jednak po pokazie tureckiego pilota zastanawiałem się czy gość ma kręgosłup, to co wyczyniał z F-16 przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Nie zawiodłem się na żadnym elemencie, każdy pokazał to na co go było stać i na co pozwalał samolot.

W Twoich wypowiedziach usłyszeć można mnóstwo danych i ciekawostek na temat dużej ilości różnych samolotów. Skąd Ty to wszystko wiesz?

Jest to wiedza zbierana latami ;). To jest chyba mój kolejny fiks, nie potrafię zapamiętać nazwy tabletek od bólu głowy, ale mam w głowie, że tak to określę komputerowo, gigabajty nazw lotniczych wraz z opisami. Dam taki prosty przykład. W piątek przed Air Show, jeden z pilotów chciał mi przekazać dość obszerny materiał dotyczący historii samolotu. Niestety ani ja, ani on nie mieliśmy nic do pisania, czy też nagrywania. Poprosiłem aby mówił, opowiedział mi całą historię konstrukcji, nigdzie tego nie zapisałem, ale następnego dnia „odtworzyłem" z pamięci niemal słowo w słowo. Teraz tę historię pamiętam, może ją zanotuję J Czasami coś z głowy wypadnie, po to właśnie dźwigam te segregatory z wiedzą.  Inna sprawa, że nie przekazuję ludziom tej wiedzy specjalistycznej, jest to mało zrozumiałe, a przez to nieciekawe, dlatego w czasie przygotowania do komentowania selekcjonuję to co może ludzi zaciekawić, wprawdzie „cierpią" na tym specjaliści, gdyż za mało jest słów kierowanych do nich, ale niestety muszę wypośrodkować poziom informacji, tak aby był czytelny i zrozumiały. Stąd czasami porównania i odniesienia do obszarów znanych, choćby takich jak motoryzacja.

Czy uczestniczysz jeszcze w obsłudze innych pokazów niż AS?

W 2010 roku prowadziłem piknik lotniczy w Dęblinie, w 2012 piknik w Mińsku Mazowieckim. Poza tym nic więcej. Ale może kiedyś dane mi będzie poprowadzić inne pokazy.

Co Twoim zdaniem sprawia, że te pokazy lotnicze z roku na rok są coraz popularniejsze i odwiedzane przez coraz większe ilości osób?

Trudno mi powiedzieć, ale ludzi są chyba ciekawi tego co na co dzień jest im niedostępne. Dodatkowym atutem jest piknikowa atmosfera. To wszystko powoduje, ze pokazy są tak popularne.

Dziękuję za rozmowę.


Inne aktualności

OK