19°C

32
Powietrze
Cóż... Bywało lepiej.

PM1: 12.78
PM25: 19.07 (76,27%)
PM10: 24.92 (49,84%)
Temperatura: 18.88°C
Ciśnienie: 1007.66 hPa
Wilgotność: 80.88%

Dane z 01.08.2021 00:30, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Kwiaty dla Piotra

28.04.2012

To wieczór wspomnień poświęcony Piotrowi Skrzyneckiemu, Honorowemu Obywatelowi Miasta Mińsk Mazowiecki. W piątek, 27 kwietnia w Miejskim Domu Kultury opowiadali o nim przyjaciele i artyści z Piwnicy pod Baranami.

Wspomnieniowy cykl „Kwiaty dla Piotra” zainicjowano w MDK w ubiegłym roku. Ale tegoroczna edycja wydarzenia była szczególna ze względu na okrągłą, bo w 15 rocznicę śmierci Piotra Skrzyneckiego. Dlatego Mariusz Dzienio przypomniał historię rodziny Skrzyneckich, także Mariana Skrzyneckiego, ojca Piotra, legionisty, uczestnika wojny bolszewickiej, adiutanta Józefa Piłsudskiego i prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego, dowódcy 7 Pułku Ułanów Lubelskich stacjonujących w Mińsku, uczestnika kampanii wrześniowej.

Odwiedzałem Piotra w Krakowie kilkakrotnie. Kiedy poznało się go bliżej, dopiero wtedy ulegało się jego wielkiemu urokowi. Piotr zawsze podkreślał, że pochodzi z Mińska i opowiadał o latach dzieciństwa spędzonych w naszym mieście. To były niesamowite spotkania – zapewnił Mariusz Dzienio.

Można było również zobaczyć film dokumentujący wizytę Piotra i Józefa Skrzyneckich w Mińsku w 1992 r., kiedy to nadano braciom tytuły honorowych obywateli naszego miasta. 

Gawęd Piotra Skrzyneckiego można było słuchać godzinami. Mimo że od jego śmierci minęło 15 lat, wciąż jest w naszej pamięci. W tym roku rozpoczynamy budowę sali koncertowej przy szkole muzycznej. I bardzo bym się cieszył, aby nosiła ona imię Piotra Skrzyneckiego. Wtedy w pełni oddalibyśmy hołd honorowemu obywatelowi Mińska – powiedział Marcin Jakubowski, burmistrz miasta.

A potem na scenie kameralnej MDK można było usłyszeć artystyczne legendy Piwnicy pod Baranami. Piotra Skrzyneckiego wspominali – kompozytor Zygmunt Konieczny, piosenkarz i aktor Mieczysław ŚwięcickiTadeusz Kwinta, aktor, który jest od początku w zespole Piwnicy, Bogdan Micek, szef impresariatu Piwnicy oraz poeta i pieśniarz Leszek Wójtowicz. Piwniczne piosenki śpiewała Ola Maurer. Na skrzypcach zagrał Michał Półtorak, a na pianinie Tomasz Kmiecik.

To już 15 lat bez Piotra, naszego mistrza i przyjaciela. Pewnie, że żal, ale przecież nie po to się spotykamy, aby pieśnią i wspomnieniem się smucić, ale żeby podziękować Bogu i losowi za to, że Piotr stanął na naszej drodze, że był tak wspaniałym przewodnikiem po krętych korytarzach sztuki. Wspominając, chcemy się wspólnie z państwem uśmiechnąć – stwierdził Leszek Wójtowicz

Były więc anegdoty, wspomnienia oraz piosenki zaśpiewane przez przyjaciół dla przyjaciela.

Warto też wiedzieć, że 27 kwietnia na grobie Piotra Skrzyneckiego znajdującym się na cmentarzu Rakowickim w Krakowie położono wiązankę kwiatów z szarfą z napisem: „Honorowemu Obywatelowi Mieszkańcy Miasta Mińsk Mazowiecki”. Będzie to cykliczne przedsięwzięcie i co roku taka wiązanka zostanie złożona na krakowskiej nekropolii.

Inne aktualności

OK