14°C

4
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 1.87
PM25: 2.54 (10,15%)
PM10: 3.31 (6,61%)
Temperatura: 14.38°C
Ciśnienie: 1022.59 hPa
Wilgotność: 73.50%

Dane z 13.07.2020 10:10, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Joanna Bator w Mińsku

17.10.2013 Dariusz Mieczysław Mól

Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku gościła we wtorek, 15 października Joannę Bator, laureatkę NIKE 2013, najważniejszej nagrody literackiej w Polsce.

Joannę Bator wyróżniono za powieść „Ciemno, prawie noc”. Nic więc dziwnego, że rozmowa z autorką miała miejsce u podnóża zamku Książ, gdyż bohaterka książki Alicja Tabor (to anagram nazwiska autorki) przyjeżdża do rodzinnego Wałbrzycha, a sam zamek i jego tajemnice związane z księżną Daisy są bardzo istotne dla rozwoju fabuły. Joanna Bator opowiadała o tym, jak pisała swoją powieść – ciekawe jest to, że powstawała ona w... Japonii, jakby potrzeba było oddalenia, aby móc scalić w sobie to wszystko, co nosimy w sobie o Polsce. Bo w „Ciemno, prawie noc” do głosu dochodzą wszystkie nasze wyrojone demony, to książka o złu, które przybiera różne formy i twarze, a mowa nienawiści odzwierciedla nasze podejście do świata i ludzi. Świetna książka, która przeraża, ale też mówi wiele o nas współczesnych. Ale wbrew mrocznej wymowie powieści, Joanna Bator okazała się osobą pogodną, która bawi się językiem, ma swoje pasje, a radość sprawiają jej zwykłe rzeczy, jak choćby upieczenie szarlotki dla przyjaciół. Zdradziła również, że pisze kolejną powieść, tym razem o miłości, ale na pewno jej bohaterka nie zawita już do Wałbrzycha. Autorka odpowiadała także na liczne pytania czytelników. A na koniec wszyscy obecni na spotkaniu wznieśli toast szampanem za przyznanie Joannie Bator nagrody NIKE 2013 i ustawili się w długiej kolejce po autografy.

Wspaniała kobieta”, „Jestem pod ogromnym wrażeniem spotkania”, „To było niesamowite, spotkać się z tak interesującą pisarką”, „Po tym, co usłyszałam, mam ochotę sięgnąć po każdą jej powieść” - to tylko niektóre z entuzjastycznych opinii, jakie można było usłyszeć zaraz po spotkaniu.

Joanna Bator jest jest autorką prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Za książkę „Japoński wachlarz” otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak. W 2009 roku ukazała się powieść „Piaskowa Góra”, nominowana do nagród NIKE i GDYNIA, a rok później jej kontynuacja „Chmurdalia”, która znalazła się w finale kolejnej edycji nagrody NIKE.

Inne aktualności

OK