10°C

24
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 9.46
PM25: 14.55 (97,01%)
PM10: 17.35 (38,56%)
Temperatura: 9.67°C
Ciśnienie: 1007.63 hPa
Wilgotność: 98.31%

Dane z 02.10.2022 09:25, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

"Janek Paruzel" - nowe graffiti

16.08.2013

Na północnej ścianie budynku PTTK w Parku Miejskim przy ul. Ogrodowej 1 pojawiło się nowe patriotyczne graffiti. Poświęcone jest ono Jankowi Paruzelowi ps. Wilk - szesnastolatkowi, który wykazał się szczególnym bohaterstwem w okresie okupacji Mińska. Autorem pracy jest Narodowy Mińsk Mazowiecki.


- Grzebiąc w historii naszego miasta, zwłaszcza tej z okresu II Wojny Światowej natknęliśmy się na postać Janka. Ten młody chłopak wywarł na nas ogromne wrażenie. Jego męstwo, odwaga, bohaterstwo i lojalność zasłużyła na nasz ogromny szacunek. Postanowiliśmy oddać mu należyty hołd i przypomnieć tą postać mieszkańcom - powiedział nam Tomek, jeden z autorów pracy.

Janek Paruzel ps. Wilk to szesnastolatek, który wykazał się szczególnym bohaterstwem i oddaniem w czasie hitlerowskiej okupacji naszego miasta. Był on harcerzem Szarych Szeregów, łącznikiem sztabu obwodu Armii Krajowej. Zajmował się „małym sabotażem” – razem z kolegami kolportował podziemną prasę, malował znaki Polski Walczącej, zrywał z masztów niemieckie flagi, brał udział w licznych akcjach dywersyjno-sabotażowych.

12 lutego 1944 r. w podmińskiej miejscowości żandarmi zatrzymali Janka. Po przeszukaniu ubrania i roweru znaleźli w kierownicy przewożone materiały i rozkazy. Pomimo, że chłopiec podczas wielogodzinnych przesłuchań i tortur nie zdradził żadnych informacji, Niemcy na podstawie karty rowerowej odnaleźli właściciela roweru podchorążego Zygmunta Żółtka ps. Mors. Aresztowano go dnia 13 lutego 1944r. Podczas rewizji gestapowcy odnaleźli obciążające materiały. Mors w przeciwieństwie do młodszego kolegi zaczął sypać. Rankiem dnia 17 lutego żandarmeria mając w ręku listę działaczy AK jak również osób nie związanych z ruchem oporu, sporządzoną na podstawie zeznań Morsa rozpoczęła aresztowania na terenie Mińska Mazowieckiego i okolic. Niemcy zaaresztowali razem ponad 100 osób i przewieźli ich do Latowicza. Wszystkich umieszczono w budynku szkoły podstawowej, w której kwaterował podczas okupacji oddział Schutzpolizei.

20 lutego 1944r. przewieziono więzionych do Warszawy na Pawiak, skąd trafili do obozów zagłady. Wojnę przeżyli nieliczni. Wielka Wsypa – jak określamy to wydarzenie – była dotkliwym ciosem dla mińskiego (i okolicznego) podziemia.

Źródło informacji:

http://mazowsze.hist.pl/19/Rocznik_Minsko_Mazowiecki/441/2008/15546/
http://edukacjaregionalna.republika.pl/13.htm
https://www.facebook.com/narodowyminskmazowiecki

Inne aktualności

OK