5°C

7
Powietrze
Wspaniałe powietrze!

PM1: 2.51
PM25: 4.15 (27,65%)
PM10: 4.53 (10,06%)
Temperatura: 4.93°C
Ciśnienie: 1017.16 hPa
Wilgotność: 54.53%

Dane z 29.03.2023 15:15, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

„Ile kroków do domu”

28.09.2012 Dariusz Mieczysław Mól

W czwartek, 27 września dziennikarz Dominik Rutkowski, autor debiutanckiej powieści „Ile kroków do domu” spotkał się z mińskimi czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

rut

„Ile kroków do domu” to oparta na faktach historia czterech młodych chłopaków, którzy próbują dać nogę z siermiężnego PRL-u.

Zaczęło się od tego, że naczelny magazynu Focus Historia zaproponował mi, abym napisał artykuł o ucieczkach z PRL-u. Zależało mi na tym, aby przedstawić nieznaną historię. I wtedy przypomniałem sobie, jak ojciec opowiadał mi o swoich kolegach próbujących uciekać na Zachód. Zacząłem w niej szperać. W archiwach IPNu udało mi się odszukać informacje o jednym z uciekinierów. Artykuł powstał, ale wielu znajomych mówiło mi, że ta historia ma potencjał na książkę. I tak zacząłem pisać „Ile kroków do domu” – opowiadał Dominik Rutkowski.

Wartością powieści jest świetnie oddany klimat socjalistycznej Polski lat 60., 70. i 80. XX wieku. Jej akcja  rozgrywa się m.in. na warszawskim Powiślu, basenie Legii czy Bazarze Różyckiego, a czytelnik ma wrażenie, jakby z bohaterami książki przeniósł się w opisywane czasy. Nie jest to jednak podróż sentymentalna, bo Dominik Rutkowski nie wspomina tych czasów z rozrzewnieniem. Ale sama historia trzyma w napięciu (czy uda się głównemu bohaterowi zwiać za granicę, czy nie?) i jest to gotowy materiał na film.

Powieść pointuje się w trzech miejscach, co w filmie jest niedopuszczalne. Trzeba trochę ją przerobić na potrzeby fabuły, ale rzeczywiście mam pomysł, aby na jej podstawie napisać scenariusz filmu. I może kiedyś on powstanie – zdradził Dominik Rutkowski.

Ale na razie jest świetnie napisana powieść, której lektura to duża przyjemność – starsi, pamiętający tamte czasy, na pewno odczują ból istnienia bohaterów, którzy robią wszystko, aby uciec z PRL-u. Z koli młodsi będą się dziwić, że taki świat w ogóle istniał. Przecież granice, przynajmniej w Europie są obecnie otwarte i można się cieszyć nieograniczoną wolnością.

rut2Nie przegap!
Miejska Biblioteka Publiczna i wydawnictwo Prószyński i S-ka zapraszają na spotkanie z wybitną aktorką Stanisławą Celińską i dziennikarką Katarzyną Prewęcką w czwartek, 4 października o godz. 18.30 w sali konferencyjnej MBP. Wstęp wolny.


Inne aktualności

OK