18°C

36
Powietrze
Dobre powietrze.

PM1: 15.71
PM25: 21.78 (87,12%)
PM10: 28.05 (56,09%)
Temperatura: 17.70°C
Ciśnienie: 1018.51 hPa
Wilgotność: 86.50%

Dane z 11.08.2020 05:30, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook

Forum

F-16 Tiger Demo na święcie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego

28.03.2016
kpt. Robert "Bluto" Gałązka, F-16 Tiger Demo Team Poland (Fot.: 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, https://www.facebook.com/F16tigerdemoteampoland)

Ta informacja na pewno ucieszy fanów lotnictwa. Choć oficjalnych informacji jeszcze nie ma, najprawdopodobniej 21 maja 2016 na lotnisku w Janowie obędą się pokazy lotnicze zorganizowane z okazji święta 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Jedną z ich atrakcji ma być F-16 Tiger Demo Team Poland.

Wszystko wskazuje na to, że w maju tego roku czekają nas obchody święta 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego, które będą obfitowały w różne atrakcje. A wśród nich ta najbardziej wyczekiwana - festyn na lotnisku w Janowie oraz pokazy lotnicze. Na chwilę obecną jest za wcześnie jest na oficjalne informacje (mają się pojawić w połowie kwietnia) ale udało się nam ustalić pewne fakty.

Po pierwsze, na wydarzeniu tym na pewno pojawią się Biało-Czerwone Iskry. Wynika to z grafiku, który pojawił się kilka dni temu na oficjalnej stronie zespołu na facebooku.

Dalej, na największą atrakcję święta zapowiada się pokaz polskiego F-16 Tiger Demo Team. W ubiegłym tygodniu kontaktowaliśmy się z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach czyli jednostką macierzystą polskiego pokazowego "Jastrzębia"  i jak potwierdził nam rzecznik prasowy - zespół Tigera na 21 maja 2016 ma w swoim grafiku pokaz w Mińsku Mazowieckim. Wprawdzie grafik nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzony, jednak małe są szanse, że plany się zmienią.

F-16 Tiger Demo Team Poland to nowy zespół w Siłach Powietrznych RP, który zadebiutował we wrześniu  ubiegłego roku. Pilotem demonstracyjnym jest kpt. pil. Robert „Bluto” Gałązka, który w trakcie około 15-minutowego, dynamicznego pokazu prezentuje możliwości samolotu F-16. Są to między innymi start z krótkiego rozbiegu z pionowym wznoszeniem, beczki, pętle, ciasne skręty i zwroty powodujące przeciążenia sięgające 9G. Widowiskowymi elementami pokazu są demostracje na niskim pułapie prędkości samolotu  - minimalnej ok. 220 km/h i zbliżonej do prędkości dźwięku czyli ok. 1,2 tys. km/h. 

Bardzo prawdopodobne jest, że na festynie pojawi się także para Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, czyli jednostki która podobnie jak mińska baza wchodzi w skład 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Z pewnością też nie zabraknie akrobacji w wykonaniu lokalnego MiG-a 29. Jednym słowem - zapowiada się dość duże wydarzenie i zapewne na lotnisku w Janowie pojawią się tłumy gości z całej Polski.

Czekamy zatem na oficjalne informacje o święcie oraz trzymamy kciuki za dobrą pogodę :)


Inne aktualności

OK