-3°C

77
Powietrze
Zła jakość powietrza!
Unikaj przebywania na zewnątrz jeśli to możliwe.

PM1: 35.71
PM25: 59.27 (237,08%)
PM10: 91.51 (183,03%)
Temperatura: -3.04°C
Ciśnienie: 1020.16 hPa
Wilgotność: 91.08%

Dane z 21.01.2019 05:00, airly.pl


facebook

Forum

Co po „Przyjaźni”?

13.09.2017 Oprac. DM

To było kultowe miejsce na mińskiej mapie kawiarniano-towarzyskiej w czasach PRL-u. Ostatnio działał tu bar „Przyjaźń”, który serwował dania obiadowe, ale 28 sierpnia zamknął swoją działalność. Mińszczanie zastanawiają się, co teraz będzie się mieścić się w słynnym budynku przy ul. Warszawskiej 171?

„Przyjaźń” pojawiła się w Mińsku w połowie lat 60. XX wieku. Należący do Spółdzielni Spożywców „Społem” lokal swoją nazwę zawdzięczał przyjaźni polsko-radzieckiej, ale każdy miał to w nosie, bo kawiarnia szybko stała się popularna i zawiązywały się w niej zupełnie inne przyjaźnie. Jak wspomina wielu mińszczan: to właśnie w „Przyjaźni” poznali oni swoich późniejszych mężów czy żony, tutaj też spotykali się z przyjaciółmi. Zapewniają, że kawa była wyborna, podobnie jak krem sułtański, napój z cytryną, czy niemieckie wytrawne wina. I można było posłuchać najnowszych przebojów z szafy grającej. Do dziś wiele osób wspomina z sentymentem tamtą „Przyjaźń”.

W latach 90. XX wieku lokal stracił na atrakcyjności, a potem przechodził w ręce kolejnych dzierżawców. Ostatnio działał tu bar, który serwował dania obiadowe – od września przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Siennickiej 1 pod szyldem „Domowa przystań”.

A co dalej z „Przyjaźnią”?

– Budynek raczej odstrasza i zupełnie nie komponuje się z nową aleją parkową, oczyszczonym stawem czy z planowaną fontanną pływającą. Dlatego podjąłem działania, aby obiekt ten zniknął z naszej przestrzeni, a w jego miejscu powstał nowy, kultowy klub, będący miejscem spotkań młodzieży i nie tylko, tętniący kulturą, która z parkiem jest nierozerwalnie związana – powiedział portalowi minskmaz.com burmistrz Marcin Jakubowski.

Burmistrz zwrócił się do Rady Miasta o wyrażenie zgody na bezprzetargowe oddanie w 25-letnią dzierżawę gruntu położonego w północnej części Pl. Kilińskiego (miejsce dzisiejszej „Przyjaźni”). Rada się zgodziła i podjęła stosowną uchwałę.

– Liczę na to, że znajdzie się inwestor, który z własnych środków wybuduje obiekt nie do końca komercyjny, taki który będzie spełniał nasze oczekiwania, oczekiwania wszystkich mieszkańców Mińska Mazowieckiego. Czy tak się stanie, zobaczymy wkrótce. Jak na razie prowadzę rozmowy z jedną z firm z okolic Mińska. Niebawem podam do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy, zawierający miejsce z dawną kawiarnią „Przyjaźń”. Wtedy będzie czas na zgłaszanie się potencjalnych inwestorów. Na pewno pierwszym krokiem nowego dzierżawcy musi być jak najszybsza rozbiórka istniejącego obiektu – wyjaśnił Marcin Jakubowski.

Inne aktualności

OK