15°C

33
Powietrze
Cóż... Bywało lepiej.

PM1: 13.16
PM25: 19.54 (130,26%)
PM10: 24.24 (53,87%)
Temperatura: 14.99°C
Ciśnienie: 1015.18 hPa
Wilgotność: 83.50%

Dane z 30.09.2023 07:40, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Forum

Cmentarzysko na ul. Kościelnej

30.08.2016

Minął kolejny tydzień prac archeologicznych, które prowadzone są na remontowanej ul. Kościelnej w okolicach ronda ks. Dziąga. Wyłania się z nich obraz tego miejsca jako cmentarzyska, na którym znajdowane są szczątki dziesiątek XVI lub XVII wiecznych mińszczan - dorosłych i dzieci.

Pracownicy prowadzącej nadzór archeologiczny firmy "Wykop na poziomie" odkryli na tym terenie jak do tej pory około 20 jam grobowych czyli miejsc pochówków, w których odnajdywane są ludzkie szczątki. Co ciekawe, oprócz jam z pojedynczymi szkieletami odkryto też takie, w których szkieletów jest kilka a układ kości sugeruje, że zwłoki grzebano w pośpiechu. Archeolodzy są bardzo ostrożni jeśli chodzi o podawanie przyczyn takich sytuacji, jednak z innych źródeł dowiedzieliśmy się, że mogą być brane pod uwagę dwie hipotezy. Według pierwszej są to dawni mińszczanie, który zmarli na skutek panującej zarazy a ich zwłoki grzebano w pośpiechu obawiając się rozprzestrzeniania wirusa, według drugiej mogły to być zbiorowe miejsca pochówku osób, które straciły życie z powodu działań zbrojnych. Na chwilę obecną bardziej prawdopodobna wydaje się wersja pierwsza, jednak wszystko zostanie potwierdzone lub zdementowane na koniec prac. Wszystkie szczątki zostaną poddane analizie antropologicznej, dzięki której będzie można określić między innymi ich płeć czy wiek w chwili śmierci. 

W eksplorowanych jamach odkryto także szkielety dzieci, w tym około rocznych niemowląt. To jednak jeszcze nie koniec odkryć  - kilka jam grobowych czeka jeszcze na archeologiczną eksplorację, stąż też liczba odnalezionych szkieletów na pewno znacznie wzrośnie.

Co również ciekawe - miejsca pochówków odnajdywane są bardzo płytko. Jeśli przyjmniemy za poziom zero płaszczyznę dzisiejszego asfaltu, to szkietety znajdowane są na głebokości około 50 - 80 cm. Z tego powodu częściowe ich warsty są zniszczone przez różnego rodzaju roboty drogowe, które prowadzone były od lat.

Jak do tej pory archeologom nie udało się znaleźć mocnych dowodów, które potwierdziły by istnienie w tym miejscu XVII-wiecznego drewnianego kościoła. Poza szczątkami ludzkimi odnajdywane są jedynie w bardzo niewielkich ilościach drobne fragmenty ceramiki kuchennej, metalowe gwoździe oraz fragmenty ceramiki budowlanej - dachówki. Archeolodzy szczegółnie liczną na odnalezienie monet, które byłyby dużym ułatwieniem w datowaniu pozostałych przedmiotów, jednak póki co ich nie ma.

Mińszczanie także często pytają, czy prace archeologiczne wpłyną na termin zakończenia całej inwestycji, który ustalony został na koniec października tego roku. Otóż na chwilę obecną nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prace archeologiczne były uwzględnione w harmonogramie inwestycji i na teraz wszystko odbywa się zgodnie z planem. Co będzie dalej - to się okaże.

Niniejszy artykuł został opracowany na podstawie informacji otrzymanych od pracującej na ul. Kościelnej firmy "Wykop na poziomie". Dziękujemy serdecznie jej przedstawicielom za życzliwość oraz chęć współpracy z naszym portalem.


Inne aktualności

OK