Odstąpienie od umowy - o czym należy pamiętać, aby zrobić to skutecznie i efektywnie.
DODANO: 2014/03/25
Odstąpienie od umowy jest jedną z najczęstszych reakcji na zwłokę kontrahenta w realizacji zaciągniętych zobowiązań. Z perspektywy moich pobytów na salach sądowych odstąpienie od umowy jest jednak również nierzadką przyczyną sporów sądowych, które nie zawsze kończą się pomyślnie dla odstępującego. W tym wpisie chciałbym Ci zasygnalizować kilka najważniejszych aspektów tej czynności prawnej, których znajomość jest warunkiem skutecznego odstąpienia od umowy.
Jak uniknąć niebezpieczeństwa uznania „umowy zlecenia” za umowę o pracę.
DODANO: 2014/03/29
Chcąc uciec od wysokich składek na ZUS i kosztów pracy coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zatrudnianie osób na podstawie umów cywilnoprawnych (najczęściej przybierających postać tzw. umów zlecenia oraz umów o dzieło). Paradoksalnie jednak umowy takie mogą zostać uznane za umowy o pracę, a sam przedsiębiorca będzie prawdopodobnie musiał ponieść z tego tytułu jeszcze większe koszty.  Są jednak rozwiązania, które znacząco zmniejszają takie ryzyko.
Sprawozdanie finansowe – rzetelne i darmowe źródło informacji o kondycji finansowej kontrahenta.
DODANO: 2014/04/14
Z czym kojarzy się większości przedsiębiorców sprawozdanie finansowe? Z obowiązkiem jego sporządzenia (jaki spoczywa na większości spółek prawa handlowego, niekiedy na spółkach cywilnych oraz przedsiębiorcach jednoosobowych), niezrozumiałą księgowością i obowiązkiem jego złożenia w Krajowym Rejestrze Sądowym? A z czym powinien przede wszystkim?
Zanim zawrzesz umowę zbadaj wiarygodność przyszłego kontrahenta.
DODANO: 2014/04/14
Podejrzewam, że doskonale wiesz o tym jak ważne jest, aby umowa zabezpieczała Twoje interesy, zawierała odpowiednie sformułowania, klauzule itp. Może to zabrzmi trochę jak herezja z ust prawnika, ale... to nie zapisy umowy, nawet te najbardziej przemyślane, są najważniejsze.  

Autor


Krzysztof Orski

 

Jestem radcą prawnym prowadzącym kancelarię prawną świadczącą usługi skoncentrowane wokół obszarów  prawa gospodarczego, prawa umów, prawa pracy oraz prawa nieruchomości i prawa budowlanego.

WIĘCEJ

Kategorie

Ostatnie wpisy

Tagi

Archiwum wpisów

Polecane strony