Zarejestruj
7°C

Za foliowe jednorazówki w sklepach trzeba płacić

(fot.: minskmaz.com)

To efekt wejścia w życie od 1 stycznia ustawy, która zakłada, że reklamówki na zakupy z tworzywa sztucznego nie są oferowane za darmo. Jeśli będziemy jednak chcieli zapakować zakupy w taką torbę, zapłacimy za nią minimum 20 groszy.

Rozporządzenie ministra środowiska dostosowuje polskie prawo do rozwiązań unijnych, które mają na celu zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy i nakłada na nie tzw. opłatę recyklingową w wysokości 20 groszy. Dotyczy to siatek z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Z opłaty wyłączone są natomiast torebki o grubości poniżej 15 mikrometrów – to te używane zazwyczaj do pakowania żywności sprzedawanej w supermarketach luzem, np. warzyw, pieczywa, owoców, ryb.

Jak potwierdzają doświadczenia państw Unii Europejskiej, np. Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Węgier, w których wprowadzono opłatę za reklamówki, ich zużycie znacznie się obniżyło. I o to właśnie chodziło, by jak najmniej jednorazówek trafiało na składowiska odpadów i zanieczyszczało środowisko. Warto więc zacząć chodzić na zakupy z siatkami wielokrotnego użytku, wykonanymi z materiału lub tworzyw ekologicznych. Do czego naprawdę szybko można się przyzwyczaić.

Aktualności

Komentarze

+2
+2 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
  • Od: anciarek (postów: 202)
  • Sobota, 6 stycznia 2018 22:33:52

W Biedronce ustawa na plus. Za 25gr są dużo mocniejsze reklamówki niż wcześniejsze za 8gr

+1
+1 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
  • Od: kumak (postów: 17599)
  • Sobota, 6 stycznia 2018 22:37:15

przecież wszyscy płaciliśmy w każdym supermarkecie za torebki i tylko w jednym sklepie można kupić torby na zakupy wielorazowe i mocne

+2
+2 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
  • Od: kumak (postów: 17599)
  • Sobota, 6 stycznia 2018 22:39:43

pamiętacie zielone torby biodegradacyjne? tak szybko jak się pojawiły tak szybko zniknęły.zakopałem 3 na ogrodzie 6 lat temu... odkopie za 4 i zobaczę czy je robaki zjadły

+3
+3 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
  • Od: voodoo30 (postów: 21)
  • Poniedziałek, 8 stycznia 2018 08:16:59

kumak, czy zakresem swoich badań naukowo-doświadczalnych objąłeś też inne odpady? Robisz to na większą skalę? Rozumem, że ten ogród to Twoja własność, a nie cudza? ;)

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.