Zarejestruj
7°C

Witajcie w Laboratorium Wolontariatu

Opracowanie: Kinga Bartnicka

(fot.: minskmaz.com)

Budynek ze skrzynką na listy w kolorowe kwiaty na białym ogrodzeniu, fiolet i zieleń w oknach, znak informujący nas o odległości z Mińska do Francji, Łotwy czy Hiszpanii – budynku przy ul. Pięknej 26 nie sposób przegapić!

To właśnie tutaj mieści się Laboratorium Wolontariatu i Inicjatyw Młodzieżowych EBU Lab, czyli siedziba Fundacji EBU, zajmującej się wolontariatem międzynarodowym. Budynek przekazali fundacji na jesieni 2016 roku burmistrz Marcin Jakubowski oraz Radni Miasta, którzy postanowili nagrodzić EBU za wieloletnią i intensywną pracę na terenie Mińska.

Remont budynku wymagał niemałych umiejętności logistycznych i aranżacyjnych. Wiele prac zostało wykonanych w ramach Inicjatywy Lokalnej, łączącej pracę wolontariacką zespołu Fundacji EBU ze wsparciem finansowym z budżetu miasta na zakup materiałów remontowych. Na pierwszym piętrze, oprócz sali warsztatowej, w której odbywa się większość warsztatów tematycznych, znajdują się pokoje sypialne dla wolontariuszy zagranicznych – EBU Lab pełni bowiem funkcję drugiego domu dla wolontariuszy podczas ich pobytu w Polsce (obecnie w składzie 11 młodych i energicznych osób).

W ramach przestrzeni do życia została zaadaptowana piwnica. Znajduje się tam sala prysznicowa, kuchnia, jadalnia i salon. Zespół Fundacji EBU starał się wykorzystać każdy dostępny metr kwadratowy, a z remontu tej części budynku są szczególnie dumni, ponieważ była ona zupełnie nieużytkowa – pełniła wcześniej funkcję magazynową. Z kolei na parterze jest sala konferencyjna, pokój zespołu, w którym przeprowadzane są zajęcia z języka polskiego dla wolontariuszy, biuro oraz łazienki. Te ostatnie przykuwają szczególną uwagę za sprawą pomysłu Efraula Gonzaleza, koordynatora logistycznego przestrzeni EBU Lab. Podłoga została pomalowana na kolor zielony, sufit na niebiesko, a ściany ozdabia naturalna trzcina. Ponadto to właśnie Efraul jest pomysłodawcą wielu ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań w EBU Lab. Razem z Elizą Bujalską, prezeską fundacji, bardzo dużo czasu spędzili na ich opracowywaniu.

Oczywiście nie obyło się bez pomocy hydraulików i glazurników, jednak wszystko inne zostało dokonane wspólnymi siłami zespołu Fundacji EBU. Wnętrze emanuje, typową dla nich, pozytywną energią, a kolory zapewniają uśmiech na twarzach u wszystkich, kto wejdzie do budynku przy ul. Pięknej 26.

– Dzięki naszej nowej przestrzeni będziemy mogli silniej i intensywniej angażować młodzież, uczyć ich, jak sami mogą realizować swoje pomysły i dawać im do tego narzędzia – zapewnia Eliza Bujalska.

Oprócz dotychczasowych działań, np. dobrze znanych wieczorów międzykulturowych dla dorosłych i zajęć Międzykulturowego Uniwersytetu Dziecięcego w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Fundacja EBU ma nadzieję poszerzyć swoją aktywność o nowe inicjatywy. Już od kilku tygodni w co drugi czwartek zagraniczni wolontariusze EBU zapraszają młodzież i dorosłych na Tea Club, czyli luźne rozmowy w różnych językach przy kubku herbaty w EBU Lab.

Wy też chcielibyście przekonać się jak wygląda budynek od wewnątrz? Albo dołączyć do zespołu fundacji? EBU zachęca do śledzenia ich strony na Facebooku, na której zawsze publikowane są informacje o wydarzeniach w ich nowej siedzibie, do których można śmiało dołączyć. I szykujcie się na wiele międzykulturowych spotkań, warsztatów i działań w Laboratorium Wolontariatu i Inicjatyw Młodzieżowych EBU Lab. Wpadajcie do nas! Jesteśmy otwarci na różne pomysły! Zapraszamy!

Tekst: Kinga Bartnicka, fot. Fundacja EBU

Aktualności

Komentarze

-2
+1 -3
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: kumak (postów: 17599)
 • Środa, 10 stycznia 2018 23:09:22

Do tego miejsca powinny przychodzić klasy szkolne na lekcje wychowania europejskiego

+1
+2 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: darek69 (postów: 290)
 • Czwartek, 11 stycznia 2018 02:40:23

Kolejna lewcka dziupla za kase z budrzetu, czemu to ma sluzyc jakim cela ta dzialalnosc jes niezbędna? Wolontariat przejdzie sie po biednych ludziach kupcie opal czy zywnosc, a nie za kase społeczna lewackie bzdety malolata wbijacje oni i tak mysla bardziej o kompach i jak zioło skolowac jak te ideologiczne zalozenia realizowac. Jezeli czcieli to niech sami sie mobilizuja i organizuja, sa fudacje ktore takie lewackie incjatywy wspieraja . Ale czemu to z kasy budrzetu i w budynku miasta , przerobic na mieszkania socjalne to rozumiem, ale takie cos. Pan burmistrz mimo zapewnien to jednak bezmyslny wykonawca ideologi dzieci kwiaty lewako&poulizm. Dobrze ze wybory nie dlugo i te fanaberie da sie odkrecic, a tak trafionymi inwestycjami zajma sie odpowiednie organy. Reasumujac ludzi z barakow wyprowadzcjie lub im remont zróbcie zlewaczale pajace medialne, bo u was wszystko dla klaki i lansu, dla spoleczenstwa tylko to co w ramach obowijązków!

+2
+2 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Aron (postów: 2261)
 • Czwartek, 11 stycznia 2018 06:49:38

Wszyscy jesteśmy europejczykami. Europejczycy byli wychowywani po europejsku zarówno w 1914 jak i w 1939 roku.

0
+1 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: sailor (postów: 15952)
 • Czwartek, 11 stycznia 2018 08:20:59

próbowałem dowiedzieć się czegoś konkretnego o tej fundacji i szczerze pojęcia nie mam czym się zajmują i jaki z tego pożytek dla naszego miasta , niech mnie ktoś oświeci
http://www.ebu.org.pl/index.html
https://europa.eu/youth/volunteering/organisation/944543321_no
https://www.facebook.com/fundacjaebu/

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: Wóz z węglem (postów: 1225)
 • Czwartek, 11 stycznia 2018 11:17:32

pożytek dla miasta jest chociażby taki, że wolontariusze dowodzeni przez Panią Elizę prowadzą często gęsto bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych. są to zajęcia o różnorodnym charakterze - kulinarne, konwersacyjne w różnych językach, animacje dla dzieci, poznawanie kultur i historii różnych krajów, wymiana młodzieży taka, bez ironii, działalność społeczno - pożyteczna.

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: sailor (postów: 15952)
 • Czwartek, 11 stycznia 2018 16:09:53

no cóż... dzięki @wozie chociaż liczyłem na kilka konkretów, młodzi się bawią i dostali siedzibę , marzenie z lat młodości :)

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
 • Od: L (postów: 577)
 • Piątek, 12 stycznia 2018 16:25:12

Przeczytałem, że są tam lekcje z języka polskiego. Może darek69 byś się wybrał, bo brak kaleczenia rodzimego języka "lewactwem" nie jest, a warto.

Moje dzieci uczęszczały na wakacje w mieście organizowane przez EBU i w pewnym momencie się znudziło, ale pierwszy tydzień spoko. Inicjatywa pozytywna.

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.