5°C

67
Powietrze
Bywało lepiej...
Uważaj na siebie - zbyt długa ekspozycja na substancje zawarte w powietrzu może źle wpłynąć na Twoje zdrowie.

PM1: 31.84
PM25: 46.78 (187,12%)
PM10: 71.75 (143,51%)
Temperatura: 5.09°C
Ciśnienie: 1019.31 hPa
Wilgotność: 100.00%

Dane z 22.09.2019 06:15, airly.pl


facebook

Uwaga na leśne zwierzęta

09.04.2019 Opracowanie: mz/kz KPP w Mińsku Maz.
fot.: KPP w Mińsku Maz.

W ostatnich dniach na drogach powiatu mińskiego doszło do kilku zdarzeń drogowych w tym z udziałem zwierząt leśnych. Policjanci apelują aby zachować ostrożność i rozwagę zwłaszcza na drogach przebiegających przez tereny zalesione.

Zderzenia ze zwierzętami, szczególnie dużymi jak łoś, często są bardzo poważne w skutkach. Jadąc drogą zawsze powinniśmy tak dostosować prędkość aby w porę zareagować na nagle pojawiającą się przeszkodę w postaci wybiegającego z lasu zwierzęcia. Mimo wielu apeli policjantów, przydrożnych znaków ostrzegawczych, nadal odnotowujemy zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych. Zdarzenia te są często bardzo poważne w skutkach i bardzo niebezpieczne.

Mińscy policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

  1. W okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.
  2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.
  3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
  4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.

Inne aktualności

OK