-2°C

28
Powietrze
Cóż... Bywało lepiej.

PM1: 9.63
PM25: 17.03 (113,52%)
PM10: 18.09 (40,2%)
Temperatura: -2.11°C
Ciśnienie: 1018.80 hPa
Wilgotność: 92.50%

Dane z 19.03.2024 05:55, airly.eu

Szczegółowe dane meteoroliczne z Mińska Maz. są dostępne na stacjameteommz.pl


facebook
REKLAMA

Szansa na sukces

18.02.2019
(fot.: Szkoła Podstawowa nr 3 w Mińsku Maz.)

Nie wszystkim i nie zawsze udaje się ukończyć szkołę podstawową w regulaminowym tempie. Zdarzają się uczniowie, którzy skończyli już 15 lat, a z różnych życiowych powodów nie są w stanie zdać do kolejnej klasy lub ukończyć szkoły. Warto wiedzieć, że istnieją w Mińsku Mazowieckim klasy, które takim uczniom dają szansę na zawodowy i często życiowy – sukces.

Mowa tu o klasach przysposabiających do pracy prowadzonych od kilkunastu lat przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim (ul. Budowlana 2) we współpracy z Hufcem Pracy. Nauka w takich klasach wygląda nieco inaczej niż w standardowej szkole podstawowej, bo uczniom zapewnia się i naukę, i zdobywanie kompetencji zawodowych.

– Nasi nauczyciele prowadzą lekcje z uczniami z klas przysposabiających do pracy. Otaczamy nasze dzieciaki pomocą pedagoga, psychologa. Pracujemy nad ich motywacją do pracy. Mogą osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości – mówi dyrektor szkoły, Grzegorz Wyszogrodzki.

A komendant Hufca Pracy, Hanna Przybysz dodaje:

– Współpracujemy z ok. 70 pracodawcami w Mińsku i w okolicznych gminach. Dzięki temu nasi uczniowie mogą odbywać praktyki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Uczą się u rzemieślników, a na koniec nauki zdają egzamin sprawdzający, który daje im pierwsze kwalifikacje zawodowe.

Pani komendant dodaje także, że dzięki takiej współpracy wielu uczniów nie tylko kończy szkołę podstawową i zdobywa pierwsze szlify zawodowe, ale niektórzy spośród nich kontynuują naukę w szkołach branżowych, technikach, a także liceach. Chwali się absolwentką, która ukończyła studia magisterskie. Wymienia liczne zawody, których młodzi ludzie mogą się uczyć w czasie praktyk (m.in. piekarz, mechanik, blacharz, stolarz, fryzjer, cukiernik, murarz, wulkanizator, ślusarz, fotograf).

Na przestrzeni kilkunastu lat funkcjonowania klas przysposabiających do pracy mury szkoły opuściło ponad 1000 absolwentów. Dla wielu spośród nich ta forma kształcenia była jedyną szansą uzyskania świadectwa ukończenia szkoły. Zdarzają się w życiu różne sytuacje utrudniające naukę w standardowym trybie. Często też po okresie trudności, a czasem burzliwego dojrzewania, przychodzi opamiętanie i chęć, żeby jednak zagwarantować sobie jakiś edukacyjny start. Klasy przysposabiające do pracy stwarzają warunki do takiego „miękkiego lądowania”.

– Wielokrotnie obserwowaliśmy historie swoich uczniów, którzy przychodzili do nas po trudnych przejściach w rodzinie, poprzedniej szkole czy w grupie rówieśniczej, a tu wychodzili na prostą. Cudów nie zagwarantujemy, ale możemy pomóc wrócić na start, ułatwić planowanie dalszego rozwoju – podkreśla dyrektor Wyszogrodzki.

Wychowawcy w klasach przysposabiających do pracy wielokrotnie spotykają się ze swoimi wychowankami po latach i słyszą od nich słowa podziękowania za wyciągnięcie ręki, kiedy już wszyscy uznali, że nie mają szans.
Warunkiem nauki w klasie przysposabiającej do pracy jest ukończenie 15 lat i opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej wskazująca na zasadność kontynuacji nauki właśnie w takiej klasie. Reszta zależy już od ucznia.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.sp3mm.pl lub na stronie OHP, a także telefonicznie w obu tych placówkach.

Inne aktualności

OK