Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.
Zaloguj Zarejestruj Zaloguj
przez FB
Szukaj Radio
minskmaz.com
13°C

Co, gdzie, kiedy?

Lista aktualności

Aktualności

Pokój Dernałowiczów został otwarty

Poniedziałek, 13 lutego 2017
W niedzielę, 12 lutego uroczyście otworzono dla zwiedzających pokój Dernałowiczów, ostatnich właścicieli mińskiego pałacu. W dwóch pomieszczeniach można podziwiać m.in. pamiątki, fotografie, portrety i przedmioty pochodzące z epoki.
6

W dwóch pomieszczeniach pokoju Dernałowiczów znajdują się przedmioty pochodzące z prywatnych kolekcji lokalnych historyków i kolekcjonerów, m.in. Mariusza Żyły i Mariusza Dzienio. A także pozyskane z różnych miejsc w całym kraju. Są to eksponaty, które odpowiadają spisowi inwentarza sporządzonego po śmierci Józefy Konstancji Doria – Dernałowicz, rzeźbiarki i performerki, ostatniej mieszkanki i dziedziczki pałacu. Jest np. figurka Żyda, autorstwa Józefy, która została odnaleziona w Poznaniu. A także popiersie Tadeusza Dernałowicza, które pochodzi z Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie. Na uwagę zasługują również portrety: Ewy Dernałowicz, pierwszej żony Tadeusza Dernałowicza oraz Józefy Dernałowicz namalowany przez Krzysztofa Annusewicza. Trzeba przyznać, że pomieszczenia odtworzono z dbałością o szczegóły i klimat ówczesnej epoki.

Przy okazji udostępnienia zwiedzającym pokoju Dernałowiczów Piotr Siła, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, który ma swoja siedzibę w pałacu, oprowadził gości po otwartych wcześniej pokojach tematycznych. Można było zobaczyć salonik prezydencki poświęcony Carlowi Gustafowi Mannerheimowi, prezydentowi Finlandii, galerię mińskiego malarza Rajmunda Giersza, pokój Himilsbacha z meblami z jego mieszkania przeniesionymi po śmierci aktora i pisarza przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego oraz pokój Piotra S. poświęcony Piwnicy pod Baranami i Piotrowi Skrzyneckiemu.

– Jestem głęboko przekonany, że Pałac Dernałowiczów będzie ciekawym miejscem na krajoznawczej i turystycznej mapie naszego miasta. Mam pomysł, żeby zrobić projekt „Przystanek Mińsk Mazowiecki”, który zachęcałby mieszkańców Warszawy i okolic, by w wakacje przyjeżdżali do nas zwiedzić pałac, posnuć się po parku, zjeść dobry obiad, a wieczorem posłuchać koncertów letnich – powiedział portalowi minskmaz.com Piotr Siła.

Galeria zdjęć: Pokój Dernałowiczów został otwarty
fot.: Leszek Siporski, minskmaz.com

Pozostałe aktualności

Gwiazdy plenerowych festiwali i koncertów 2017 Lekcje na Malcie Rozpoczęło się odmulanie rzeki Srebrnej w parku Wydarzenie muzealne roku 2016 Zmiany w mińskim Lidlu Piknik lotniczy na lotnisku 23BLT Piknik w Szkołach Salezjańskich - fotoreportaż Święto Kwiatów 2017 - fotoreportaż XXII Mazowiecki Rajd Weteranów Szos MAGNET 2017 - fotoreportaż Pyun Hye-young w Mińsku Apetyt rośnie w miarę jeżdżenia Szalona pogoń za Mławianką IX Memoriał Feliksa Rawskiego za nami! Coraz więcej sprzedanych biletów przez internet Rodzinny grill z siekierą w tle i tymczasowy areszt dla podejrzanego Amerykański sukces mińskich artystów

Komentarze


okon mińsk maz Postów: 211
Poniedziałek, 13 lutego 2017 13:31:50
0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Hm... Biblioteka pełni rolę domu kultury, dom kultury zmienia się w muzeum...Dziwne to...
Wóz z węglem Mińsk Mazowiecki Postów: 374
Poniedziałek, 13 lutego 2017 19:33:35
0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
a w muzeum od dwunastu lat od powołania do życia nie ma stałej ekspozycji poświęconej historii miasta...
a w mdk czekamy z mężem na otwarcie salonika Tadeusza Chróścielewskiego oraz kącika poświęconego historii mińskiej muzyki rockowej.
sailor Mińsk Mazowiecki Postów: 3876
Poniedziałek, 13 lutego 2017 19:56:44
0
+1 -1
Tylko dla zalogowanych użytkowników
tak w temacie Pokoju Dernałowiczów to trzeba przyznać że ktoś wykonał przysłowiowy kawał dobrej roboty , pełen szacun za staranność i szczegóły
Piotr Siła Sulejówek Postów: 3
Poniedziałek, 13 lutego 2017 20:38:07
0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Dziękuję.
Aron Mińsk Mazowiecki Postów: 939
Sobota, 18 lutego 2017 07:25:24
0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Bardzo fajny projekt
krajan Mińsk Mazowiecki Postów: 166
Sobota, 18 lutego 2017 18:59:03
0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
Projekt fajny ale to nie jest "działka" Domu Kultury tylko Muzeum. Celej chyba przespał temat.

Zaloguj się aby dodawać komentarze.

Niniejszy serwis jest strona prywatną i nie jest oficjalną stroną miasta Mińsk Mazowiecki. Wszystkie treści i komentarze napisane przez użytkowników są ich własnością, autor serwisu nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ta strona wykorzystuje cookies, więcej informacji.

© 2004-2017 "Wirtualny Mińsk Mazowiecki - minskmaz.com"
Do góry