Zarejestruj
19°C

O „Sztuce kochania” Michaliny Wisłockiej

W kinach film o Michalinie Wisłockiej bije rekordy oglądalności, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej w czwartek, 16 lutego Konrad Szołajski, autor książki „Wisłocka. Jak to ze Sztuką kochania” było opowiadał o autorce pierwszego polskiego poradnika seksualnego, który sprzedał się w rekordowej liczbie 7 milionów egzemplarzy, nie licząc pirackich wydań.

Konrad Szołajski, reżyser i scenarzysta, autor wielu głośnych filmów, znał Michalinę Wisłocką, która opowiedziała mu wiele szczegółów ze swojego życia. Część z nich można było usłyszeć w nakręconym przez niego dokumencie „Sztuka kochania według Wisłockiej”, który został odtworzony podczas spotkania.

– Moja książka nie jest to biografią Wisłockiej, ale powieścią opartą na wielu faktach z jej życia, sprawdzonych w różnych źródłach. Występują w niej autentyczne postaci, ale też wymyślone przeze mnie, jak choćby Rafał Dominiak, funkcjonariusz SB, który rozpracowuje Michalinę, aby znaleźć kompromitujące fakty na jej temat i w ten sposób nie dopuścić do publikacji „Sztuki kochania”. Po śmierci Michaliny otrzymałem od jej córki także pamiętniki mamy, które zacytowałem w książce. Tego typu powieści biograficzne są bardzo popularne w kulturze anglosaskiej i postanowiłem opowiedzieć o Wisłockiej korzystając właśnie z tego gatunku literackiego – wyjaśniał Konrad Szołajski.

Autor prostował też nieścisłości, jakie znalazły się w filmie o „pani od seksu”, np. powiedział, że słynna „Sztuka kochania” nie ukazała się w 1976 roku, a w 1978, choć przez wiele lat właśnie ta pierwsza data była podawana, jako czas oficjalnej publikacji. Mówił o problemach, jakie miała Wisłocka z wydaniem swojej książki. I jak zmieniła ona patrzenie Polaków na sprawy seksu. Rozwiał też wątpliwości związane ze słynnymi chustkami, które były charakterystyczne dla pani doktor.

– Michalina miała kłopoty z zatokami i ktoś jej poradził, aby chodziła w chustkach na głowie, dzięki czemu nie będzie narażała się na przeziębienia. Sposób okazał się przydatny, zatoki przestały jej dokuczać, a chustki stały się swego rodzaju jej znakiem rozpoznawczym – zapewnił Konrad Szołajski.

Po spotkaniu, tradycyjnie, był czas na mniej oficjalne rozmowy podczas podpisywania książek przez autora.

Nie przegap!

Miejska Biblioteka Publiczna i Wydawnictwo Muza zapraszają w środę, 8 marca o godz. 18.30 na spotkanie z Barbarą Wachowicz, Mistrzynią Mowy Polskiej i „Pisarką losu polskiego”. Autorka opowie o matkach i synach, którzy stali się symbolem miłości ojczyzny, m.in. o Tadeuszu Kościuszce, Adamie Mickiewiczu, Fryderyku Chopinie, Henryku Sienkiewiczu, Stefanie Żeromskim, bohaterach „Kamieni na Szaniec” czy Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Fot. Valdi Piekarski (MBP)

Aktualności

Komentarze

0
0 0
Tylko dla zalogowanych użytkowników
  • Od: kobietka26 (postów: 405)
  • Środa, 22 lutego 2017 13:20:42

Spotkanie -pełne ciekawostek i prawdziwych faktów z życia naszej Michaliny Wisłockiej- odbyło się w miłej atmosferze :) Można było osobiście porozmawiać z p. Konradem Szołajskim i poprosić o autograf, czego nie omieszkałam uczynić :)

Do domu wracałam więc z nową (na pewno ciekawą) książką i autografem znanego reżysera i scenarzysty, autora wielu głośnych filmów (znacie ? -"Jajo" ; "Operacja koza" ; "I Bóg stworzył seks" ; czy dokumentalny film "Walka z szatanem" -bardzo ciekawa rozmowa na Youtub'e z reżyserem na temat jak ludzie ten film odbierają... i inne filmy...) -pełna wrażeń i z postanowieniem, by częściej odwiedzać to miejsce, bo można tu poznać nowych ludzi, a takie poznawanie -poszerza horyzonty.

Watek został zamknięty ze względu na długi czas (minimum pół roku), jaki upłynął od ostatniego postu.